Išmokos už pieną ūpo nepakėlė

Pernai gruodį pradėtos mokėti trys skirtingos išmokos už pieną, kurias gaus 354 rajono pieno ūkių savininkai, šiuo metu skaičiuojantys didžiulius nuostolius dėl kritusios žaliavos supirkimo kainos. Atsirado specialioji parama už praėjusiais metais parduotą pieną, bus kompensuoti ir dėl Rusijos embargo patirti praradimai. Be to, bus mokama už atitinkamu laikotarpiu parduotą pieną. Tačiau parama dar nespėjo pasiekti šių ūkininkų ir jų galvos skausmo neišsklaidė.

Atsirado nauja parama

Rajono Savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjo pavaduotoja Genovaitė Valauskienė pasakojo, jog praėjusių metų gruodį pieno ūkių savininkams pradėtos mokėti trys skirtingos išmokos. „Atsirado nauja išmoka – specialioji parama už 2014 metais parduotą pieną: 9,21 euro už toną. Taip pat mokamos išmokos už parduotą pieną 2006–2007 metais (atsietosios nuo gamybos išmokos) – 15,06 euro už toną, – dėstė ji. – Žemės ūkio ministerija skyrė lėšų dėl Rusijos embargo pieno ūkių savininkų praradimams kompensuoti: už praėjusiais metais rugpjūčio-lapkričio mėnesiais parduoto pieno toną – po 43,76 euro.“

Ši parama turėtų palengvinti nusivylusių stambiųjų ir vidutinių pieno ūkių savininkų dalią. G. Valauskienės teigimu, atsietoji nuo gamybos išmoka už pieną jau išmokėta ūkininkams, o kitas jie gaus iki šių metų birželio 30 d.

Nuostolių nepadengia

Kretingalės kooperatinės žemės ūkio bendrovės vadovas Gerardas Liorenšaitis patvirtino, jog dvi išmokas – atsietąją nuo gamybos ir už praėjusiais metais parduotą pieną, gavo. Iš viso – 124 tūkst. Lt. Dėl Rusijos embargo dar nesulaukė.

Pasak jo, pernai didžiausia supirkimo kaina buvo 31 eurocentas už kilogramą, o šių metų sausį supirkėjai moka tik 19 eurocentų. „Pernai nuo rugsėjo kas mėnesį praradome po 56 tūkst. Lt – iš viso 224 tūkst. Lt. Sausį pieno supirkimo kaina smuko 0,58 eurocento. Taigi parama 100 tūkst. Lt nuostolių nekompensavo. Nežinome, kiek bus skirta dėl embargo patirtiems praradimams atlyginti“, – kalbėjo G. Liorenšaitis.

Suskaičiavęs gautą paramą, jis teigė, kad bendrovė prižiūrėdama ir melždama apie 360 karvių, kas mėnesį neteko po 25 tūkst. Lt. „Parama gerai, tačiau reikia pridėti ir kitus nuostolius, – kalbėjo vadovas. – Juk sumažėjo išmokos už 2013 m. deklaruotus pasėlius. Iki šiol gaudavome po 451 Lt už ha, o pastaraisiais metais dėl padidėjusių išmokų smulkiesiems ūkininkams už vadinamuosius pirmuosius hektarus smuko iki 395 Lt už ha. Taigi mūsų didelis ūkis patytė 154 tūkst. Lt nuostolių“, – apgailestavo G. Liorenšaitis.

Negali planuoti ateities

Peskojų kaime ūkininkaujantis Manfredas Skroblys sakė išmokų dar negavęs. Vidutinio ūkio savininkas kalbėjo, jog šiuo metu už pieno kilogramą supirkėjai moka po 67 centus, nors gamybos savikaina jo ūkyje – apie 84 ct. „Antrą pusmetį už pieną pajamos dvigubai sumažėjo. Juk pirmą gavau vidutiniškai po 1,10 Lt už kg, o antrą – po 0,55 Lt“, – akcentavo jis.

Pasak ūkininko, nuostolingai dirbant, negalima planuoti ateities. „Kredito nepaimsi. Už ką sėti, pašarus ruošti, grūdus kulti? Tikėtis geresnių laikų? Jau aišku, kad šiemet nieko gero nesulauksim“, – neslėpė nusivylimo M. Skroblys.

Pieną ir jo produktus turguje parduodantys ūkininkai kompensacijos dėl embargo negaus. Ar smulkiųjų ūkių savininkai taip pat skaičiuoja nuostolius?

Eugenija ir Viktoras Valantinai iš Gelžinių kaimo laiko 21 melžiamą karvę ir pieną parduoda tiesiai vartotojams. Nuo prekybos likusiu girdo veršelius.

E. Valantinienė pasakojo, kad jau neprisimenanti, kiek metų už litrą gaunanti po litą, dabar – 0,35 euro. Kaina nepasikeitė iki šiol. „Pieną vežu į Klaipėdą, kur laukia pirkėjai. Žiemą – kas antrą dieną. Parduodu po 40 litrų pieno, – pasakojo ūkininkė ir pridūrė: – Brangiau prašydama negalėčiau tiek parduoti.“

Šeimos ūkyje dirba abu su vyru, padeda vaikai. „Mes dirbame pelningai, nes nieko nesamdome – susitvarkome patys. Tačiau darbas sunkus: be laisvadienių ir šventadienių. Ateityje planuojame auginti mėsinius galvijus“, – kalbėjo E. Valantinienė.

G. Valauskienė akcentavo, jog atsirado nauja išmoka 2015–2020 m. laikotarpiu laikantiesiems karves ir parduodantiesiems pieną. Jiems bus mokama tik už pienines karves. „Už vieną karvę numatyta 77,01 euro per metus. Tai vienkartinė išmoka pieno ūkiui paremti. Kasmet ji didės iki 95,27 euro (329 Lt) 2020 metais. Išmoka bus mokama šių metų gruodžio mėnesį“, – aiškino G. Valauskienė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių