Karantinas: santūrios vestuvės, kukli paskutinė kelionė

Šiandieniniai išbandymai mus moko kuklumo ir santūrumo svarbiausiais gyvenimo momentais. Vietoj triukšmingų vestuvių – paprastas santuokos įregistravimas dalyvaujant dviem liudininkams. Palydėti į paskutinę kelionę gali tik patys artimiausieji, dėl saugumo nebesilaikant tradicijos budėti prie mirusiojo parą ar dvi. Mirties datos nenukelsi, tačiau kremuotus palaikus galima palaikyti ir palaidoti kaip įprasta.

Meilę prisiekė be iškilmių

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriuje šiemet įregistruotos 28 santuokos. Šio skyriaus darbuotojai dėl objektyvių priežasčių negali dirbti nuotoliniu būdu, tačiau patalpų durys atveriamos tik poroms, atvykusioms registruoti santuoką.

„Prasidėjus karantinui, norintieji tuoktis pareiškimus pateikia internetu, o vėliau atvykę pasirašys, – informavo „Bangą“ šio skyriaus vedėja Dalia Freigofaitė. – Dirbame pagal Vidaus ministerijos nurodymą: santuokos ceremonijoje su besituokiančiaisiais gali dalyvauti du liudytojai ir vienas svečias – iki 5 žmonių.“ Darbuotojos pasitinka sužadėtinius, užsimovusios vienkartines pirštines paima dokumentus. Salė, kurioje vyksta santuokos registravimas, nuolat vėdinama.

Praėjusią savaitę rajono Civilinės metrikacijos skyriuje įregistruotos 4 santuokos – nė viena iš šių porų savo vestuvių datos nenukėlė, tačiau kitos dvi poros, senokai pateikusios pareiškimus, panoro tuoktis kitais metais.

Nesant palydos, sveikintojų paskelbimas vyru ir žmona trunka iki 10 minučių. „Laikomės rekomendacijų – kas pusvalandį vyksta santuokų registracija. Antradienį įregistruota viena, ketvirtadienį – dvi, penktadienį – viena. Rajono gyventoja ištekėjo už Jungtinės Karalystės piliečio, tačiau šis buvo parvykęs į Lietuvą anksčiau nei čia pradėjo plisti koronavirusas“, – atskleidė D. Freigofaitė. Šį šeštadienį santuoką registruoti suplanavusios 3 poros. Karantino laikotarpiu santuoka registruojama tik Civilinės metrikacijos skyriaus patalpose – rinktis kitos vietos šiuo metu nėra galimybės. Beje, artimiausiu metu – balandžio 25 d. santuoką registruoti sodyboje yra numačiusi viena pora, tačiau nežinia, kokia bus situacija.

Mirtys, gimimai, ištuokos registruojamos internetu.

Atsisveikinimas – artimųjų rate

Laidojimo įmonės „Pas Virginiją“ darbuotojams pirmąją karantino savaitę teko organizuoti dvejas laidotuves – Judrėnuose ir Veiviržėnuose. Savininkė Virginija Ruškienė kalbėjo, jog laidojimo tradicijas pakeitė koronaviruso plitimas. „Rekomenduojama mirusįjį pašarvoti porai valandų, tačiau atsisveikinimo su mirusiuoju laikas tiek nesutrumpėjo, – dėstė verslininkė. – Vieną dieną pašarvojus kitą laidojama. Sumažėjo laidotuvių dalyvių – renkasi tik artimieji. Kitiems norintiems palydėti į paskutinę kelionę patariama laukti kapinėse, laikantis saugaus atstumo.“

V. Ruškienė atskleidė, jog gautas nurodymas, kaip laidoti mirusįjį nuo koronaviruso: nerengti įkapėmis, kūną dėti į maišą, sandarų karstą ir iš karto laidoti. „Betgi turime oriai palaidoti ir šio viruso aukas, – įsitikinusi verslininkė. – Įkapes galima įdėti į karstą. Juk mūsų tradicija laidoti su drabužiais.“ Ji kalbėjo, jog vieną mirusiąją artimieji nusprendė kremuoti, urną laikyti, kol karantinas bus atšauktas ir galės surengti tradicines laidotuves.

V. Ruškienė pastebėjo, jog Kėdainių krematoriume, vieninteliame Lietuvoje, dabar atsiradusios eilės, nes nebegali vežti kremuoti į Lenkiją.

Beje, viešojo maitinimo įstaigos nebeteikia paslaugų – gedulingų pietų nebeužsakysi, kaip buvo įprasta. Namuose ruošiant kiti reikalavimai.

Bažnyčia atvira kasdien

Prasidėjus karantinui, iki praėjusio savaitgalio, Gargžduose laidotuvių nebuvo. „Laidosime kaip panorės žmonės, tačiau laikydamiesi rekomendacijų, – kalbėjo Gargždų parapijos klebonas kanauninkas Jonas Paulauskas. – Svarbu, kad žmonės būtų supratingi, saugotų save ir kitus.“

Pasak klebono, šarvojimo salėje sėdėjimo vietos turi būti išdėstytos bent vieno metro atstumu, laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo, asmens higienos ir kita. Laidotuvėse negali dalyvauti asmenys, sugrįžę iš užsienio šalių ir 14 dienų privalantys būti saviizoliacijoje.

„Parapijos raštinėje visą dieną dirba kunigas. Mūsų bažnyčia atvira – meldžiamės kasdien, pamaldos vyksta nustatyta tvarka. Tikintieji čia gali užsukti kada panorėję, – patikino klebonas J. Paulauskas. – Vieni ateina į užsakytas Mišias, kiti – ne, treti keičia jų datą.“

Virginija LAPIENĖ


Taip pat skaitykite:

11 – Jaunimo erdvė – savanorystės nauda asmenybei
Prezidento metinis pranešimas – vidiniai prieštaravimai ir valstybės panorama
Lietuvių kalbos egzaminas rajono abiturientų neišgąsdino
Palankios dienos įsibėgėjusiai šienapjūtei
Šiūpariškiai atnaujino kapinaites ir susitelkė maldai
Priekuliškiai ruošiasi ne tik tituliniams atlaidams
„Geriausia mokytis gamtoje“, – įsitikinusi Miško mokyklos pedagogė
Aistrą konstruoti pažadino dovanotas laivelis
Įsimintiniausias reklamas kuriančios bendrovės
Vasariški „Tele2“ pasiūlymai: nuolaidos pokalbių planams, laikrodžiams ir telefonams bei televizorius dovanų

Paieška

Naujienlaiškis

Žurnalisto pastabos

Šeimos jėga

Pirmasis gegužės sekmadienis – Motinai, mėnesio…

Plačiau »

Bendraukite su mumis Facebook