Kandidatams į merus – išbandymas debatais

Kandidatų į merus debatuose dalyvavo 8 iš 9 pretendentų: A. Balnionienė (LRLS), V. Dačkauskas (LSDDP), S. Karbauskas („Kuriam kartu“), L. Liutikienė (LSDP), V. Macijauskas („Bendrai geriau“), B. Markauskas (LVŽS), R. Petrauskienė (TS-LKD), R. Simonavičius („Klaipėdos rajono žemaičiai“).

Lietuvos valstybės himnu prasidėję kandidatų į Klaipėdos rajono savivaldybės merus debatai įpareigojo dalyvius jausti atsakomybę už norimus prisiimti įsipareigojimus. Antrą kartą tiesiogiai renkamų merų rinkimuose Klaipėdos rajone varžosi net 9 kandidatai.

Kad rinkėjams būtų lengviau apsispręsti, Klaipėdos rajono laikraštis „Banga“ ir naujienų portalas „Mano Gargždai“ suorganizavo pretendentų į merus debatus. Norinčiųjų išvysti kandidatus nestigo, trečiadienio pavakarę į debatus susirinko kone pilna Gargždų kultūros centro salė. Vienintelė bėda, kad susirinkusiuosius it amžinas įšalas žemėje stingdė nerenovuotas Kultūros centro pastatas. Tačiau emocijas kaitino aštrūs, kartais net kompromituojantys klausimai.

Gausiai susirinkusių žiūrovų didžiąją dalį sudarė politinių partijų, komitetų nariai. Aštrių, įdomių klausimų gausa liudijo, kad politiniai varžovai nepraleido progos „įkąsti“ konkurentams.Prisistatymą ribojo laikas

Debatus vedęs veiviržėniškis Karolis Pronckus pranešė, jog vienas iš kandidatų – Artūras Žičkus (Lietuvos centro partija) nedalyvaus dėl sveikatos problemų. Likusieji buvo pakviesti ant scenos, kur pirmiausia reikėjo prisistatyti per 2 min. Šis laiko limitas kai kuriems kandidatams buvo tikras iššūkis, mat ne visi gebėjo raiškiai ir greitai prisistatyti.

Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio atstovė Audronė Balnionienė, rajono politinėje bendruomenėje dirbanti jau ketverius metus, akcentavo kiek­vieno laisvę rinktis. Ji pati visuomeninei veiklai skiria 70 proc. savo darbo dienos. Per praėjusius tiesioginius merų rinkimus nuo Vaclovo Dačkausko ji atsiliko vos 113 balsų. V. Dačkauskas (Lietuvos socialdemokratų darbo partija) pasidžiaugė tuo, ką jau pavyko nuveikti, ir sakė dar turįs planų ateičiai. Jei jis būtų dar kartą išrinktas meru, tai jau būtų penktoji jo kadencija. Visuomeninio rinkimų komiteto „Kuriam kartu“ lyderis Sigitas Karbauskas akcentavo turįs stiprią komandą, su kuria kursiąs rajono ateitį: „Niekas mums nekomanduos: nei Landsbergis, nei Paksas, nei Žemaitaitis.“ Lietuvos socialdemokratų partijos kandidatė į meres, nuo gimimo Gargžduose gyvenanti ir dirbanti Ligita Liutikienė dėkojo visiems susirinkusiems ir besidomintiems vietos politika. Jau 12 metų ji dirba Administracijos direktoriaus pavaduotoja, buvo vykdomojoje valdžioje, dabar, anot jos, pribrendo laikas dalyvauti sprendimų priėmime ir rūpintis, kad augtų, gražėtų ir stiprėtų jos gimtieji Gargždai. Visuomeninio rinkimų komiteto „Bendrai geriau“ lyderis Vaclovas Macijauskas akcentavo einąs į šias pareigas, nes šeimos gerovę jau sukūrė, o potencialo – sveikatos ir jėgų – nuveikti kažką rajono labui dar turi pakankamai. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatas Bronius Markauskas teigė turįs daug patirties, reikalingos dirbant meru, ir besivadovaujantis šūkiu „Ne skaldyk, o vienyk“. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų lyderė Rasa Petrauskienė, dalyvaujanti rajono politiniame, visuomeniniame gyvenime jau daug metų, garantavo žinanti, kas rūpi žmonėms, todėl dirbdama mere sprendimus priimtų greitai ir tiksliai. Visuomeninio rinkimų komiteto „Klaipėdos rajono žemaičiai“ kandidatas Raimondas Simonavičius prisistatymą skaitė, tvirtino esąs veržlus, patyręs, nebijantis pokyčių.

Amoralumo neįžvelgė

Vėliau kiekvienam kandidatuojančiajam teko atlaikyti klausimų atakas. Gyventojai turėjo galimybę iš anksto siųsti klausimus rajono laikraščiui „Banga“ ir portalui „Mano Gargždai“. Dalis buvo bendri, dalis – konkrečiai vienam ar kitam kandidatui. Pretendentai patys traukė po 3 klausimus: vieniems fortūna šypsojosi labiau, kitiems – mažiau, teko ne vienas aštrus klausimas. Jų raštu pateikė ir žiūrovai iš salės.

Liberalės A. Balnionienės klausta: „Lietuvos liberalų sąjūdis paskendęs korupcijos skandale, partijos vadovybė tarpusavyje susiriejusi. Ar nėra amoralu kelti savo kandidatūrą į tokias aukštas pareigas?“ Anot pretendentės, korupcijos skandale yra išgryninti konkretūs asmenys, kuriems konkrečiai pateikti kaltinimai – tai teisėsaugos klausimai. „Dėl riejimosi. Liberalų sąjūdžio vadas yra Eugenijus Gentvilas, nežinau, su kuo jis susiriejęs, gal jo paklauskite. Aš keliu savo kandidatūrą. Bet kurioj partijoj, bendruomenėj ar šeimoj yra žmonių, kurie tampa kunigais ir kurie ne visai teisingai pasielgia. Čia jų ir teisėsaugos reikalas. Aš atsakau už savo žingsnius“, – atsakė A. Balnionienė.

Socialdemokratų darbo partijos lyderiui V. Dačkauskui teko aiškintis, kodėl jo gimtajame Šilalės rajone jau stovi sporto kompleksas su baseinu, o Gargždai su milijoniniais užmojais tebetrypčioja vietoje. „Gargžduose norima pastatyti ir baseiną, ir ledo areną, ir sporto salę. Taryba apsisprendė šį projektą įgyvendinti viešojo ir privataus sektorių partnerystės keliu. Bus parengtos pirkimo sąlygos, bus skelbiamas konkursas. Kompleksas būtų pastatytas per 2 metus, o Savivaldybė jį išsipirktų per 23 metus. Manau, rajonas tam turi ekonominį potencialą ir žmonių optimizmą, jie nori permainų šioje srityje“, – akcentavo V. Dačkauskas. Jis buvo paprašytas įvardinti ir savo santykį su Administracijos direktoriaus pavaduotoja L. Liutikiene dešimtbalėje sistemoje. „Santykiai šiuo metu dalykiniai, konstruktyvūs. Vertinu penketu“, – atsakė jis.

Jei lips ant galvos, išprašys iš kabineto

„Kuriam kartu“ kandidatas S. Karbauskas, paklaustas, ar tikrai atėjusius žmones pas jį, kaip Administracijos direktorių, išvarė iš kabineto fraze „Čiuožkit lauk“, patvirtino, kad taip buvo. „Ko tikėtis, kai būsite meru?“ – klausė gyventojai. „To paties. Jei lipa ant galvos, drąsiai pasakau, pokalbis nekonstruktyvus, prašau, išeikite lauk“, – atsakė jis. Paprašytas įvardinti tris paskutines skaitytas knygas teigė, jog paskutinioji buvo apie Vytautą Didįjį. „Vaikystėj, jaunystėj bijojau, kad bibliotekoj knygų pritrūks, kiek skaičiau. O šiandien skaitau spaudą, kitų nuotykių knygų nenorėčiau vardinti“, – sakė S. Karbauskas.

Socialdemokratų lyderei L. Liutikienei teko aiškintis dėl partijos sąraše esančios Tarybos narės Andželos Šakinienės, kuri turi teistumą, 2017 m. davė melagingus parodymus apklausiama kaip liudytoja. „Ar socialdemokratų partija tai toleruoja?“ – nuskambėjo klausimas. „Tai yra de facto. Kiekvienas turi konstitucinę teisę dalyvauti rinkimuose, jei nenuslepiamas teistumas“, – nesutriko kandidatė.

Visuomeninio rinkimų komiteto „Bendrai geriau“ lyderis V. Macijauskas buvo kamantinėjamas dėl UAB „Idmava ir part­neriai“ (jis yra šios bendrovės direktorius) darbuotojų atlygio. Klausta, ar bendrovės darbuotojai, gaudami vidutiniškai 142 Eur, jau gyvena lengviau ir nebevargsta. „Normaliai gyvena. Darbuotojas, kuris tikrai dirba, gauna 400–500 Eur, o elektrikas, valytoja dirba tik po kelias valandas, dėl to tas vidurkis toks ir išeina“, – paaiškino „Bendrai geriau“ kandidatas.


  • Kandidatams į merus buvo pateikta per 200 įvairių klausimų. Į juos buvo atsakoma atsitiktinės atrankos būdu. Debatų trukmė buvo daugiau nei 2 val., tad ne į visus spėta atsakyti. Susirinkusieji salėje raštu pateikė daug neetiškų klausimų, kurie vedėjo nebuvo skaitomi. Individualiai kandidatams adresuoti klausimai, į kuriuos nespėta atsakyti, perduoti pretendentams į merus.


Keis užsistovėjusią kūdrą

Apsispręsti ragintas Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatas B. Markauskas. „Būdamas Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos nariu kandidatavote į Seimą. Žmonės Jums patikėjo mandatą. Jei laimėsite rinkimus į merus, Klaipėdos rajone bus organizuojami rinkimai į Seimo nario mandatą, jie kainuos 0,5 mln. Eur. Už tokią sumą išeitų 12 žaidimų aikštelių. Ar jau apsisprendėte, kuo norite būti? Ar nekandidatuosite 2019 m. į Europos Parlamentą, o 2020 m. – į Seimą?“ – teiravosi gyventojai. „Apsisprendžiau, jei tapsiu meru, nei į Europos Parlamentą, nei į Seimą nekandidatuosiu. O paminėta rinkimų suma, manau, turėtų būti mažesnė“, – svarstė kandidatas.

TS-LKD lyderė R. Petrauskienė taip pat buvo provokuojama. „Galbūt Jums prisisapnavo, ar studijavote senovės Romos imperijos istoriją ir paėmėte pavyzdį iš Nerono, kuris padegė Romą ir sakė ją atstatysiąs auksinę. Jūs žadate sugriauti Gargždus, atsisakyti sovietinės statybos, tačiau jos Gargžduose 80 proc. Iš ko viską atstatysite: iš aukso ir sidabro ar molio ir šiaudų?“ – vaizdžiai klausė gyventojas. „Sovietinių pastatų nenugriausime, bet renovuosime, atnaujinsime. Mintis kur kas gilesnė. Keisime visą savivaldybę, mąstymą, užsistovėjusią kūdrą“, – tvirtino R. Petrauskienė. Paklausta, iš kokių lėšų vykdys renovacijas, atsakė, jog iš renovacijai skirtų programų.

Akyli rinkėjai pastebėjo, jog visuomeninio rinkimų komiteto „Klaipėdos rajono žemaičiai“ sąraše daug kultūros darbuotojų, bibliotekininkų. „Ar tokia prasta situacija šioje srityje, kad žmonės eina į politiką?“ – klausta kandidato. „Nepasakyčiau, kad prasta. Reikia džiaugtis, kad žmonės nesėdi bibliotekoje užsidarę, o siekia aukštumų“, – nuomonę išsakė R. Simonavičius.

Visų kandidatų teirautasi, su kokiomis politinėmis jėgomis jie kooperuotųsi po rinkimų, norėdami sudaryti Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos valdančiąją daugumą. Daugelis neįvardijo, paaiškėjo tik tiek, kad S. Karbauskui sunkiausia būtų tartis su konservatoriais ir V. Macijausku.

Debatų pabaigoje kiekvienas kandidatas davė trumpą pažadą rinkėjams. Ateityje pamatysime, ar bus laikytasi rinkėjams duoto žodžio.


„Blic“ klausimai, kuriuos kandidatų „apšilimui“ pateikė žodžio kišenėje neieškantis debatų vedėjas K. Pronckus

  • Klausimas A. Balnionienei: „Koks jūsų mėgstamiausias gėrimas?“

    Atsakymas: „Kava“.

  • V. Dačkauskui: „Kolekcionuojate ženkliukus ir monetas. Čia ne numizmatika?“

    Atsakymas: „Numizmatika. Čia kad eiliniam rinkėjui būtų aiškiau.“

  • S. Karbauskui: „Rinkiminiame šūkyje raginate išeiti iš kvadrato. Futbole jei išeini iš kvadrato, yra „out“. Kaip pakomentuosite?“

    Atsakymas: „Uždavinius reikia išspręsti ne kvadrate. Sprendimus priimti šiandien. Čia toks žaidimas, 9 taškus reikia sujungti tiesėm neatkeliant rankos.“

  • L. Liutikienei: „Ar būdama mere visada vilkėsite raudoną kostiumėlį?“

    Atsakymas: „Raudona labai graži spalva, niekas to nepaneigs. Juk ir kraujas tokios spalvos. Tačiau paįvairinsiu, vilkėsiu ne visuomet raudoną kostiumėlį.“

  • V. Macijauskui: „Kokių 3 problemų neišsprendėte būdamas Taryboje?“

    Atsakymas: „Priemiesčio rajonų problemų, ypač Slengių. Taip pat mano pažįstamas kreipėsi dėl aikštelės kieme, nepavyko išjudinti šių reikalų ir trečia – nepavyko, kad Tarybos nariai laikytųsi savo žodžio.“

  • B. Markauskui: „Koks Seimo nario ir mero atlyginimas?“

    Atsakymas: „Seimo nario 1 900 Eur, o mero – apie 2 100 Eur.“

  • R. Petrauskienei: „Jei tampate mere, ar atsisakysite kaimo bendruomenės „Smilgynai ir kaimynai“ pirmininkės pareigų?“

    Atsakymas: „Tikrai taip, devintus metus jau einu, tai kaita turi būti.“

  • R. Simonavičiui: „Esate „Klaipėdos rajono žemaičių“ kandidatas. Ar žinote, koks paukštis yra blezdinga?“

    Atsakymas: „Paukštis. (Po kurio laiko – aut. past.) Negaliu minėti svetimos partijos simbolio.“

Agnė ADOMAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių