Karantino sąlygos griežtinamos: diagnozuotų rajono gyventojų jau daugiau

Gargždų ligoninės vyriausiąją gydytoją pirmadienį nudžiugino UAB „Neo Group“ atstovai, kurie padovanojo 30 litrų rankų dezinfekcinio skysčio. Pastarąjį, laikydamiesi karantino, paliko prie durų.

Antradienį popiet „Bangos“ gautais duomenimis, Klaipėdos rajone koronaviruso diagnozė nustatyta 6 Klaipėdos rajono gyventojams. Platinama informacija viešose vietose būtinai dėvėti kaukes, pagal galimybes vienkartines pirštines, taip pat informuojama apie sprendimą, kad bus testuojami visi medikai ir simptomus pajutę vyresni nei 65-erių metų. Pagaliau sveikatos apsaugos ministro įsakyta visus iš užsienio grįžtančius šalies piliečius izoliuoti savivaldybių administracijų numatytose patalpose. Savivaldybės bus informuotos apie COVID-19 liga sergančius asmenis, kurių simptomai nėra sunkūs. Jie turės būti apgyvendinami taip pat savivaldybių parinktose patalpose. Klaipėdos rajono savivaldybė tokių vietų yra jau iš anksto parengusi per 500.

Gargždų ligoninė sulaukė paramos

Kasdien augant užsikrėtusiųjų koronavirusu skaičiui, antra savaitė Lietuvoje besitęsiantis karantinas bus pratęstas mažiausiai dviem savaitėms. Medikus kankinantis apsaugos priemonių deficitas, įtampą keliantis tyrimams reikalingų reagentų laukimas, grįžusių iš užsienio asmenų nepakankama kontrolė perpildė tiek medikų, tiek opozicijos kantrybės taurę – atsakomybę prisiimti kampan spraudžiamas sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Gargždų ligoninės vyriausioji gydytoja Virgina Ruškienė „Bangą“ informavo, kad šiomis dienomis situacija nesikeičia. Gargždų ligoninėje jokių incidentų, koronaviruso grėsmę keliančių ligonių nebuvo. „Labai norime padėkoti Andriui Tapinui ir visai „Laisvės TV“ komandai, kurių siunta – 100 respiratorių – jau pasiekė mūsų gydymo įstaigą“, – džiaugiasi V. Ruškienė.

Gargždų ligoninės vyriausiąją gydytoją pirmadienį nudžiugino ir UAB „Neo Group“ atstovai, kurie padovanojo 30 litrų rankų dezinfekcinio skysčio. „Ko mums dar labai trūksta, tai paprastų vienkartinių kaukių. Esame pasisiuvę marlinių, jos išdalintos, pastarąsias galima ir skalbti. Toliau siuvamos kitos. Respiratorių turime tiems, kuriems protrūkio atveju tektų dirbti su užsikrėtusiaisiais koronavirusu. Reikėtų, žinoma, ir daugiau kombinezonų“, – sakė vyriausioji gydytoja.

Ją, kaip ir kolegas, nemaloniai stebina medikams reikalingų apsaugos priemonių perpardavinėtojai. Šiuo metu už vieną vienkartinę kaukę prašoma ir 0,60 Eur, su PVM išeitų dar brangiau. „Tokia kaina nereali, anksčiau viena tokio pobūdžio kaukė kainuodavo 0,10 Eur, tad už 50 vnt. pakuotę mokėdavome 5 Eur“, – palygino vyriausioji gydytoja.

Padarytos akivaizdžios klaidos

V. Ruškienė užsiminė, kad laukiama medikams reikalingų apsaugos priemonių ir iš Sveikatos apsaugos ministerijos. Sveikatos apsaugos ministro pasakymas, kad apsaugos priemonėmis turi rūpintis gydymo įstaigų vadovai, V. Ruškienei asocijuojasi su atsakomybės kratymusi.

Anot pašnekovės, dabar jau akivaizdžios klaidos, kurios padarytos valstybės lygio ekstremalios situacijos valstybės operacijų vadovybės. „Jei būtų iš karto atsižvelgta į Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto prodekano Vytauto Kasiulevičiaus rekomendacijas, situacija būtų žymiai geresnė. Juk akivaizdu, jog ne dabar laikas rūpintis reagentais ir apsaugos priemonėmis. Matome, kad apsauginių priemonių trūksta net didžiausioms gydymo įstaigoms, kuriose gydomi infekuotieji. Tad ką jau bekalbėti apie mažesnes įstaigas, į kurias esą turėtų nepatekti sergantieji. Tačiau kas gali tai garantuoti?“ – retoriškai klausia pašnekovė. Ji įsitikinusi, kad visus medikus buvo privalu aprūpinti apsauginėmis priemonėmis, atsižvelgiant į dirbančiųjų skaičių. Ypatingas dėmesys turėjo būti skirtas tų medikų apsaugai, kurie dirba su užkrėstaisiais.

Viena iš esminių padarytų klaidų – nepakankama grįžtančiųjų iš užsienio izoliacijos kontrolė. „Reikėjo iš karto griežtai karantinuoti, neišleidžiant išsivažinėti po namus. Tam valstybės mastu turėjo būti numatyta teritorija. Dabar grįžtančiųjų iš užsienio – dar 3000, tad nematysime karantino pabaigos. Juk matome, kaip elgiasi parvažiuojantieji, procesas nevaldomas. Dabar susizgribta, kad tokius žmones savivaldybės turės izoliuoti priverstinai“, – pastebi V. Ruškienė.

Greitoji – į Gargždus ir Priekulę

Gargždų pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausiasis gydytojas Petras Serapinas „Bangai“ teigė, kad šeimos gydytojų konsultacijos toliau teikiamos nuotoliniu būdu. Pacientai apsilanko poliklinikoje tik išimtiniais atvejais, kai pasikviečia šeimos gydytojas. Taip pat stebimos nėščiosios. „Iš personalo nedirba tik tie, kurie galimai turėjo kontaktą, kuriems yra prasidėjusi sloga – tad nedarbingumas. Tačiau tokių žinių, kad kažkas nedirbtų dėl koronaviruso, neturiu“, – užtikrino P. Serapinas.

Gargždų PSPC Greitosios medicinos pagalbos skyriaus vedėjos pareigas laikinai einanti Daiva Jurgelevičienė informavo, jog šį savaitgalį (kaip ir praėjusį) vėl buvo 4 iškvietimai galimai dėl koronaviruso. „Du Gargžduose, du Priekulėje. Dabar vėl rengiamės ir važiuojame į Gargždų Taikos gatvę“, – dar pirmadienio popietę informavo D. Jurgelevičienė. Iš viso Gargždų greitoji pirmadienį važiavo į tris iškvietimus dėl galimai COVID-19. Tačiau antradienį iki pietų greitosios medikams neteko vilktis apsauginių kostiumų, iškvietimų dėl galimų koronaviruso atvejų nebuvo.

Prasideda priverstinė izoliacija

Kovai su koronaviruso plitimu vadovaujanti Sveikatos apsaugos ministerija pirmadienį popiet paskelbė net kelis sveikatos apsaugos ministro A. Verygos sprendimus – rekomendaciją viešose vietose dėvėti kaukes, vienkartines pirštines, sprendimą, kad bus testuojami visi medikai ir simptomus pajutę vyresni nei 65-erių metų, taip pat įsakyta visus iš užsienio grįžtančius šalies piliečius izoliuoti savivaldybių administracijų numatytose patalpose. Tame pačiame sprendime rašoma, kad savivaldybės bus informuotos apie COVID-19 liga sergančius asmenis, kurių simptomai nėra sunkūs. Jie turės būti apgyvendinami taip pat savivaldybių parinktose patalpose.

„Bangoje“ jau rašėme, kad Klaipėdos rajono savivaldybė izoliacijos tikslams yra numačiusi per 500 vietų. Dalis jų privataus sektoriaus, dalis priklausančios Savivaldybės biudžetinėms įstaigoms. Jos išsibarsčiusios po visą rajoną, taip pat yra ir Gargžduose. Konkrečios vietos viešai neskelbiamos, siekiant išvengti papildomos įtampos. Mat jau būta atvejų, kai gyventojai, sužinoję, jog šalia galimai bus karantinuojami žmonės, išreiškė priešiškumą.

Klaipėdos rajono savivaldybės mero patarėjas Jevgenijus Bardauskas antradienį priešpiet informavo, kad buvo užimtos 8 vietos, skirtos saviizoliacijai. Maitinimą tokiais atvejais gali pristatyti arba artimieji, arba gali tiekti dalis izoliacijai numatytų įstaigų. Už maitinimą atsiskaito pats karantine esantis asmuo. „Kadangi priverstiniam žmonių karantinavimui atsakingai ruošėmės, tai mums nebuvo staigmena. Esame užsitikrinę per 500 vietų, sudarę sutartį su vežėju, kuris perkeltų karantinuojamus asmenis į tam numatytas vietas. Ekstremalių situacijų komisija ir Ekstremaliųjų situacijų operacijų centras renkasi kiekvieną dieną po kelis kartus“, – užtikrino J. Bardauskas. Tikėtina, kad artimiausiu metu užimtų Savivaldybės paruoštų vietų saviizoliacijai skaičius staigiai šoks į viršų, nes būtent nuo antradienio prasidėjo priverstinis karantinavimas grįžusiųjų iš užsienio.

Griežtai vykdo kontrolę

Tie, kuriems būtina izoliacija, turi kreiptis į Klaipėdos rajone apgyvendinimo koordinatoriumi paskirtą Robertą Jonelaitį el. p. robertas.jonelaitis@klaipedos-r.lt, tel. 8 684 20433. Socialinės pagalbos koordinatore (aprūpinimas maistu ir kitomis būtiniausiomis priemonėmis) paskirta Jolanta Papievienė el. p. jolanta.papieviene@klaipedos-r.lt, tel. 8 616 83353.

„Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus specialistai tikrina, kaip laikomasi izoliavimosi taisyklių. Vakar vienas jau buvo nubaustas administracine nuobauda. Labai svarbu, kad saviizoliacijos būtų laikomasi, tai kontroliuoja tiek policijos pareigūnai, tiek mūsų Viešosios tvarkos skyrius“, – informavo J. Bardauskas.

Agnė ADOMAITĖ


Paieška

Naujienlaiškis

Žurnalisto pastabos

Išbandymas tik prasideda

Buvome pernelyg nerūpestingi. Atsipalaidavę ir beveik nieko esminio…

Plačiau »

Vilija BUTKUVIENĖ

Bendraukite su mumis Facebook

Savaitės klausimas