Imkim ir pasikutenkim

Po Naujųjų sutiktuvių įprasta skaičiuoti praėjusių metų rezultatus, lyginti juos su prognozuotais planais ir ieškoti įgyvendintų bei nelabai pavykusių rezultatų priežasčių. Ne išimtis – ir pirmosios šių metų dienos.

Vos nurimus šventinėms fanfaroms besta į gimstamumo rodiklius. Nors ir kaip būtų apmaudu, jie sudaužė lūkesčius 2021-aisiais startuoti stulbinančiais rezultatais.

Gimstamumo kreivės augimo prognozės užsimezgė dar pirmojo karantino metu. Manyta, kad tarp keturių sienų užsidariusios poros laiko neleis bergždžiai, ir po maždaug keturiasdešimties savaičių laukimo Lietuvoje pandemines nuotaikas nors trumpam nustelbs kūdikių bumą liudijantis mažylių verksmas.

Deja, nepadėjo nei priverstinis karantinas, nei tuomet dar tik kandidato į dabartinį Seimą Antano Guogos pažadai už kiekvieną naujagimį šeimai atseikėti po dešimt tūkstančių eurų. Netrukus 10 eurų padidėsiantys kas mėnesį šeimoms mokami vaiko pinigai taip pat nepaskatino lietuvių gausinti savo namų ūkių.

Tiesa, 2021-uosius pasitikome su šiek tiek ūgtelėjusia gimstamumo kreive. Pernai šalyje gimė bemaž trimis tūkstančiais mažylių daugiau nei 2019-aisiais.

Smagu, kad daugiau, tačiau kūdikių bumu to nepavadinsi. Į jį gali lygiuotis nebent 2008-ieji, kuomet Lietuvoje gimė apie 35 tūkstančius mažylių – maždaug 15 proc. daugiau nei pernai.

Pandemijos įkarštyje vyraujantis nesaugumo jausmas dėl ateities padarė savo. Žinoma, prisidėjo ir auganti moterų emancipacija, skatinanti siekti profesinių aukštumų atidedant motinystės džiaugsmus. O lemiamas veiksnys, pasirodo, vis retesni lytiniai santykiai.

Meilės guolio malonumais mėgaujamasi net pusantro karto rečiau nei prieš gerą dešimtmetį. Taip televizijos žiniose anądien, neilgai trukus po Naujųjų sutiktuvių, tikino garsus biomedicinos mokslų daktaras, profesorius Balys Dainys, o jam antrino psichologas Andrius Kaluginas.

Kaip pridera savo srities žinovams, pateikė ir priežasčių: įnikimas į socialinius tinklus, nuošaly paliekant kitus gyvenimo malonumus, taip pat pornografijos industrijos klestėjimas. Greta rikiuojasi stresas ir mažėjanti testosterono koncentracija stipriosios lyties atstovų organizme.

Vieno namų ūkio ribose apribotos poros, atrodo, kaip įmanydamos vengia intymumo. Panašu, kad rekomendacijos viešumoje laikytis dviejų metrų atstumo įsišaknijo jų sąmonėje ir net miegamajame. O kaip tik prisilietimai, apkabinimai, bučiniai ir bet kokia kita intymumo išraiška karantino metu ypatingai svarbi – liudija mokslininkai. Žmonijos poreikių, įpročių, būklių ir nuotaikų pokyčiai pandemijos kontekste šiuo metu tapo bene aktualiausiu jų tyrimų objektu.

Vienų tyrimų dalyviai sako, kad priverstinė izoliacija – palanki prielaida aktyvesniam intymiam gyvenimui. Kitų tyrimų autoriai nuogąstauja, kad stresas, nerimas, socialinė izoliacija daro neigiamą poveikį porų intymumui ir emociniam artumui.

Majamio universiteto tyrėjai primena, kad lytėjimas yra vienas iš penkių pamatinių žmogaus pojūčių (šalia regos, uoslės, skonio, klausos) ir įvardija jį kaip priešnuodį infekcijoms, aukštam kraujo spaudimui, skausmui bei nemigai. Šis priešnuodis gyvybiškai svarbus ir ką tik gimusiam mažyliui, ir savo saulėlydį pasitinkančiam senoliui.

Mokslininkų priminimas apie fizinę bei psichinę sveikatą tausojančius prisilietimus ir nežinia kada atlaisvėsiantis karantinas gali būti prielaida nepigių nuotolinių savimasažo kursų ir masažuoklių suklestėjimui. Bet gal neskubėkim išlaidauti – gal imkim pradžiai ir iškutenkim visus savo namų ūkio gyventojus.

Laura SĖLENIENĖ

Žurnalistė, komunikacijos specialistė, lektorė


Taip pat skaitykite:

Senjorų vakcinacija: vieni džiaugiasi, kiti atsisako
Saugi kaimynystė – ne tik užkarda, bet ir bendrystė
Darom iki galo!
Drevernoje įsibėgėjo šaktarpis
Kultūros paveldas: kokie darbai planuojami šiais metais?
Gargždų PSPC pradeda registraciją skiepijimui internetu
Žemės ūkio sektoriuose – pandemijos grėsmių pasekmės
Minija iš krantų neišėjo

Paieška

Naujienlaiškis

Žurnalisto pastabos

Trąšos

Nepaisant to, kokį šaršalą kelia Stambulo konvencija, karantino…

Plačiau »

Bendraukite su mumis Facebook