Į sveikatą

Skausmingai išlydėta senoji alkoholio prekybos tvarka. Vienas nacionalinis dienraštis itin graudžiai apraudojo „laisvės praradimą“ įsigyjant svaigalus. Net specialų priedą su prakeiksmais visiems, pritarusiems Alkoholio kontrolės pataisoms, kuriomis šiemet sutrumpintas alkoholio pardavimo laikas, paaukštintas pirkėjų amžiaus cenzas, įbruko skaitytojams. Žiniasklaidoje skelbiama, jog metinė alkoholio apyvarta – pusantro milijardo eurų. Taigi verslui yra dėl ko įnirtingai kovoti, bet kodėl Seimo Sveikatos komiteto narys bandė priešintis alkoholio rinkos griežtinimui? Kodėl tokia keista jo pozicija?

Gyvename trečią savaitę, kai įsigaliojusios Alkoholio kontrolės įstatymo pataisos, kuriomis mažinamas alkoholio prieinamumas. Televizijos reportažuose teiraujamasi piliečių, kaip jie vertinantys naująją tvarką. Bet kažkodėl žodis dažniausiai suteikiamas paribio žmonėms. Jų atsakymas aiškus be žodžių. O kas bus, jei dar uždraus į mažas pakuotes pilstyti degtinę, o stiprų alų pardavinės mažesnėse fasuotėse? Prekybininkai virkauja, kad nebeišsilaikys jų prekybos įmonės. Bet gal mažiau nelaimių ir darbo bus policijai, medikams? Paaiškės ateityje, tačiau jau dabar eiliniams piliečiams aišku, kad alkoholio prieinamumo ribojimas – tik į sveikatą.

„Jeigu būtų mano valia, aš, anoniminis alkoholikas, uždrausčiau alkoholio prekybą maisto prekių parduotuvėse. Dabar ateina silpnavalis žmogelis nusipirkti duonos ir dešros, bet, užsukęs į alkoholio skyrių, įsideda į krepšelį svaigalų“, – piktinosi iš priklausomybės liūno išsivadavęs „Bangos“ laikraščio skaitytojas. Išblaivėjusiam alkoholikui pasaulis atrodo kitaip. Jo vertybės skiriasi. Jis negalėjo ramiai pasakoti, kad pusseserė atsiuntusi šventinį sveikinimą, kuriame laimę simbolizuoja dvi taurės. Anoniminis alkoholikas nesuprato, kodėl pasirinko tokį vaizdelį? Juk ji ką tik palaidojo tėvą, kurį pražudė alkoholis. Dėl tos pačios priežasties ir jis neteko savo tėvo.

Alkoholio tradicijos labai gilios. Pavyzdžiui, atidarant naują objektą, būtinai putoja šampanas ar bent vyno taurė pasiūloma. Romantinis vakarėlis dviese – irgi su vyno taure. Anoniminiai alkoholikai tvirtino, jog tradicijoms neleistų vešėti. Jų patirtis verta dėmesio: išblaivėjus – suvokimas, kiek praradimų, ir bandymas kurti naują gyvenimą. Labai nelengva integruotis į visuomenę. Nemažai žmonių nuo jų suka nosį: et, alkoholikas... Tarsi ligos būtų skirstomos į garbingas ir negarbingas. Alkoholizmo aukomis tampa bet kurios profesijos žmonės – aktoriai, dvasininkai, medikai, inžinieriai, pedagogai ar darbininkai. Vienas anoniminis alkoholikas prasitarė, jog alkoholiku tampama dėl mažos savivertės. Bet kur parašyta, kad vyrui reikia gerti svaigalus?

Alkoholio rinkos ribojimas – tik į sveikatą. Socialiniai darbuotojai viliasi, kad bus ramiau sekmadieniais. Tačiau reikia būti budriems ir pilietiškiems, kad nesuklestėtų nelegali alkoholio prekyba. Valdžios rūpestis tautos blaivinimu dėmesio vertas. Tik gaila, kad trumparegiškai, neįvertinusi visų aplinkybių, uždraudė alkoholio reklamą. Dabar gėda „ant visos Europos“, kad reikia plėšyti, gadinti Lietuvoje platinamus užsienietiškus žurnalus.

Tačiau negaliu sutikti su teiginiu, kad nuo reklamuojamų „tauriųjų“ svaigalų alkoholiku netampama. Teko susipažinti su gydytoja, kuri ilgai mėgavosi šampanu, konjaku, bet sulaukė dienos, kai užteko langų stiklo ploviklio.

Reikia ne tik riboti alkoholio įsigijimą, bet būtina prevencija. Nuo vaikystės. Kol pardavinėjami saldainiai, supakuoti šampano butelį imituojančiuose induose, sunku tikėtis gero ateityje.


Paieška

Naujienlaiškis

Žurnalisto pastabos

Išbandymas net sniegu

Vakar ryte alpo širdis išvydus žiemos stebuklą. Toks neapsakomas grožis, siųstas iš Dangaus, yra mums ženklas, kad nustotume bambėti dėl…

Plačiau »

Vilija BUTKUVIENĖ

Bendraukite su mumis Facebook

Savaitės klausimas

Ar laukiate pavasario?