Iškeliam, nes mylim

Rajono Savivaldybės Viešosios tvarkos skyrius trečiadienio „Bangoje“ išspausdino informaciją apie tai, kad valstybinių švenčių dienomis būtina iškelti Trispalvę. Akcentuojama, kad vėliavomis privaloma pagerbti tris valstybines šventes: Vasario 16-ąją, Kovo 11-ąją ir Liepos 6-ąją. Primenamos ir kitos atmintinos datos, kurias minint vėliavos turi būti iškeltos prie savivaldybės ir valstybės institucijų. Paminėta ir vėliavų kėlimo tvarka, ir atsakomybė už jos pažeidimą.

Šios dienos laikraštyje Viešosios tvarkos skyrius jau skelbia ketvirtadienio reido duomenis, kam Priekulėje ir Gargžduose pareiškė pastabą dėl vėliavos neiškėlimo, o kam Trispalvę net padovanojo.

Už vėliavos neiškėlimą privalomomis progomis gresia administracinė atsakomybė. Sakoma, kad baudos turi auklėjamąjį poveikį, bet veikiau gal gąsdinamąjį. Iškelsiu tą vėliavą – kad tik nesikabinėtų. Taip tikriausiai ateityje pasielgs nubaustieji. Bet ar pasikeis jų mąstymas, ar sustiprės pilietinė dvasia? Vargu. Galbūt net atvirkščiai – tai bus dar viena proga keikti Lietuvą?.. Dar kartą kokiame nors susiėjime ar socialiniuose tinkluose su šlykščių keiksmažodžių intarpais išsakyti savo pagiežingą nuomonę.

Tokią nihilizmo atmosferą paneigiant švenčiant Vasario 16-ąją garsiai ir drąsiai salėje nuskambėjo Priekulės kultūros centro direktorės A. Zapalskienės mintys: „Lietuva tokia, kokią sukūrėme mes visi. Todėl nedrįskime niekinti švento Lietuvos vardo vaikščiodami jos žeme, neuždavinėkime retorinio klausimo sau ir kitiems „ir ką man ta Lietuva davė“. Būkime sąžiningi ir teisingi. Lietuva mums davė pačią nuostabiausią gamtą, gražiausią ir melodingiausią kalbą ir, svarbiausia, Laisvę, laisvę būti tokiems, kokie norime.“

Kažkas pasidarė ne tik su mūsų finansinėmis galimybėmis, dėl kurių vieni kitiems pavydėdami verkšlename nuo ryto iki vakaro, kažkas pasidarė su mūsų mąstymu, kuris per pastaruosius metus yra kritęs žemiau „plintuso“. Visiškai nebeskiriame sąvokų „valdžia“ ir „valstybė“. Valdžios ateina ir praeina, o valstybė – mūsų Tėvynė – pagaliau suvokime ir įsisąmoninkime: gi amžiams išlieka.

Nieko vertas godžias valdžias renkame kelias kadencijas iš eilės, o paskui nesavu balsu patys žviegiame, kas daros ant tos Lietuvos, ar už tokią Lietuvą kovojome (pridėkite ranką prie širdies – ar tikrai kovojote?)! Būkime atviri patys sau: mums taip lengviau, pažadus mes suprantame iš pusės žodžio ir laukiame savo laimės valandos, tuos, kurie mums bando atverti akis, siūlo permainas, kartais, tiesa, radikalias, nustumiame į pašalius. Nekaišiokite mums čia tų rinkimų – viename senjorų susirinkime spigiai rėkavo moteriškė, piktindamasi, esą kokia bloga mūsų valdžia. Klausiu, ar mums tokią nevykusią valdžią kas iš Marso nuleidžia? Ar patys tokią rinkdami čia nagų neprikišame? O ir dabar rypuodami – leiskit naujai valdžiai dirbti – ar prisiimame asmeninę atsakomybę nesuvokdami elementariausių demokratijos pagrindų? Nekritikuojama valdžia išeina iš krašto, išpuiksta, nebesilaiko priedermės dirbti žmonių gerovei. Tada jiems atrištos rankos kurti tik savo gerovę.

Pirmadienį Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijoje atidariusi kilnojamąją parodą „Lietuvių Šveicarija“ Šveicarijos lietuvių bendruomenės pirmininkė Jūratė Jablonskytė-Caspersen mums, lietuviams, vis rypuojantiems, kodėl negyvename taip, kaip Europoje, labai paprastą ir teisingą mintį: „Šveicariją vertinu už tvarką, kurią sukūrė patys žmonės. Nebūk našta, mokėk mokesčius, atlik savo pareigą. Ne pinigų kiekis, o kaip žiūri į savo pareigas, pelnys tau aplinkinių pagarbą. Taip kuriama pilietinė visuomenė. Šveicarai tuo besistebintiems lietuviams atsakė, klausykite, jūs tik ketvirtį amžiaus tvarką kuriate, o mes 700 metų. Neįmanoma giluminių vertybių sukurti per kartą ar dvi. Reikia evoliucionuoti, daryti kažką, o ne laukti, kol eis laikas ir keisis kartos.“

Taigi evoliucionuokime pradėdami nuo savęs. Pasidalinsiu pilietine patirtimi: Vasario 16-ąją vėliavą iškeliu ne todėl, kad bijau valdžios baudų, o todėl, kad myliu Lietuvą.

P. S. Kino teatre „Minija“ demonstruojamas naujas filmas „Emilija iš Laisvės alėjos“. Nueikite pasižiūrėti, kas iš tikrųjų kovojo už laisvę.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių