Įspūdžiai

Hidrostatybininkai galėtų konkuruoti su australais


Grupė Lietuvos statybos bendrovių vadovų ir specialistų neseniai lankėsi Naujojoje Zelandijoje ir Australijoje, kuriose susipažino su statybų apimtimis, technologiniais procesais, statybų savitumais. Jie stengėsi pasisemti patirties, kurią galėtų pritaikyti savo šalyje. Kelionėje dalyvavęs vienos iš didžiausių ne tik Žemaitijoje statybos bendrovės „Hidrostatyba“ valdybos pirmininkas Jonas Dumašius įsitikino, jog Australijoje nebūtų sudėtinga pradėti statybų verslą.


Naujojoje Zelandijoje statyti lengviau


Pasakodamas vienos iš ilgiausių savo kelionės įspūdžius gargždiškis Jonas Dumašius, UAB „Hidrostatyba“ valdybos pirmininkas, akcentavo, kad Naujoji Zelandija primena Lietuvą, nes joje taip pat plėtojamas žemės ūkis. Šiltas klimatas sudaro puikias sąlygas gyvulininkystei: auginama 64 mln. avių, 3,5 mln. melžiamų karvių. Naujojoje Zelandijoje, kurioje gyvena 4,2 mln. gyventojų, žemės ūkis modernesnis nei mūsų šalyje. Be to, plėtojamas turizmas.


„Tačiau Lietuvoje pramonė ir statybos pažengusios žymiai toliau nei Naujojoje Zelandijoje“, – teigė gargždiškis verslininkas.


Oklende, didžiausiame šalies mieste, kuriame gyvena 1,2 mln. žmonių, lietuvaičiai, statybų verslo atstovai, apsilankė pradėtame rekonstruoti futbolo stadione. „Vyko paruošiamieji darbai. Mes domėjomės, kaip gaunamas leidimas darbams. Sužinojome, kad čia šis procesas užtrunka ilgiau nei Lietuvoje. Problema – didžioji žemių dalis priklauso maoriams, vietiniams gyventojams. Ją reikia nuomotis 50 arba 100 metų, o tai yra sudėtinga“, – pasakojo J. Dumašius.


Bendraudami su zelandų architektais, konstruktoriais, lietuvaičiai verslininkai sužinojo, kad čia vos prieš porą metų pradėti statyti monolitiniai karkasiniai aukštuminiai namai. Oklende daugiausia daugiabučių gyvenamųjų namų, bet aukščiausi pastatai – iki 30 aukštų. Pasak J. Dumašiaus, Vilniuje esą daugiau aukštuminių pastatų. „Mes naudojame kokybiškesnes apdailos medžiagas“, – pastebėjo verslininkas.


Statybos verslo patirtį turintis J. Dumašius atkreipė dėmesį į tai, kad šioje šilto klimato šalyje pastatuose nereikalingi langų stiklo paketai, o tik stiklai. Nėra ir šildymo sistemų. Juk žemiausia temperatūra būna birželį: ji nukrenta iki 15 laipsnių šilumos.


Verslininkas kalbėjo, jog zelandai nėra tokie stiprūs statybų versle kaip lietuviai. Jo teigimu, hidrostatybininkai stato žymiai sudėtingesnius pastatus technologijų, šildymo, vėdinimo sistemų požiūriu. Be to, zelandams statybininkams lengviau dirbti dėl palankių oro sąlygų – jiems netrukdo žiemos šalčiai. „Jie planavo futbolo stadioną, kurį atnaujinus vietoj 15 tūkst. žmonių tilps 80 tūkst., renovuoti per 2 metus. Mes gi tokiomis oro sąlygomis baigtume 3-4 mėnesiais greičiau“, – kalbėjo J. Dumašius.


Pasak jo, Oklende nekilnojamasis turtas pigesnis nei Lietuvoje: gyvenamojo būsto kvadratinis metras kainuoja 4-5 tūkst. dolerių (1 doleris – 2 Lt).


Australų statybininkai uždirba daugiau


Australijoje, Sidnėjuje, mūsų šalies statybininkai apsilankė statybinių medžiagų ir nekilnojamojo turto parodoje.


Susitikę su australų statybininkų asociacijos nariais ir prezidentu, Prekybos, pramonės ir amatų rūmų atstovais, susipažino su statybos mastais Australijoje. Pasak J. Dumašiaus, čia vyksta daug statybų visuose miestuose. Ši šalis esanti atvira užsienio investicijoms.


„Australijoje dirba nemažai statybos kompanijų iš Vokietijos, Ispanijos, Anglijos, bet didžiumą statybų vykdo australų įmonės, – pasakojo verslininkas. – Statybų verslas sutelktas stambiųjų kompanijų, kurių yra apie 50, rankose. Australijoje statybos kompanijų pelnas didesnis nei Lietuvoje.“


Mūsų verslininkai išsiaiškino, kad statybos darbų konkurse svarbiausia ne rangovo siūloma kaina, bet pirmiausia atsižvelgiama į įmonės patirtį, pastatytus objektus ir užsakovų atsiliepimus. Ir tik tada – statybos darbų kaina. Beje, Australijoje mokytojo atlyginimas – 20 tūkst. dolerių (1 doleris – 2 litai), o statybininko – 50-60 tūkst. dolerių per metus. Naujojoje Zelandijoje statybininkai uždirba mažiau – apie 40 tūkst. dolerių.


J. Dumašius išsiaiškino, kad Australijoje nebūtų sunku pradėti statybų verslą – įmonė įregistruojama per porą dienų. „Mūsų inžinierių statybininkų žinios atitiktų australų reikalavimus. Jeigu atvyktume su savo žmonėmis, turėtume įdarbinti pusę tiek australų. Nebūtų problemų nusipirkti nekilnojamojo turto, jį rekonstruoti ir parduoti. Tačiau įmonei iš užsienio laimėti statybos darbų konkursą būtų sudėtinga“, – sakė verslininkas.


Lietuviai susidomėję apžiūrėjo Sidnėjuje olimpinį miestelį, žavėjosi šiuolaikišku operos pastatu, kurį projektavo danų architektas, o pastatė patys australai.


Virginija LAPIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių