Jie gyveno šalia mūsų

1943 m. rugsėjo 23 d. buvo likviduotas Vilniaus getas. Šiais metais minime 76-ąsias Vilniaus geto likvidavimo metines. Rugsėjo 23-ioji – Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena.

Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena Lietuvoje minima nuo 1994-ųjų metų. Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti šios dienos paminėjimus mokyklų bendruomenėms inicijuoja jau daugiau nei penkiolika metų. Tuo siekiama, kad mokytojai mokiniams papasakotų apie Lietuvoje gyvenusią gausią žydų bendruomenę (iki Antrojo pasaulinio karo Lietuvoje gyveno apie

215 000–220 000 žydų); paaiškintų apie holokaustą nacių okupuotoje Europoje ir Lietuvoje Antrojo pasaulinio karo metu. Svarbu, kad mokiniai suvoktų, jog masinis žydų žudymas nėra vien Paneriai, Kauno IX fortas – masinių žudynių vietų Lietuvoje yra daug, apie 200. Pirmosios masinės Lietuvos žydų žudynės prasidėjo Gargžduose. Holokausto išvakarėse čia buvo apie 1000 šios tautybės žmonių, didelė dalis pasitraukusių iš Klaipėdos krašto 1939 m. kovą po vokiečių nacionalsocialistų invazijos. Jau trečiąją SSRS ir nacistinės Vokietijos karo dieną (1941 06 24), remiantis Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centro duomenimis, Gargžduose sušaudyta 200 žydų vyrų ir viena moteris (ištekėjusi už rusų komisaro). Holokaustas, kaip tragedija, yra netektis mūsų valstybei – netekome piliečių, gyvenusių Lietuvoje, kartu kūrusių mūsų valstybę, puoselėjusių savitas tradicijas ir kultūrą.

Stepono Dariaus pagrindinės mokyklos aukštesnių klasių mokiniams papasakota ir pristatyta vaizdinė medžiaga apie Lietuvoje gyvenusią bendruomenę ir masinį žydų naikinimą Antrojo pasaulinio karo metu – holokaustą bei apie žydų masinį naikinimą mūsų regione, kuriame gyvename. Tai padės mokiniams suvokti, kodėl minime šią datą, kodėl svarbu žinoti apie įvykdytus nusikaltimus ir apmąstyti tai, kas įvyko, kad nepasikartotų. Praeitis paaiškina, kodėl reikia reaguoti į menkiausias priešiškumo, neapykantos apraiškas šiandien.

Arūnas MIKALAUSKAS

Judrėnų Stepono Dariaus pagrindinės mokyklos istorijos ir pilietiškumo pagrindų mokytojas


Taip pat skaitykite:

A. Bogdanovas. Svarbu didinti gyventojų pasitikėjimą ir gerinti paslaugų teikimą
Rinkimų drama baigėsi P. Gražulio pergale:  R. Petrauskienė sustoti neketina
Panaudotoms žvakidėms – specialūs konteineriai kapinėse
Pertekliniai ženklai prie įstaigų
Jaunieji gargždiškiai – II lygos nugalėtojai
Lietuvos vyrų tinklinio čempionate – setas su 70 taškų
Veiviržėniškės gėlės – įvairioms progoms
Apdraudusieji ūkinius gyvūnus gali susigrąžinti dalį išlaidų
Kai išgyveni tai pats, – į ligą žiūri kitomis akimis
Džiaugiuosi, kad mečiau, ir raginu tave padaryti tą patį
Konsultavimo paslaugos kaime –  abipusė nauda

Paieška

Naujienlaiškis

Žurnalisto pastabos

Kaip pavadinsi, taip nepagadinsi?

Seimo rinkimų antrojo turo Klaipėdos…

Plačiau »

Bendraukite su mumis Facebook