Iš teismo salės

Teisme nesusitaikę politikai ir parlamentaras rikiuoja taikos sąlygas


Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos daugumai ir Seimo nariui Petrui Gražuliui kol kas nepavyko susitaikyti. Ketvirtadienį Klaipėdos rajono apylinkės teisme taikinamuosiuose posėdžiuose dalyvavo paskutinieji iš 14 Tarybos narių, pasirašiusių garsųjį pranešimą – Valdimara Jasmontaitė ir Jonas Dromantas. Nė vienas iš šmeižtu prieš parlamentarą kaltinamų politikų karo kirvio kol kas neužkasė, todėl netrukus jie turėtų susitikti jau teisiamajame posėdyje. Tačiau baudžiamojon atsakomybėn traukiami politikai puse lūpų užsimena apie už teismo salės durų vykstančias derybas dėl taikos.


Taikos sąlygos – skirtingos


Praėjusių metų spalį Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos daugumos išplatintas viešas pareiškimas apie Seimo nario P. Gražulio neva neaiškią veiklą sovietmečiu politikus ir toliau verčia varstyti teismo salės duris. Ketvirtadienį Klaipėdos rajono apylinkės teisme taikinamuosiuose posėdžiuose nagrinėti pareiškėjo P. Gražulio privataus kaltinimo tvarka pareikšti skundai V. Jasmontaitei ir J. Dromantui. Juos, kaip ir kitus 12 Tarybos narių, parlamentaras kaltina šmeižtu per viešosios informacijos priemones – išplatintame rašte pateikus tikrovės neatitinkančią informaciją. Tačiau taikinamieji teismo posėdžiai baigėsi be taikos. Pareiškėjo ir kaltinamųjų pusės teismo salėje diktavo skirtingas taikymosi sąlygas.


Turi visuomenės užnugarį


Ketvirtadienį rezonansinį Seimo posėdį P. Gražulis iškeitė į teismo posėdžius Gargžduose. Rajono apylinkės teisme pirmiausia jis susitiko su V. Jasmontaite. „Teismas mano poziciją yra girdėjęs ne vieną kartą, ji nesikeičia ir dabar. Tikrai norėčiau susitaikyti, nors jaučiu didėjantį spaudimą iš buvusių bendražygių užsienio valstybėse. Esu raginamas nesitaikyti, kovoti iki galo taip, kaip kovojau sovietmečiu. Šie žmonės taip pat jaučiasi įžeisti ir teismą turėtų pasiekti iš Amerikos bei Rusijos išsiųsti įvairių organizacijų, buvusių disidentų pasirašyti laiškai. Nors spaudimas didelis, aš vis tiek esu linkęs taikytis“, – priminęs apie visuomenės užnugarį teigė politikas. Jis net sutiktų švelninti taikos sąlygas. Anksčiau prašęs šmeižtu vadinamą informaciją paneigti visose priemonėse, kuriose ji buvo išplatinta, šįkart Seimo narys tenkintųsi vien Klaipėdos rajono laikraštyje „Banga“ išspausdintu paneigimu.


„Esu linkusi taikytis, tačiau Seimo nario reikalavimai neteisingi, nes išplatintas dokumentas – ne kaltinimai, o klausimai. Tereikėjo į juos mums atsakyti ir pateikti įrodymus“, – teisme teigė V. Jasmontaitė. Priminęs neseniai jam suteiktą Lietuvos laisvės kovų dalyvio statusą, parlamentaras politikei įteikė dokumentų pluoštą, kuriame apie jo veiklą sovietmečiu esą liudija 64 parašus surinkę buvę bendražygiai, taip pat jis pateikė ir kitų visuomenės veikėjų raštų. Esą tai ir būtų parlamentaro atsakas į Tarybos narių klausimus.


Aiškintis siūlė prie alaus


Tarybos narys J. Dromantas su parlamentaru susitiko tik iš trečio karto – dukart į numatytus posėdžius negalėjo atvykti pats P. Gražulis. Tarybos narys teisėjui pareiškė nesuprantantis jam pareikštų kaltinimų ir nesutiko priimti jam taip pat pateikto P. Gražulio dokumentų pluošto. „Nenoriu pyktis, bartis. Mes pateikėme politinį pareiškimą, kuriame surašyti klausimai, į kuriuos Seimo narys turėjo atsakyti. Du posėdžius jo nėra, o paskui atėjęs pareiškia, kur buvo ir koks buvo. Visi kartu susėstume, perskaitytume tuos raštus, išgertume alaus ar kitokia bendravimo priemone susitartume ir išsiskirtume. Aš nieko nešmeižiau – klausimų paklausti galima. Tegul jis atsiima bylą“, – savo sąlygas diktavo J. Dromantas. Tarybos narys kandžiai replikavo Seimo nario priminimą apie būtent po prasidėjusio teismų proceso su Tarybos dauguma jam suteiktą Lietuvos laisvės kovų dalyvio statusą: „Dėkingumo atžvilgiu galėtumėte atsiimti kaltinimus“.


Išsiaiškinti skuba iki rinkimų


P. Gražulis neneigė, kad politikų išplatintas viešas paneigimas jam gali pakenkti artėjančiuose Seimo rinkimuose. „Bangai“ jis teigė norintis turėti oficialų raštą, kuriame politikai paneigtų pareiškime dėstomas jo biografijos detales. „Gali būti, kad prieš rinkimus tas raštas bus kaišiojamas po laikraštines ir po visur, todėl noriu turėti jo paneigimą“, – neslėpė parlamentaras. Paklaustas, kiek 14 vizitų į teismo posėdžius atsiėjo finansiškai, P. Gražulis teigė, jog nepasiekus taikos išlaidas galbūt padengti teiktų Tarybos daugumai. „Seimo narys nėra ubagas, tad bėdos nebūtų, jei ir susitaikytume. Aš produktyviai išnaudoju šiuos vizitus – bendrauju su rinkėjais, kitais žmonėmis“, – patikino parlamentaras.


P. Gražulis patvirtino girdėjęs kalbų apie Tarybos daugumos rengiamą taikymosi susitarimą, tačiau jo šis dar nepasiekė.


Tarybos nariai teismo prašo visas bylas sujungti, mat jiems pareikšti analogiški kaltinimai. Teismas dar nepaskyrė teisiamojo posėdžio datos.


Klaipėdos rajono savivaldybės mero Vaclovo DAČKAUSKO komentaras:


– Dėl visų teismo procedūrų kalbamasi ne tik teisme, bet ir už jo ribų. Abi pusės neprieštarautų taikytis ir galbūt tai pavyks. Kol kas vyksta tik galimos derybos dėl taikymosi. Seimo narys P. Gražulis mums nėra viešai iškėlęs taikymosi sąlygų, dėl to su juo konkrečiai nesitarta. Mes rengiame sutartį iš savo pusės ir laikomės nuostatos iki sutarties pasirašymo viešosios informacijos priemonėse proceso nekomentuoti.


Jolanta VENSKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių