Kaip apsisaugoti nuo pavojingos užkrečiamosios ligos

Koronavirusas – šiandienos aktualiausia tema, kurią aptarinėja visas pasaulis. Šis virusas – tai klastinga ir sparčiai plintanti liga, kuri iš Kinijos jau persimetė į Europą. Ar esame pasiruošę sutikti koronavirusą ir ar galima nuo jo apsaugoti save ir savo šeimą, klausimai, kurie rūpi visiems Lietuvos gyventojams. Klaipėdos rajone priešepidemiologinę veiklą vykdo kenkėjų kontrolės įstaiga VšĮ Klaipėdos higienos ir sanitarijos centras (visuomenės sveikatos priežiūros veiklos licencija Nr. 496). VšĮ Klaipėdos higienos ir sanitarijos centro atstovas Sergejus Ivanovas mūsų skaitytojams pristato Pasaulinės sveikatos organizacijos rekomenduojamas pagrindines atsargumo priemones apsisaugojimui nuo naujo koronaviruso sukeliamos infekcijos ir kviečia pasinaudoti įstaigos specialistų paslaugomis – atlikti priešvirusinę dezinfekciją.

Reguliariai plaukite rankas

Reguliariai dezinfekuokite rankas skysčiu, kuriame yra spirito, arba plaukite jas su muilu.

Kam to reikia? Jei ant rankų pateko virusai, dezinfekavus rankas priemone, kurioje yra spirito, ar nuplovus jas su muilu, sunaikinsite virusus.

Laikykitės respiratorinių infekcijų profilaktinės higienos taisyklių. Kosėdami ir čiaudėdami pridenkite nosį ir burną servetėle arba alkūnės linkiu; servetėlę iš karto išmeskite į šiukšlių konteinerį su dangčiu, o rankas dezinfekuokite antiseptiku, kuriame yra spirito, arba nuplaukite vandeniu su muilu.

Kam to reikia? Burnos prisidengimas čiaudint ar kosint, neleidžia paskleisti virusų ir kitų ligas sukeliančių mikroorganizmų. Jei čiaudėdami ar kosėdami prisidengsite nosį ir burną ranka, mikrobai gali patekti ant jūsų rankų, o tada ant daiktų ar žmonių, prie kurių jūs prisiliesite.

Viešose vietose laikykitės atstumo

Laikykitės nuo kitų žmonių mažiausiai 1 metro atstumu, ypač, jei jie kosi, sloguoja ar karščiuoja. Kam to reikia? Kosėdamas ar čiaudėdamas žmogus, kuris serga respiratorine infekcija, pavyzdžiui, 2019-nCoV, paskleidžia aplink save smulkius lašelius, kuriuose yra virusų. Jei jūs esate pernelyg arti tokio žmogaus, įkvėpdami oro, galite užsikrėsti virusu.

Jei įmanoma, nelieskite rankomis akių, nosies ir burnos. Kam to reikia? Rankomis liečiame daugelį paviršių, ant kurių gali būti virusų. Rankomis, ant kurių yra virusų, liesdami akis, nosį ar burną, galite pernešti virusus nuo odos į organizmą.

Pakilus temperatūrai, atsiradus kosuliui ir pasunkėjus kvėpavimui, kuo greičiau kreipkitės į gydytoją.

Jei keliavote į Kiniją

Jei lankėtės Kinijos regionuose, kuriuose užregistruoti užsikrėtimo 2019-nCoV atvejai, ar artimai bendravote su asmeniu, kuris po kelionės iš Kinijos jaučia respiratorinio susirgimo simptomus, praneškite apie tai medicinos darbuotojui.

Pakilus temperatūrai, atsiradus kosuliui ir pasunkėjus kvėpavimui, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją, nes tai gali būti dėl respiratorinės infekcijos ar kitos rimtos ligos. Kvėpavimo organų pažeidimo simptomai kartu su pakilusia temperatūra gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, tarp kurių, priklausomai nuo paciento kelionių ir kontaktų, gali būti ir 2019-nCoV.

Jei jums pasireiškė lengvi kvėpavimo takų pažeidimo simptomai, o jūs nekeliavote į Kiniją, reikia rūpestingai laikytis elementarios respiratorinių infekcijų profilaktikos ir rankų higienos ir, jei įmanoma, likti namuose, kol pasveiksite.

Atsargumas turguose

Lankydamiesi maisto produktų turguose, kuriuose parduodami gyvi gyvuliai, mėsa ir paukščiai ar kiti gyvulinės kilmės produktai, laikykitės įprastų higienos taisyklių.

Jei lietėte gyvūnus ar gyvulinės kilmės produktus, reguliariai plaukite rankas švariu vandeniu su muilu; nelieskite rankomis veido, nosies ar burnos; venkite sąlyčio su sergančiais gyvūnais ir nelieskite sugedusių gyvulinės kilmės produktų. Kategoriškai venkite sąlyčio su kitais turgaus teritorijoje esančiais gyvūnais (laukinėmis katėmis ar šunimis, graužikais, paukščiais, šikšnosparniais). Venkite sąlyčio su ant parduotuvių ir turgaus paviljonų žemės ar kitų paviršių esančiomis potencialiai užkrėstomis gyvulinės kilmės atliekomis ar skysčiais.

Nevartokite maistui žalių ar termiškai neapdorotų gyvulinės kilmės produktų.

Pagal maisto produktų saugos taisykles ypač atsargiai reikia elgtis su žalia mėsa, pienu ar gyvulių organais, siekiant išvengti kryžminės taršos termiškai neapdorotais maisto produktais.


Labai svarbu ir visuomenės paskirties objektų, patalpų ir viešojo transporto priešvirusinė dezinfekcija. Visuomenės paskirties objektų, patalpų, transporto priemonių priešvirusinei dezinfekcijai naudojamos Lietuvoje registruotos cheminės dezinfekcijos medžiagos.

VšĮ Klaipėdos higienos ir sanitarijos centro specialistus galima išsikviesti el. paštu info@sanitarija.lt arba telefonu 8 605 55016.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių