Iniciatyvos

Savivaldybės specialistus keitė jaunimas


Ką iš tiesų veikia Savivaldybės darbuotojai? Tiesa ar mitas, kad kostiumais bei kostiumėliais vilkinčių valdininkų darbas – svajonė? Į šiuos bei daugybę kitų klausimų praėjusį pirmadienį galėjo atsakyti aštuoniolika gargždiškių moksleivių, vieną dieną tapusių Savivaldybės administracijos darbuotojų asistentais. Ši idėja užbaigė Vietos savivaldos dienai skirtų renginių savaitę, po kurios tikimasi sustiprinti jaunosios kartos domėjimąsi vietos valdžia ir, žinoma, dalį jų ateityje išvysti kompetentingų rajono valdžios atstovų postuose.


Mažai domisi savivalda


Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Ryšių su visuomene skyriaus vyriausiosios specialistės Daivos Beliokaitės bei Kultūros skyriaus vyriausiosios specialistės Adelijos Radžienės sumanymas vieną dieną Savivaldybėje „įdarbinti“ jaunimą pasirodė esantis ne tiek svarbus, kiek reikalingas. Jaunimo žinios apie darbą Savivaldybėje yra labai paviršutiniškos. Tiesa, prieš penkerius metus tokią pat akciją vykdė „Minijos“ vidurinės mokyklos bendruomenė, tad šį kartą nutarta patikrinti, ar nederėtų akcijos daryti kasmet.


Įdomia patirtimi šiemet pasinaudojo aštuoniolika 8-11 klasių moksleivių iš Gargždų „Minijos“ ir „Kranto“ vidurinių mokyklų bei „Vaivorykštės“ gimnazijos. Dalis jų buvo rajone vykdomo projekto „Lyderystės akademija“ dalyviai. Moksleiviai buvo paskirstyti dirbti vienuolikoje Savivaldybės skyrių bei Paramos šeimai centre.


Po darbingos dienos į Savivaldybės posėdžių salę susirinkę skyrių vedėjai buvo kiek sunerimę, jog jaunimas mažai žino apie Savivaldybės administracijos veiklą. Socialinės paramos skyriaus vedėja Dalia Gumuliauskienė pasakojo sulaukusi klausimo, ar skyriaus darbuotojos pačios prižiūri ligotus senelius, o Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Laima Kaveckienė pripažino pasigedusi iniciatyvai pasiryžusių mokinių pasiruošimo. Anot jos, nereikėtų nustebti, jei jaunimas skyriaus darbuotojas įsivaizduoja vilkinčias baltus chalatus ir teikiančias medicinines paslaugas. Tad savo asistentę L. Kaveckienė supažindino su konkrečia veikla – vedėsi į komisijos posėdį.


Ir dirbo, ir vaišinosi


Jaunieji asistentai po darbo dienos išliko nuotaikingi. Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus specialistams asistavę gimnazistai Romanas Lankutis ir Ričardas Jalovojus patikino ir patys gavę strateguoti Klaipėdos rajono ateitį. „Sužinojome, kad skyriuje kuriama rajono ateitis iki dvidešimties metų į priekį. Skyriaus vedėjas Valdas Pučkorius įdomiai pasakojo apie tai, ką veikia specialistai, rėmėsi įstatymais. Na, o paklausus, koks įdomiausias įvykis visoje skyriaus istorijoje, darbuotojai įvardijo, kad vien per šiuos metus skyriuje įvyko trejos vestuvės. Taip pat jie stebisi, kad prieš dvejus metus pastatyta spalvota medinė konstrukcija Klaipėdos gatvėje dar nesulaužyta. Tačiau nuo šiol įdomiausias įvykis jiems bus mudviejų asistavimas“, – nuotaikingai dienos įspūdžius bėrė devintokai Ričardas ir Romanas.


Dešimtokas Edvinas Vaitiekaitis atskleidė, kad prieš eidamas į Savivaldybę pasikonsultavo, kuris skyrius „kiečiausias“. Taip jis atsidūrė Architektūros ir urbanistikos skyriuje. „Kolektyvas buvo labai draugiškas – pavaišino sausainiais. Supratau, kad tai vienas labiausiai darbais apkrautų Savivaldybės skyrių, kuris skundžiasi tik vienu, jog būtent pas architektus varva per stogą“, – šmaikštavo E. Vaitiekaitis.


Nagrinėjo Civilinį kodeksą


Apie gautas rimtas užduotis pasakojo Vaiko teisių apsaugos skyriuje asistavusios merginos. „Lyderystės akademijos“ dalyvė studentė Edita Tautavičiūtė, dešimtokės Gerda Vaičiūtė bei Viktorija Vaičekauskytė buvo įpareigotos Civiliniame kodekse rasti, kaip teisingiausia išspręsti vieną nepilnamečio problemą. Tačiau daugiau apie darbo dieną jos neatskleidė, mat vadovavosi vedėjos Irenos Šaulytės įvardyta pagrindine skyriaus taisykle – informacija apie skyriaus klientus yra konfidenciali ir jos viešinti negalima.


Bendrojo skyriaus vedėjai Aldonai Šėmienei padėjusi Emilija Živajevaitė buvo itin smalsi. Vartė Savivaldybės archyvo dokumentus, kopijavo, skaitė teisės aktus, pati domėjosi, kokia baigtis ištiko klausimą dėl Klaipėdos rajono pervadinimo į Gargždų.


Švietimo skyriuje darbavusis Aušrinė Rimeikytė net parsinešė vedėjo Algirdo Petravičiaus įteiktą padėkos raštą už aktyvų dalyvavimą jaunimo veikloje.


Vis dėlto ne visi moksleiviai po įtemptos darbo dienos galėjo įvardyti jų skyrių vadovų pavardes. Patys skyrių vedėjai iniciatyvą vadino sveikintina ir sutiko ją pratęsti kitąmet. Tačiau su sąlyga, kad jaunieji pavaldiniai iš anksto bus susipažinę su skyrių veikla.


Valdininko kėdė sugundė kelis


Savivaldybės mero pavaduotoja Rūta Cirtautaitė apgailestavo savo kabinete ryte neradusi asistento. Tačiau organizatoriai patikino, kad rajono vadovams šį kartą nuspręsta netrukdyti įtemptos darbo dienos. „Tikiuosi, kad jaunimas ne tik susipažino su Savivaldybės darbu, bet apie jį papasakos ir savo draugams. Jei ir toliau bus aktyviai domimasi savivaldos reikalais, rajonas gyvuos ir turės apie šį darbą suprantančių žmonių“, – vylėsi vicemerė.


Administracijos direktoriaus pavaduotojas Rimantas Martinkus moksleivius patikino, kad norint gauti darbo vietą Savivaldybėje būtina baigti universitetą bei dalyvauti konkurse konkrečiai pareigybei. Valdžios atstovai tikisi, kad bent keli prie Tarybos narių posėdžių stalo pirmą kartą susėdę jaunuoliai ateityje išties dirbs Administracijoje ar bus politikai. Tačiau paprašius pakelti rankas, kas susigundė ateityje siekti šio darbo, jų pakilo vos kelios.


Naudingos akcijos idėja džiaugėsi ir Agluonėnų pagrindinės mokyklos moksleiviai. Jie, kaip ir daugumos rajono seniūnijų mokiniai, buvo paskirti asistuoti vietos seniūnijoje. Agluonėniškiai pasakojo seniūnei Laimai Tučienei padėję pildyti dokumentus paramai gauti, domėjęsi vietos gyventojų problemomis.


Dėl itin pateisinamos priežasties pamokas praleidę moksleiviai be akademinių mokymų tądien neišsisuko. Jiems paskaitą apie vietos savivaldą tarpukario Lietuvoje skaitė Gargždų krašto muziejaus istorikas Marius Mockus, o apie švietimo lyderystę vietos demokratijos kontekste – Klaipėdos universiteto doktorantė Aelita Skarbalienė.


Jolanta VENSKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių