Gyvojoje skiepijimosi eilėje Gargžduose – ir apsisprendę, ir abejojantys

Klaipėdos rajono gyventojai balandžio 7-ąją, Pasaulinę sveikatos dieną, pradėti skiepyti gyvosios eilės principu „Vaxzevria“ (anksčiau „AstraZeneca“) vakcina. Gargždų kultūros centre gyvosios eilės metodu bus skiepijama ir savaitgalį: šeštadienį 9–17 val. ir sekmadienį 9–15 val. Norintys pasiskiepyti ir patenkantys į patikslintą prioritetinę grupę – kasininkai, parduotuvių salės darbuotojai, abiturientai, mokytojai, senjorai, žmonės, sergantys lėtinėmis ligomis ir kt. asmenys, ir šeštadienį, ir sekmadienį kviečiami į Gargždų kultūros centrą (Klaipėdos g. 15, Gargždai), kur gyvąja eile bus skiepijama taip pat „Vaxzevria“ vakcina. Su savimi reikia turėti asmens dokumentą, jei dirbate – darbuotojo pažymėjimą arba darbo sutartį.

Gargždų PSPC bendrosios praktikos slaugytoja U. Paplauskė teigė, kad skiepijant pasitaiko įvairiai nusiteikusių žmonių.

Procesas vyksta sklandžiai

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Kultūros, sveikatos ir socialinės politikos skyriaus vyr. specialistės Miglės Mikalauskaitės teigimu, skambinant ir kviečiant anksčiau paskelbtų prioritetinių grupių asmenis – kai kurie atsisako skiepytis, todėl spartinant vakcinavimo procesą rajone nuspręsta taikyti ir gyvosios eilės principą. „Šią savaitę gavome apie 1 500 „Vaxzevria“ ir apie 1 400 „Pfizer“ vakcinų dozių, taigi, planuojama suvakcinuoti apie 2 000 žmonių per savaitę. Tiesa, „Vaxzevria“ vakcinos kitą savaitę negausime, 1 500 dozių yra skirta šiai ir kitai savaitėms“, ‒ patikslino M. Mikalauskaitė. Ji pastebi, kad taikant gyvosios eilės principą taupomas laikas, procesas neužtrunka: pareiškusius norą skiepytis pagal šiuo metu nustatytą prioritetinę tvarką rajono gyventojus tereikia užregistruoti, suvesti duomenis į informacinę sistemą „E. sveikata“ ir paskiepyti.

Tiesa, pirmąją dieną žmonės nesiveržė į gyvąją eilę: pradėjus skiepyti 11 val. per 2 valandas paskiepyti 33 žmonės, o iki 11 val. buvo skiepijami anksčiau kviesti asmenys – tokių paskiepyta 50. „Analizuosime, kaip pasiseks šią savaitę, ir spręsime, ar tęsti skiepijimą gyvosios eilės metodu, ar grįžti prie sąrašų“, ‒ spaudos konferencijoje dėstė M. Mikalauskaitė. Anot vyriausiosios specialistės, sulaukiama daug skambučių iš prekybininkų, maistą tvarkančių subjektų, iš ypatingos svarbos funkcijas vykdančių įstaigų, o ugniagesiai gelbėtojai rengia sąrašus, apklausia darbuotojus. Visi pageidavę rajono policijos pareigūnai jau paskiepyti „Vaxzevria“ vakcina ‒ tokių buvo 27.

Gargždų PSPC vyr. sveikatos statistikė R. Lebednykienė ir bendrosios praktikos slaugytoja L. Užpurvienė registravo atėjusius skiepytis gyvojoje eilėje, džiaugėsi žmonių sąmoningumu.Klaipėdos rajone nuspręsta, kad abiturientai, norintys gauti skiepą, turi kreiptis į savo ugdymo įstaigą, šios pateikia sąrašus. „Abiturientai noriai sutinka skiepytis, bet labiau tomis vakcinomis, kurių dar negalime pasiūlyti. Tie, kurie nori pasiskiepyti „Vaxzevria“ vakcina, kviečiami ateiti ir šeštadienį, ir sekmadienį, o tiems, kurie nori kitos rūšies vakcinos, teks palaukti“, ‒ paaiškino M. Mikalauskaitė.

Klaipėdos rajone jau paskiepyta apie 45 proc. vyresnio amžiaus, t. y. 65+ asmenų.

„Nors Vyriausybės sprendimai labai keičiasi, tačiau džiaugiamės, kad vakcinavimas rajone vyksta gerai. Susiduriame su nesklandumais, tik kai žmonės renkasi tam tikros rūšies vakciną. Tikimės, kad nedarbo dienomis bus gausesnis būrys norinčiųjų skiepytis „Vaxzevria“ gyvojoje eilėje“, ‒ optimistiškai kalbėjo M. Mikalauskaitė.

Stengiasi kalbėtis gražiuoju

Gargždų pirminės sveikatos priežiūros centro bendrosios praktikos slaugytoja Ugnė Paplauskė „Bangai“ teigė, kad skiepijant pasitaiko įvairiausių žmonių. Kai kurie yra nusiteikę labai pozityviai, tačiau pasitaiko ir piktai reiškiančių savo nuomonę, įtaresni – senjorai. „Jaunimas eina noriai, net neklausinėja, kokia vakcina skiepijame“, ‒ pasakojo Ugnė. Medikė tikisi, kad daugiau pradėjus skiepyti „Vaxzevria“ vakcina abejojančių žmonių nuomonė pasikeis. Skiepijimą gyvosios eilės metodu bendrosios praktikos slaugytoja vertina sudėtingai: „Ilgesnės darbo valandos, teks dirbti ir šį savaitgalį. Ateityje vėl laukia didesnis darbo krūvis, kai vasaros pradžioje prasidės masinis vakcinavimas.“ Tačiau pašnekovė visgi nesibaimina – pagalbos bus. „Savanoriai atvažiuoja padėti net iš Šilutės. Pagal grafiką savanoriauja praktikantai, taip pat ne tik tie, kurie dirba Klaipėdos rajone, bet ir Klaipėdos miesto ligoninėse“, ‒ pasakojo U. Paplauskė. Ji atkreipė dėmesį, kad tikrai norintys skiepytis asmenys net pasiplanuoja: jei abu šeimos nariai gali gauti skiepą, iš pradžių skiepijasi vienas iš jų. „Jei po skiepo būtų jaučiami stipresni simptomai – šaltkrėtis, temperatūra, kad kitas šeimos narys galėtų padėti, arbatos atnešti“, ‒ kalbėjo Ugnė.

Savivaldybės Kultūros, sveikatos ir socialinės politikos skyriaus vyr. specialistės M. Mikalauskaitės teigimu, spartinant vakcinavimo procesą rajone nuspręsta taikyti ir gyvosios eilės principą.Slaugytoja Laimutė Užpurvienė su skiepijamų gyventojų sąrašais dirba nuo pat vakcinavimo pradžios. Pradžia buvusi gana sunki, žmonės kamavosi nežinomybėje. „Tenka ir negatyvo patirti, ateina žmonės ir reiškia nepasitenkinimą, kodėl negali pasirinkti vakcinos, ‒ mintimis dalijosi Laimutė. ‒ Bet kaip sakau, dėl kovido nereikia pyktis – nežinia, kur keliai susikirs.“ L. Užpurvienė patikina, kad su visais pavyksta išsiaiškinti be incidentų.

Reikalinga savanorių pagalba

Trečiadienį gyvojoje eilėje savanoriavo Vladislava Stalmokienė, Gargždų muzikos mokyklos smuiko pedagogė. „Bangos“ laikraštyje perskaičiau, kad reikia savanorių, kurie padėtų sudaryti sąrašus ir kt., tad pasiskambinau į rajono Savivaldybę ir pasisiūliau savanoriauti, ‒ nuotaikingai pasakojo Vladislava. – Aš jau esu saugi, o kitiems žmonėms – bėda. Pandemija ilgalaikė, tad medikams ir kitiems reikia padėti. O dabar ieškau pastiprinimo, gal kas nors taip pat ryšis savanorystei.“ Mokytoja pasiskiepijo viena pirmųjų, kai tik švietimo darbuotojams atsirado prioritetinė galimybė. „Po pirmo skiepo jaučiausi puikiai, o po antrojo truputį temperatūra kilo, šiek tiek kaulus laužė, turėjau problemų su žarnynu“, ‒ patirtimi dalijosi pedagogė, tačiau dabar savanorė jaučiasi gerai.

Po skiepo – saugesni

Įmonės UAB „Kerpita“ darbuotoja Simona Vyšniauskaitė atvyko skiepytis į gyvąją eilę pagal darbo sutartį. „Dirbu tiesiogiai su klientais. Dabar jausiuos saugiau“, ‒ pakalbinta „Bangai“ sakė Simona. Pašnekovė tikisi, kad pasiskiepijus judėti taps lengviau, pavyzdžiui, norint keliauti atostogų. „Žinau, yra daug prieštaraujančių skiepams, bet, manau, kad vis tiek visiems reikės“, ‒ samprotavo Simona.

Gargždiškė Vita, dirbanti autodetalių parduotuvėje, teigė, kad pati norėjo skiepytis, todėl atsiradus galimybei nedvejojo ir trečiadienį atvyko į gyvąją eilę. „Reikia skiepytis. Daug bendraujam su žmonėmis, užsakovais – ir bijome. Po skiepo jausiuosi saugesnė“, ‒ kalbėjo prekybininkė.

Trečiadienį gyvojoje eilėje savanoriavo V. Stalmokienė, Gargždų muzikos mokyklos smuiko pedagogė.AB „Litgrid“ darbuotojas Vytautas Šunokas pakalbintas juokavo esąs sveikas kaip ridikas, tačiau atsiradus galimybei trečiadienį iškart nusprendė ja pasinaudoti. „Laukiau skiepo. Darbdavys užregistravo ir pranešė, kad šiandien galiu atvykti ir pasiskiepyti“, ‒ pasakojo Vytautas. Nors darbas organizuojamas ir nuotoliniu būdu, tenka su kolegomis važiuoti į objektus, bendrauti su žmonėmis. „Siekiu apsaugoti kolegas darbe ir savo šeimą. Labai norėtųsi jau su tėvais pasimatyti. Lankau tik svarbiu reikalu – reikėjo vaistų nuvežti, bet laikėmės saugaus atstumo, bendravome su kaukėmis ir ribotą laiką“, ‒ „Bangai“ pasakojo Vytautas. Jis tikisi, kad pasiskiepijus bus galimybė grįžti į normalų gyvenimą.

Abejojantys dar nesiryžta

Trečiadienio gyvąja eile skiepytis prioritetine tvarka pasinaudojo toli gražu ne visi. Tą dieną skiepytis ar nesiskiepyti atviros diskusijos vyko Gargždų turguje. O „Bangos“ pašnekintos Gargždų vartotojų kooperatyvo parduotuvės „Kaštonas“ pardavėjos prisipažino neskubėsiančios skiepytis: mat labiausiai jas neramina siūlomos vakcinos „Vaxzevria“ patikimumas. „Lauksime, kada skiepys kita vakcina“, – paaiškino savo apsisprendimą prekybininkės.

Gargždų pirminės sveikatos priežiūros centro vyr. sveikatos statistikė Rymantina Lebednykienė, registravusi atėjusius skiepytis gyvojoje eilėje, džiaugėsi žmonių sąmoningumu. Tačiau tuo pačiu medikė pastebėjo, kad yra nemažai žmonių, kurie neigia skiepų vertę, skleidžia melagienas. „Turėtume būti atsakingesni, dėmesingesni vieni kitiems tokiu sunkiu koronaviruso pandemijos laikotarpiu. Saugokime vieni kitų sveikatą“, – kalbėjo R. Lebednykienė.

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Viešųjų ryšių ir bendradarbiavimo skyriaus vedėja Ernesta Badalova „Bangą“ informavo, kad trečiadienį iš viso gyvojoje eilėje pasiskiepijo 124 asmenys. Procesas vyko sklandžiai ir nusiskundimų nesulaukta.


KOMENTARAS

  • Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narys, Sveikatos apsaugos ir socialinės rūpybos komiteto pirmininkas Vytautas BUTKUS:

    – Lietuvos mastu pagal paskiepytųjų prioritetine tvarka asmenų skaičių Klaipėdos rajonas nesame nei pirmūnai, nei paskutiniai – laikomės per vidurį. Pačioje vakcinacijos proceso pradžioje pasitaikė techninių nesklandumų, tačiau Klaipėdos rajono savivaldybės administracija ir Gargždų PSPC operatyviai reagavo, ir vakcinavimo procesas įgavo sklandų pagreitį. Tiek rajono Savivaldybės darbuotojų, tiek medikų sutartinai atliekamas darbas šiuo sudėtingu laikotarpiu labai džiugina. Jiems tenka papildomi darbo krūviai, didžiulė atsakomybė. Šią savaitę įdiegtas ir gyvosios eilės skiepytis metodas, manau, pasiteisins ir bus greičiau paskiepyta kritinė dalis visuomenės tiek Lietuvoje, tiek mūsų rajone. Noriu visiems, kurie darbuojasi vakcinacijos procese, labai padėkoti už profesionalumą, jautrumą, dėmesingumą, pareigingumą, net asmeninio laiko aukojimą visuomenės labui. Neįkainojama yra ir savanorių pagalba – tai irgi rodo, kad iškilus tam tikriems sunkumams mokame telktis, padėti vieni kitiems, apie savanorišką pagalbą mąstau ir pats – patalkinsiu pagal savo galimybes.

    Klaipėdos rajono savivaldybėje skiepijimo pajėgumai nuo pat pradžių buvo kur kas didesni nei Vyriausybės paskirtos ir tiekiamos vakcinų dozės. Šią savaitę Lietuvai gavus rekordiškai didelę vakcinų dozę ir rajone gavome ženkliai daugiau vakcinų nei anksčiau. Tai jau yra realesnė galimybė skiepijimo centrams, kurių rajone yra 10, artimiausiu laiku pradėti dirbti visu pajėgumu.

    Sulaukiu klausimų, ar pats žadu skiepytis. Nepatenku į jokią prioritetinę grupę, tad mano eilė skiepytis bus su paskutiniaisiais, bet tikrai esu apsisprendęs, kad nedvejosiu dėl vienokios ar kitokios vakcinos. Skiepysiuos tokia, kokia bus pagal eilę.

Monika CALZONAITĖ

Vitos VITAITĖS, A. VALAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių