Iniciatyvos

Lapių pagrindinė mokykla – tolerancijos ugdymo centras


Šių metų gegužę Lapių pagrindinė mokykla pasirašė sutartį su Tarptautine komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti dėl tolerancijos ugdymo centro įsteigimo. Iki šiol jis buvo pirmasis rajone. Praėjusį penktadienį čia vyko seminaras „Lietuvos okupacijų laikotarpio istorija. Šių temų pateikimo priemonės ir metodai mokykloje“. Jame rajono mokyklų istorijos mokytojai, Gargždų krašto muziejaus darbuotojai klausėsi Tarptautinės komisijos atstovų, atvykusių iš Vilniaus, paskaitų, o po to su jais aktyviai diskutavo.


Nuo istorijos mokymo – prie jos suvokimo


Lapių pagrindinėje mokykloje beveik dešimtmetį veikia Lietuvos skautijos skautų draugovė „Vydūnas“, beje, turinti savo vėliavą. Skautams vadovaujanti direktorė Vilija Lukauskienė kalbėjo: „Mokykloje mes inicijuojame valstybinių švenčių minėjimą. Skautai su moksleiviais ir kitokia veikla užsiima: tvarko senas kapinaites Utriuose, Žvelsėnuose, Rūdaičiuose. Rengiame tradicinius Tolerancijos dienos minėjimus, ruošiamės dalyvauti „Maisto banko“ akcijoje.“


Taigi Lapių pagrindinei mokyklai, pasižyminčiai aktyvia veikla, pirmajai rajone buvo pasiūlyta pasirašyti bendradarbiavimo sutartį su Tarptautine komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti dėl Tolerancijos ugdymo centro įsteigimo. Jam vadovauti ėmėsi mokyklos direktorė V. Lukauskienė.


Ji akcentavo, kad nuo 2002 m. Tarptautinės komisijos sekretoriatas pradėjo vykdyti ir švietimo veiklą. Tada jis pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Švietimo ir mokslo ministerija.


„Pasirašydami sutartį su šia komisija, mes siekėme prisidėti prie brandžios, atsakingos ir aktyvios pilietinės visuomenės formavimo, – teigė V. Lukauskienė. – Mokykloje vyksta pilietinis ugdymas – mokosi dešimtokai. Mūsų devizas – nuo istorijos mokymo – prie jos suvokimo, vertybėmis pagrįstas santykis su savo šalies istorija.“


Apie holokaustą ne tik Gargžduose


Vienas iš Lapių pagrindinės mokyklos Tolerancijos ugdymo centro funkcijų – organizuoti konferencijas, paskaitas, seminarus, diskusijas rajono pedagogams, o mokiniams – istorinėmis ir edukacinėmis temomis.


Praėjusį penktadienį čia vyko pirmasis seminaras „Lietuvos okupacijų laikotarpio istorija. Šių temų pateikimo priemonės ir metodai mokykloje“, kuriame rajono mokyklų istorijos mokytojai susitiko su šios komisijos atstovais. Tarptautinės komisijos švietimo programos koordinatorė Ingrida Vilkienė kalbėjo apie tai, kaip Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti įgyvendinama Tolerancijos ugdymo programa. Šios komisijos vykdantysis direktorius Ronaldas Račinskas skaitė paskaitą „Du režimai. Dvi okupacijos. Du skirtingi vertinimai“. Susirinkusieji įdėmiai klausėsi ir departamento direktoriaus dr. Arūno Bubnio paskaitos apie holokaustą Gargžduose ir Klaipėdos krašte. I. Vilkienė taip pat aiškino dėstymo apie totalitarinius režimus metodiką.


Be to, šiame seminare buvo pasirašytos sutartys su Vėžaičių pagrindine, Palangos V. Jurgučio bei Kretingos rajono Piliakalnio pagrindinėmis mokyklomis dėl Tolerancijos ugdymo centrų įsteigimo.


Pasak V. Lukauskienės, išklausę paskaitas, istorikai aktyviai diskutavo su svečiais. Seminaras baigėsi pažintimi su Gargždų krašto muziejumi.


Visi skirtingi – visi lygūs


Tokiu pavadinimu lapkričio 17 d. Lapių pagrindinėje mokykloje vyko Tolerancijos dienai skirtas renginys, kurio iniciatorės – specialiosios pedagogės V. Zuzevičienė bei R. Kelpšienė.


Direktorė V. Lukauskienė akcentavo, kad šioje mokykloje ne vieną dešimtmetį ugdoma tolerancija – mokomasi priimti, suprasti kitokį vaiką. Juk specialiosiose klasėse mokosi 18 specialiųjų poreikių vaikų. Nuo 2008 m. čia veikia globos grupė, kurioje šiuo metu gyvena 20 vaikų, netekusių tėvų globos.


Į renginį susirinko svečių iš Klaipėdos 2-osios bei Priekulės specialiosios mokyklų, Klaipėdos kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų mokyklos, Gargždų ugdymo centro „Naminukas“ bei Gargždų socialinių paslaugų centro.


Muzikinę programėlę su specialiųjų klasių ugdytiniais parengė muzikos vadovės O. Turauskienė ir L. Lygnugarienė. Renginį vedė vaikų pamėgti personažai Karlsonas (auklėtoja L. Jankauskienė) ir Frekenbok (auklėtoja V. Skuodienė).


Šventėje ugdytiniai susidraugavo, kartu šoko, dainavo, pasikeitė pačių pagamintomis apyrankėmis, vaišinosi arbata, pyragais. Jaunieji lapiškiai skautai padėjo dalyviams „pasodinti“ tolerancijos medį, pamokė naujų žaidimų.


Į renginį susirinkę panašaus likimo ugdytiniai buvo apdovanoti šypsenomis, jų nuotaiką praskaidrino malonus bendravimas.


Lapių pagrindinės mokyklos Tolerancijos ugdymo centro funkcijos:


kvalifikuotas švietimas apie totalitarinių režimų nusikaltimus;


skatinti istorinės atminties formavimąsi ir supratimą;


ugdyti toleranciją mokykloje ir vietinėje bendruomenėje;


organizuoti konferencijas, paskaitas, seminarus, diskusijas rajono pedagogams, mokiniams – istorinėmis ir edukacinėmis temomis;


dalyvauti projektinėje veikloje, organizuoti renginius.


Nuotr. iš mokyklos archyvo: Tolerancijos dienai lapiškiai mokiniai, padedami auklėtojų, nėrė simbolines apyrankes. Prie kiekvienos prikabinę tolerantiškus linkėjimus, uždėjo savo draugams.


Virginija LAPIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių