Iš teismo salės

Bandymas „susitarti“ su pareigūnais vairuotojams kainavo brangiai


Pernai Klaipėdos rajono apylinkės teisme išnagrinėtos 6 baudžiamosios bylos, kuriose teisiamaisiais tapo vairuotojai, bandę papirkti policijos pareigūnus. Vieni transporto priemones vairavo neblaivūs, kiti neturėdami reikalingų dokumentų arba neprisisegę saugos diržo. Siekdami išvengti administracinės atsakomybės, jie bandė „susitarti“ duodami policijos pareigūnams pinigų, tai yra kyšį. Už bandymą papirkti valstybės tarnautoją jie nuteisti laisvės atėmimu, laisvės apribojimu arba piniginėmis baudomis, neatlygintinais darbais valstybės naudai.


Užsitraukė baudžiamąją atsakomybę


Praėjusių metų pabaigoje Dauparų kaime policijos pareigūnai sustabdė BMW 320, kurį vairavo 42 metų klaipėdiškis A. Šleinius. Teismo posėdyje jis papasakojo, kad pareigūnams paprašius parodyti dokumentus bei alkotesteriu pasitikrinti blaivumą, nes galėjo sklisti alkoholio kvapas, iš karto pasiūlė „susitarti“, kad netikrintų jo blaivumo bei nefiksuotų Kelių eismo taisyklių pažeidimo.


Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos biuro magistralinių kelių priežiūros būrio patruliai jį įspėjo apie galimą baudžiamąją atsakomybę už pareigūno papirkimą ir liepė sėsti į tarnybinį automobilį. A. Šleiniui alkotesteriu buvo nustatytas girtumas – 0,63 prom. Tad siekdamas išvengti administracinės atsakomybės už padarytą pažeidimą, dar kartą pasiūlė „susitarti“ ir į dėtuvę tarp priekinių sėdynių padėjo100 litų. Jis buvo dar kartą įspėtas dėl kyšio davimo pasekmių, bet savo ketinimų neatsisakė ir buvo patrauktas baudžiamojon atsakomybėn. Teismas jį pripažino kaltą ir paskyrė 3 MGL (390 Lt) baudą. Daiktinis įrodymas – 100 litų kupiūra – buvo konfiskuota.


Pernai pavasarį Kretingalėje apsvaigęs nuo alkoholio (2,01 prom.) automobilį „Audi 80“ vairavo 57 metų bedarbis kretingiškis S. Medutis. Jį sustabdė policininkai. Teisme šis vairuotojas prisipažino, kad siekdamas išvengti administracinės atsakomybės, taip pat pasiūlė „susitarti“ už 210 litų kyšį. Pareigūnai jį du kartus įspėjo, bet S. Medutis neatlyžo. Teismas nustatė, kad tai tyčinis apysunkis baigtas nusikaltimas.


Jis nuteistas 7 mėnesiams laisvės atėmimo, bausmės vykdymą atidedant 1 metams, įpareigojant per šį laikotarpį be institucijos, prižiūrinčios bausmės vykdymo atidėjimą, sutikimo neišvykti iš gyvenamosios vietos ilgiau kaip 7 paroms.


„Išsipirkti“ nepasisekė


Praėjusių metų pabaigoje Kiškėnų kaime, kelyje Jakai–Dovilai, automobilį „Volkswagen Passat“ vairavęs 43 metų doviliškis V. Narkus nuvažiavo nuo kelio. Iškviesti rajono Policijos komisariato pareigūnai jam liepė sėsti į tarnybinį automobilį patikrinti blaivumą. Alkotesteriu nustačius lengvą girtumą – 0,57 prom., jis pasiūlė „susitarti“ už 60 litų. V. Narkus nepaklausė pareigūnų įspėjimo ir buvo patrauktas baudžiamojon atsakomybėn už bandymą papirkti valstybės tarnautoją.


V. Narkui teismas paskyrė bausmę – laisvės apribojimą 8 mėnesiams, įpareigojant nuo 23 val. iki 6 val. būti namuose, be to, neatlygintinai išdirbti 30 valandų valstybės naudai.


Pernai už tyčinį apysunkį nusikaltimą buvo paskelbtas nuosprendis 61-erių metų vairuotojui pakruojiečiui A. Žilinskui, kuris buvo sustabdytas kelyje Vilnius–Klaipėda, Dirvupių kaime. Policijos pareigūnai nustatė, kad jis neblaivus: girtumas – 1,85 prom. Siekdamas, jog nebūtų patrauktas administracinėn atsakomybėn, jis pasiūlė 300 litų kyšį.


Teismas paskyrė A. Žilinskui 6 mėnesius laisvės atėmimo, bausmės vykdymą atidedant 1 metams, įpareigojant per šį laikotarpį be institucijos, prižiūrinčios bausmės vykdymo atidėjimą, sutikimo neišvykti iš gyvenamosios vietos ilgiau kaip 7 paroms.


Kyšio nepriėmė


Su policijos pareigūnais „susitarti“ bandė ir 39-erių metų R. Vaitkus, kuris buvo sustabdytas, kai vairavo „Ford Escort“ neprisisegęs saugos diržo. Teisme jis prisipažino, kad išvykęs iš darbo ne iš karto užsisegė saugos diržą. Tai pastebėję patruliavę policijos pareigūnai pakvietė į tarnybinį automobilį rašyti protokolą.


Norėdamas kuo greičiau važiuoti namo, kur, teisiamojo teigimu, laukė mažametis susižalojęs sūnus, padėjo 50 litų kupiūrą. Pareigūnai atsisakė priimti ir įspėjo apie baudžiamąją atsakomybę, bet jis nepaklausė. Teismas R. Vaitkui paskyrė 7 MGL (910 Lt) baudą.


Klaipėdiškį 65 metų D. Asačiovą, Derceklių kaime vairavusį „Subaru Outback Legacy“ be transportavimo pažymėjimo, taip pat sustabdė pareigūnai. Jis pasiūlė „susitarti“, kad nefiksuotų prekybos transporto priemonės pažeidimo ir davė 100 litų. Pareigūnams nesutikus priimti, jis pagrobė pateiktus transporto priemonės dokumentus ir bandė išlipti iš tarnybinio automobilio, siekdamas išvengti administracinės atsakomybės. Už šį baudžiamąjį nusižengimą teisiamasis nubaustas 1 300 Lt.


Dviguba bausmė


Vairuotojai, bandę papirkti valstybės tarnautojus, nuteisiami. Tačiau jie neišvengia ir administracinės atsakomybės.


Pagal ATPK neblaiviems vairuotojams (lengvas girtumas 0,4-1,5 prom.) gresia bauda nuo 1000 Lt iki 1 500 Lt, atimant teisę vairuoti transporto priemonę nuo 12 iki 18 mėnesių.


Esant vidutiniam girtumui – 1,5-2,5 prom., bauda nuo 2 000 Lt iki 3 000 Lt ir 24-36 mėnesiams netenkama teisės vairuoti.


ATPK numato piniginę baudą už vairavimą neprisisegus saugos diržo: pirmą kartą per metus – nuo 100 iki 200 Lt, o antrą kartą per tą patį laikotarpį – nuo 200 iki 300 Lt arba teisės vairuoti atėmimą 1 mėnesiui.


Nuteistųjų pinigai, kuriais ketino papirkti valstybės tarnautojus, konfiskuojami.


Virginija LAPIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių