Iš teismo salės

Šešių žuvusiųjų artimieji prašė kaltininkui skirti maksimalią bausmę


Antradienį Klaipėdos rajono apylinkės teismo salėje buvo tęsiamas baudžiamosios bylos, kurioje teisiamas 6 gyvybes nusinešusios avarijos kaltininkas klaipėdiškis Artūras Klumbys, nagrinėjimas. Prokurorei pasiūlius jam skirti 8 metus laisvės atėmimo, žuvusiųjų artimieji prašė skirti maksimalią bausmę – 10 metų nelaisvės. Pasinaudojęs paskutiniojo žodžio teise, kaltininkas prašė palikti jį laisvėje, atsiprašė nukentėjusiųjų. Nuosprendis bus skelbiamas po mėnesio.


Po nelaimės – pusantrų metų


Nuo tragiškiausios avarijos šalyje, kai magistraliniame kelyje Vilnius-Klaipėda ties Saulažolių kaimu dėl neblaivaus vairuotojo Artūro Klumbio kaltės žuvo 6 žmonės – 2 suaugusieji ir 4 vaikai, prabėgo pusantrų metų, tačiau baudžiamojoje byloje nuosprendis dar nepaskelbtas. Šešias gyvybes nusinešusios avarijos kaltininkas, tebesantis laisvėje, posėdyje drįso pareikšti, kad visuomenei nesąs pavojingas ir kad jam reikia būti laisvėje, nes turi pasirūpinti savo šeima.


Pernai kelis kartus rinkęsi į teismo posėdžius žuvusių klaipėdiškių Panovų ir Gutarenkų šeimų artimieji šį antradienį vėl buvo priversti klausytis tragiško įvykio detalių, draskančių širdis, ir lieti ašaras.


Teismas išklausė paskutinio liudytojo kretingiškio Algirdo Rupšio parodymus. 2007 m. liepos 18 d. vakare jis iš Klaipėdos vairavo vilkiką „Volvo“ su kroviniu – keraminėmis plytelėmis. Kelyje ties Saulažolių kaimu jis staiga priešais automobilį išvydo besiplaikstančias plastmasines detales. „Aš nespėjau suvokti, kas atsitiko. Sustabdęs vilkiką, išlipau ir pamačiau liepsnojančią mašiną. Ant kelio gulėjo sužeista mergaitė. Konteineris su keraminėmis plytelėmis atsidūrė griovyje“, – pasakojo liudytojas, pridūręs, kad avariją sukėlusio automobilio vairuotojas ir jo draugai neskubėjo padėti nukentėjusiesiems.


Žuvusių šeimų artimiesiems turtinę žalą atlygino AB „Lietuvos draudimas“, tačiau jos atstovas pareiškė, kad avarijos kaltininkas buvęs neblaivus, todėl iš jo atsiimsią tą sumą.


Žodžiai apie nelaisvę išspaudė ašaras


Teismo posėdyje dalyvavusi apylinkės prokurorė Dalia Stonienė apgailestavo dėl užsitęsusio baudžiamosios bylos nagrinėjimo, žuvusiųjų artimiesiems kiekvieną kartą iš naujo sukeliančio skaudžius išgyvenimus. Ji teigė, kad A. Klumbio kaltė įrodyta: neblaivus vairuodamas „Opel Calibra“ nekreipė dėmesio į remontuojamoje kelio atkarpoje išdėstytus greitį mažinančius kelio ženklus, viršijo greitį ir trenkėsi į automobilį „Renault Espace“, kuriuo važiavo du suaugusieji ir keturi vaikai. Nuo smūgio pastarasis trenkėsi į vilkiką „Volvo“ ir užsiliepsnojo. A. Klumbys teisiamas pirmą kartą, tačiau iki šios eismo nelaimės buvo 3 kartus baustas administracine tvarka už Kelių eismo taisyklių pažeidimus.


Prokurorė kalbėjo, kad šis nusikaltimas neatsargus. Tačiau įvykus avarijai, jos kaltininkas A. Klumbys su draugais elgėsi ciniškai: tragiška situacija jiems atrodžiusi juokinga. Be to, jis tyrimo metu bandė klaidinti tyrėjus, neva kelyje sutrukdęs kažkoks baltas automobilis „Volkswagen“.


Prokurorė siūlė teismui skirti A. Klumbiui 8 metus nelaisvės. Tai išgirdęs teisiamasis pradėjo šluostytis ašaras.


Milijoniniai ieškiniai


Už šį nusikaltimą įstatymas numato laisvės atėmimą iki 10 metų.


Žuvusių šeimų artimieji prašė teismą A. Klumbiui skirti didžiausią bausmę. Sesers, dukterėčios netekęs Artūras Zoiko įsitikinęs, kad jis peržengė visas žmogiškumo ribas ir lengvinančių aplinkybių jam nesą. Nesuvaldydamas ašarų Vladimiras Zoiko kalbėjo: „Likau be šeimos – žuvo vienintelė duktė. Dabar aš ne gyvenu – tik egzistuoju. Sako, kad laikas gydo žaizdas, o man kasdien sunkiau. Už šį nusikaltimą teisiamajam prašau skirti maksimalią bausmę.“


Jam pritarė ir kiti nukentėjusieji, pro ašaras aiškindami, kad A. Klumbys sudaužęs jų gyvenimus. „Aš kasdien mąstau, kodėl girtuoklis taip pakeitė mūsų gyvenimus“, – sunkiai ištarė A. Zoiko.


Nukentėjusieji taip pat patvirtino, kad neatsisako civilinių ieškinių neturtinei žalai atlyginti. Jų suma – per 8 mln. litų. Jų teigimu, jokiais pinigais neįvertinsi atimtos artimųjų gyvybės, dvasinių išgyvenimų. Bet, pasak vieno, tegul tai kaltininkui kasdien primena jo padarytą nusikaltimą.


A. Klumbio gynėjas bandė aiškinti, kad teisiamajam reikės kelių gyvenimų, kad atlygintų taip įvertintą neturtinę žalą, nes jis neturi jokio turto, uždirba apie 1200 litų per mėnesį.


Suteikus paskutinįjį žodį, A. Klumbys kalbėjo suprantantis avarijos aukų artimųjų skausmą, prašė atleidimo ir leisti gyventi laisvėje. Tai sakydamas jis apsiašarojo. „Aš nepavojingas visuomenei, tai kodėl mane izoliuoti? Prašau man leisti būti laisvėje ir rūpintis savo šeima“, – ištarė jis.


Teismo nuosprendis bus skelbiamas vasario pabaigoje.


Virginija LAPIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių