Jaunieji mokslininkai Veiviržėnuose

Veiviržėnuose tradiciškai jau penktąjį kartą surengta jaunųjų mokslininkų konferencija „Žemė, žmogus, visata“. Žemaitijos krašto jaunimas kovo 20 d. susibūrė pristatyti savo tiriamuosius darbus biologijos, chemijos ir fizikos temomis: nuo riebalų, baltymų, angliavandenių kiekio nustatymo piene ir vaisiuose iki saldainių temperatūrinės analizės.

Konferencija prasidėjo meniškai. Visus susirinkusiuosius maloniai nustebino Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos dailės mokytojos A. Giržadienės surengta mokinių piešinių, atspindinčių renginio temą, paroda ir I a klasės mokinių L. Judeikytės, N. Gaudutytės ir jos vyresnės sesers Inesos atlikta daina „Vilčių vaivorykštė“. Pasakiški paveikslai, aplodismentais baigtos dainos dvasia ir III b klasės mokinės, renginio vedėjos L. Žemgulytės įžanga visus įkvėpė nuotaikingai ir pakiliai pradėti konferenciją.

Pranešimai stebino ir teikė žinių. V. Januševičiūtė (III kl.) iš Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos nustatė riebalų, baltymų ir angliavandenių kiekius piene ir vaisiuose. Tyrimo rezultatai bylojo, kad naminis pienas riebesnis už pirktinį. Tuo tarpu jos klasiokė M. Uselytė išskyrė ir mėgino panaudoti augalinius dažus dažant audinius, o R. Ruškytė (II kl.) išsiaiškino sėklų cheminę sudėtį. Daržoves, dirvožemį ir vandenį savo gyvenvietėje ištyrė M. Pilišauskaitė ir V. Bočkutė (II kl). Merginos išsiaiškino, kad šulinių vanduo labai užterštas, o naminėse daržovėse nitratų kiekis viršija leistiną normą. Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos II kl. mokiniai D. Čeliauskas, I. Gumuliauskaitė, S. Kniuipys, E. Mažeikytė ir R. Šertvytis išmatavo televizijos transliacijų vėlavimo laiką. Vikriausiais nominuoti HDTV televizoriai, o kineskopiniai „ropojo jiems iš paskos“. U. Šimuliūnaitė (II kl.) ištyrė mediena mintančių grybų, puvinių sukėlėjų įvairovę savo apylinkėse. Styginių instrumentų kuriamo garso dažnius tyrinėjo E. Degutis, L. Girskis, K. Ilginytė, U. Šimuliūnaitė, K. Klevinskytė ir B. Razgaitytė (II kl.). Tirpalų elektrinių savybių kitimus stebėjo R. Gudavičius (II kl.). Geležies jonus arbatoje ištyrė K. Ilginytė (II kl.). Ji tvirtino, kad šiek tiek kavos išgerti yra sveika, tačiau ne per daug. Saldainių temperatūrinę analizę izoterminėje aplinkoje ir veikiant mikrobangomis atliko D. Lenkauskas (II kl.). Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijos I klasės mokinės J. Bacevičiūtė, A. Girčytė, G. Lizūnaitė ir R. Šerpytytė nagrinėjo kiaušinių dažymo ypatumus. Vis dėlto, natūralūs dažai be acto kiaušiniui suteikia tvirtesnį lukštą. Šilalės rajono Pajūrio Stanislovo Biržiškio gimnazijos II kl. mokiniai R. Matevičius, S. Merkelytė, G. Tiriūnaitė, A. Tiriūnas, K. Buja, Z. Zakaraitė ir E. Rupšys ištyrė skirtingų medžių pelenų šarmingumą. Pasirodo, šarmingiausi yra beržo pelenai. Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos I kl. mokinė K. Brazaitė biologiškai tyrė namines pelėdas Švėkšnos seniūnijoje, o aštuntokės L. Venckutė ir R. Jokšaitė išsiaiškino, kaip jaunimas laikosi sveikos mitybos principų. Deja, bulvės liko nuošaly, nes teigta, kad jos – kaloringiausios daržovės, o daugiausiai „čipsų“ suvalgo aštuntokai.

Neįtikėtinas sutapimas – pranešimų metu vykęs saulės užtemimas. To nežinoję dalyviai tai suprato per pertrauką eidami iš kultūros centro į valgyklą, kur visus karštais patiekalais vaišino gimnazijos virėjos. Tuomet prie mokyklos stoviniavo moksleiviai stebėtojai: kas su foto juostelėmis, kas su akiniais nuo saulės, kas su suvirintojo kaukėmis – visi norėjo tai pamatyti ir stebeilijo į dangų. Nors nuo pat ryto buvo apsiniaukę, tačiau nusišypsojo laimė ir skliaute liko plyšelis, o netankūs debesys, kartais uždengę saulę, visiems leido jos mėnulio užstojamą diską išvysti ir plika akimi.

Pranešėjai ir jų mokytojai apdovanoti keraminėmis verpstėmis ir padėkomis. Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos technologijų mokytojas V. Bliūdžius šiemet su mokiniais pasistengė ir nulipdė iš molio verpstes kaip padėką „Žemė, žmogus, visata“ dalyviams. Konferencijos pabaigoje įteikti meno dirbiniai, padengti žalsva, raudona glazūra, ir padėkos nustebino bei pradžiugino ne vieną. Prieš uždarant konferenciją, tiek atvykę, tiek vietiniai mokytojai ir mokyklos direktorius negailėjo gerų žodžių, padėkų ir linkėjimų, kad kitais metais į šį gamtamokslinį renginį įsitrauktų daugiau Žemaitijos mokyklų.

Data renginiui šiemet parinkta neatsitiktinai. Lietuvoje nuo 1992 m. kasmet kovo 20 d. minima pasaulinė Žemės diena – pavasario lygiadienis, kai dienos ir nakties trukmė visuose Žemės kampeliuose tampa vienoda, o saulė pateka tiksliai rytuose. Senovės lietuviai netgi tikėjo, kad tądien išsimaudžius upėje, tekančioje iš rytų, visus metus būsi tyras ir sveikas, o lygiadienio vakarai laikyti šventvakariais. Tokią neįprastą dieną įprasminti sumanę organizatoriai D. Vepštienė, A. Bružienė, A. Giržadienė, V. Bliūdžius, R. Mockuvienė ir D. Jocytė surengė jaunųjų mokslininkų konferenciją gamtos mokslų tema.

Andrius ŠLIAUŽYS, III A

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių