Iš saulėtosios Ispanijos – į benamio lovą

Gargždų socialinių paslaugų centro padalinys Nakvynės namai praėjusią savaitę sulaukė neeilinio kliento. Gyventi čia pasiprašė ispanas, iš karštosios Valencijos į Lietuvą parvykęs su draugu, kadaise rajone gyvenusiu vyru. Apmulkintas, esą vyksta į svajonių šalį, ispanas vieną naktį praleido su uostamiesčio vargetomis, tad į kone ištaigingus rajono nakvynės namus prašėsi braukdamas ašaras.

Patikėjo lietuviška pasaka

Į Klaipėdos rajono savivaldybės specialistus 28-erių metų lietuvis, beje, buvęs Kretingalės seniūnijos gyventojas, kreipėsi trečiadienį. Vyras teigė neseniai grįžęs iš Ispanijos, tačiau neturintis jokio asmens dokumento. Užsienyje jis praleido 10 metų. Suaugti spėjusį klientą atpažino ilgametės Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbuotojos, taigi jam nurodytas kelias į migracijos įstaigą.

Gyvenamosios vietos neturintis lietuvis kreipėsi į greta V. Gaigalaičio globos namų esančius Nakvynės namus. Bėda ta, kad kartu jis atsivedė draugą – ispaną Davidą. Vyras paaiškino, kad jaunuolis su juo grįžo, nes norėjo „pamatyti pasaulį“. Anot Nakvynės namų vadovės Danguolės Eringienės, tik vėliau pavyko išsiaiškinti, kad ispanui saldžialiežuvis lietuvis pripasakojo nebūtų dalykų – esą Lietuvoje jis turintis namą, o ir valstybė dosni – ispanui parūpins butą. Greičiausiai tuo susigundęs jaunuolis net nesitikėjo, kad iš tiesų pateks į pragarišką situaciją.

„Nakvynės namuose apgyvendinti galime tik Lietuvos piliečius arba laikiną leidimą gyventi turinčius asmenis. Taigi ispano priimti negalėjome. Jį išsiuntėme į vienos nakties nakvynės namus Klaipėdoje“, – pasakojo D. Eringienė. Pastaruosiuose sąlygos ir gyvenanti kompanija – švelniai tariant nemaloni. Tad jau kitą dieną ispanas grįžo į Nakvynės namus Gargžduose ir prašydamas priimti kone priverkė balą.

Lietuviui – užsilikusi išmoka

Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja Dalia Gumuliauskienė savo kabinete irgi sulaukė abiejų klajoklių. „Situacija reikalavo žmogiško sprendimo. Skyriaus darbuotojos net svarstė, gal ispaną siųsti į pabėgėlių centrą Rukloje, bet ką veiks turistas Rukloje… Lietuvį informavome, kad mėnesį jis gali gyventi Nakvynės namuose, bet draugui teks ieškoti kitos gyvenamosios vietos“, – neeilinę dilemą prisiminė D. Gumuliauskienė. Laimei, netrukus tarpininkauti pradėjo Ispanijos ambasada Lietuvoje. Davidas susisiekė su savo tėvu, kuris pervedė sūnui pinigų, o ambasada jam padėjo įsigyti bilietus namo. Lietuvis draugas paklydėlį turistą penktadienį dar palydėjo į Vilnių, o vėliau grįžo į Gargždus.

Be to, grįžęs lietuvis sužinojo apie laukiančią valstybės malonę. „Kretingalėje gyvenusio vyro socialiniai darbuotojai ieškojo 10 metų. Kai jam suėjo 18-a, turėjome išmokėti įsikūrimo pašalpą našlaičiui. Jaunuoliui taip ir nepasirodžius, pinigai liko nesumokėti. Pagal įstatymą 1 810,13 Eur sumą jam išmokėsime dabar, kadangi tuo metu pagal įstatymą negaliojo senaties terminas“, – sakė D. Gumuliauskienė.

D. Eringienė patikslino, kad per mėnesį naujojo gyventojo prašoma išsinuomoti būstą, mat pinigų tam jis turi.

Šiuo metu Gargždų nakvynės namuose gyvena 12 benamių, dar vieno laukiama atvykstant. Iš viso Nakvynės namuose gali įsikurti 15 žmonių. Jiems galioja pagrindinės biurokratinės taisyklės: būti Lietuvos piliečiu, registruotu Klaipėdos rajone ir neturinčiu nekilnojamojo turto bei gyvenamosios vietos. Pirmą mėnesį socialinių pašalpų gavėjai Nakvynės namuose gyvena išlaikomi valstybės, o nuo antrojo mėnesio moka 20 proc. socialinės pašalpos sumos. Praėjus pusmečiui speciali komisija svarsto asmens galimybes toliau likti Nakvynės namuose. Ir nors maksimalus gyvenimo laikas čia – iki vienerių metų, komisija vienam asmeniui malonę yra suteikusi nuo pat nakvynės namų įkurtuvių – jau dvejus metus. Dar keli gyventojai čia įsikūrė prieš pusantrų metų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių