Iniciatyvos

Budrūs kaimynai – priešnuodis nusikalstamoms veikoms


Į pagalbą bendruomenes besitelkianti policija ir toliau skatina gyventojus nelikti abejingus aplinkinių saugumui. Praėjusią savaitę Klaipėdos rajono savivaldybėje į susitikimą su valdžios bei rajono Policijos komisariato atstovais pakviestos vietos bendruomenės prie apskritojo stalo diskutavo apie vis populiarėjančią „Saugios kaimynystės“ prevencinę priemonę. Nors rajono mastu saugios kaimynystės grupių tėra 16, susitikimo iniciatoriai mero pavaduotojas Egidijus Skarbalius bei Tarybos narys Raimondas Simonavičius pažadėjo padėti policijai telkti kaimynus. Negausiai susirinkę bendruomenių atstovai išsakė nuomonę, jog esant nepakankamoms pareigūnų pajėgoms tvirta kaimynystė tikrai praverčia.


Prižvelgti kaimyną – ne skųsti


Bendruomenių atstovus diskutuoti apie saugios kaimynystės grupių kūrimą pasikvietęs Savivaldybės mero pavaduotojas E. Skarbalius akcentavo, kad bendradarbiaujant su Klaipėdos rajono policijos komisariato pareigūnais siekiama telkti susvetimėjusią visuomenę. „Viena policija net ir geriausių norų vejama neužtikrins mūsų saugumo, jei patys prie to neprisidėsime. Kiek teko domėtis, ilgapirščiams labiausiai už signalizacijas nepatinka budrūs kaimynai. Jeigu gyvensime neužsisklendę privačioje erdvėje ir domėsimės savo artimu, mūsų gyvenimas taps daug saugesnis“, – įsitikinęs mero pavaduotojas. Anot jo, mažos bendruomenės geba išlaikyti pagalbos vienų kitiems tradicijas, tačiau didesnės teritorijos, o ypač daugiabučiai, yra tapę susvetimėjimo inkilu. „Bendradarbiavimą su policija mažina gyventojų nenoras skųsti ar baimė nukentėti, tačiau negalima gyventi pagal posakį, jog ne mano tvartas dega ir man gerai“, – akcentavo E. Skarbalius.


Sendvaris pasigenda policijos


Viešosios policijos skyriaus Prevencijos poskyrio viršininkė D. Lučinskienė sutiko su Tarybos nario R. Simonavičiaus pastebėjimu, jog Sendvario seniūnija saugumo atžvilgiu yra problematiškiausia rajone. Vienoje iš šios seniūnijos saugios kaimynystės grupių gyvenantis politikas teigė esantis patenkintas šios prevencinės priemonės rezultatais. Vis dėlto jis įsitikinęs, kad žmones vienyti ėmusis policija sulaukia per mažai pagalbos iš seniūnų ir bendruomenių. R. Simonavičius negailėjo kritikos ir policijai: „Nesenai į mūsų kvartalą įvažiavo įtartinas automobilis, jame sėdėjo du vyrukai, apsirengę neigiamas asociacijas keliančia apranga. Kaimynai kaip mat sujudome, tačiau paskambinę policijos įgaliotinei sužinojome ją esant Gargžduose, o ekipažo aplink Sendvarį nė su žiburiu nerasi. Suprantama, kad policininko prie kiekvienos gatvės nepastatysi, tačiau ar nebūtų galima šios apylinkės inspektorės nesiųsti dirbti į operatyvines grupes? Galbūt dėl darbuotojų stygiaus tai ir sudėtinga, tačiau pareigūnė aptarnauja didelę teritoriją ir mums ją reikia turėti netoliese“, – įsitikinęs R. Simonavičius. Prevencijos poskyrio viršininkė D. Lučinskienė pažadėjo apsvarstyti tokią galimybę.


Nepasitiki 112


Nors susitikimas sudomino tik septynių bendruomenių ar vietovių atstovus, dalis jų patikino, kad jų gyvenvietėse įkurti saugios kaimynystės grupes tebūtų formalumas. „Gyvenu labai saugioje kaimynystėje Maciuičiuose, kur net naktį sulojus šunims kaimynai skambina teirautis, ar esame namuose. Kol kas nesame įkūrę saugios kaimynystės grupės, tačiau belieka ateityje sutvarkyti dokumentus. Mano nuomone, informacija apie tokią prevenciją visų pirma turi būti diegiama mokyklose. Suaugusieji kokį esame gavę auklėjimą, tokį ir demonstruojame. Tačiau dėl tvyrančio abejingumo iš dalies kalta ir policija. Ne kartą teko girdėti, jog kelias valandas pareigūnų laukę žmonės jų taip ir nesulaukia“, – teigė Maciuičių ir Kalniškės bendruomenės pirmininkė Alina Petkevičienė.


Kritikos bendrajam pagalbos centrui (BPC) ir visas pirmosios pagalbos tarnybas vienijančiam trumpajam numeriui 112 drėbtelėjo ir rajono valdžios atstovai. Esą ir juos pasiekia žinių, kad BPC operatoriai pagalbą nukreipia klaidingu adresu. Teirautasi, ar gyventojams nebūtų patogiau skambinti tiesiai rajono komisariato budėtojams. Policijos atstovė D. Lučinskienė paaiškino, jog rekomenduojama laikytis bendrosios tvarkos, jog visa informacija turi pasiekti BPC. Tai būtina dėl saugumo, nes visi skambučiai įrašomi vengiant iškreiptos ar „pasiklydusios“ informacijos, neįregistruotų įvykių ar pan.


Be bendrojo pagalbos telefono 112, Klaipėdos rajono gyventojai prireikus gali skambinti komisariato budėtojams telefonais: (8 46) 470643, (8 46) 433500. Anoniminis pasitikėjimo telefonas – (8 46) 490922.


Gelbsti telefonų numeriai


Kretingalės seniūnaitė Regina Baranauskienė, Plikių kaimo bendruomenės pirmininkė Irena Asnauskienė ir Žadeikių kaimo bendruomenės pirmininkė Vida Padleckienė teigė savose vietovėse esant glaudžius kaimyniškus santykius ir retai susiduriančios su jų abejingumu. Tačiau gyventojams trūksta informacijos apie apylinkių inspektorių pasiskirstymą ir tiesioginių jų kontaktų.


Girininkų seniūnaitis Rimas Vaišnoras akcentavo, kad šioje gyvenvietėje dirbančio apylinkės inspektoriaus indėlis labai matomas, todėl jie negali skųstis viešosios tvarkos stoka. Juolab kad ir patys kaimynai suinteresuoti abipuse pagalba – aplink gyvenantieji pasirūpinę artimiausių kaimynų telefonų numeriais.


Kad būtent apsikeitimas telefonų numeriais vardan saugumo turėtų tapti pirminiu kaimyniško bendradarbiavimo etapu, pritarta vienbalsiai. Ir ypač norint išgyvendinti tvirtėjančią tendenciją, kai daugiabučiuose gyvenantys žmonės nesisveikina su greta įsikūrusiu kaimynu.


Po ilgiau nei valandą trukusios Savivaldybės, policijos ir bendruomenių atstovų diskusijos nutarta informaciją apie saugios kaimynystės grupes ir prevencinius lankstinukus ateityje platinti mokyklose. Taip pat naujai diegiamoje Savivaldybės interneto svetainėje paskelbti seniūnijose arba atskirose teritorijose dirbančių apylinkių inspektorių telefonų numerius. Siekiant operatyvesnio pareigūnų reagavimo į įvykius priemiestinėse teritorijose, Savivaldybės atstovai pažadėjo su greta esančiais kitų savivaldybių komisariatais derėtis dėl dažnesnio bendradarbiavimo.


<tex>Rajono Policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus Prevencijos poskyrio viršininkė Dovilė Lučinskienė informavo, kad nuo 2008 metų rajone įsikūrė 16 saugios kaimynystės grupių. Sendvario seniūnijoje – 5, Gargždų – 7, Vėžaičių – 1, Kretingalės – 2, Dovilų – 1. Net 10 iš jų įkurta praėjusiais metais, trys – šiemet. Oficialiai šios kaimynystės vienija 217 žmonių, tačiau, anot pareigūnės, grupėms priklausančių žmonių skaičius daug didesnis. Vis dėlto saugios kaimynystės judėjimas Klaipėdos rajone vis dar vangokas. „Suprantame, kad kaimynystė gyvuoja kaimuose, kur žmonės vieni kitus ne tik pažįsta, bet ir kartu šventes švenčia, bendrauja kasdien. Dauguma atvejų trūksta tik įregistruoti saugios kaimynystės grupę, kad policijos darbuotojai apie ją žinotų. Įregistruotoje teritorijoje pakabinamas specialus stendas, kuris tarnauja kaip prevencinė priemonė ir informuoja apie budrius gyventojus“, – sakė D. Lučinskienė. Pareigūnė akcentavo, kad informacijos pasidalijimas su policija gali padėti išaiškinti nusikalstamas veikas ir kitus teisės pažeidimus.


Jolanta VENSKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių