Gyventojai – prieš padangų perdirbimo gamyklą Šimkuose

Žinia, kad Šimkuose įsikurs bendrovė „Raguvilė“ ir galimai čia vykdys padangų perdirbimą, Šimkų, Radailių ir kitų rajono kaimų gyventojams primena baisiausią košmarą. Žmonės kategoriškai kaimynystėn minėtos bendrovės neįsileidžia ir kovoja už teisę gyventi švarioje aplinkoje. Šią savaitę daugiau kaip 700 Kretingalės bei Sendvario seniūnijų gyventojų pasirašė peticiją dėl teisės į tinkamos kokybės aplinkos įgyvendinimą ir ją perdavė Klaipėdos rajono savivaldybei. Jos vadovai mano, kad padangų perdirbimo veikla siekianti užsiimti įmonė turėtų kurtis atokiau nuo gyvenviečių.

Baiminasi dėl sveikatos

Peticijoje gyventojai teigia, kad šiuo metu „Raguvilė“, neturėdama leidimų veiklai vykdyti Šimkų kaime, neužtikrinusi priešgaisrinės saugos ir higienos reikalavimų, saugo didelius kiekius neaiškios kilmės statybinių medžiagų, intensyviai plėtoja ypatingai degių medžiagų (medžio drožlių) sandėliavimą, kurių aukštis siekia iki 8 m, plotis – 20 m, ilgis – iki 300 m. Pasak pasipiktinusių žmonių, medžiagos yra laikomos 100 metrų atstumu nuo gyvenamųjų namų ir rūgimo metu išsiskiriančių dujų kvapas gali būti pavojingas suaugusių žmonių ir vaikų sveikatai. Baiminamasi, kad gali įvykti savaiminis užsidegimas, o teritorijoje nėra užtikrintos priešgaisrinės priemonės.

„Manome, kad bendrovės vadovų noras sutaupyti logistines išlaidas yra nekorektiškas ir nepriimtinas aplinkinių kaimų gyventojų atžvilgiu, nes tai paliečia suaugusiųjų ir vaikų sveikatos, ramybės, saugumo ir net gyvybės klausimus“, – peticijoje pabrėžia gyventojai. Anot jų, jau dabar veikla vykdoma ir savaitgaliais, ir po darbo valandų. Žmonės atkreipia dėmesį, kad bendrovei priklauso 60 transporto priemonių, tad pradėjus veiklą jų laikymas po gyvenamųjų namų langais ir intensyvus judėjimas dienomis ir naktimis (žiemą kelių priežiūros darbai vykdomi naktimis) gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų. Gyventojų teigimu, šiuo metu kasdien dirba traktoriai, ekskavatoriai stumdo, sandėliuoja medžio drožles, akmens skaldą bei kitas žmonėms nežinomas medžiagas. Šeimoms su mažais vaikais tapo neįmanoma ramiai gyventi, ilsėtis. „Visoje Lietuvoje matomas taršių įmonių neatsakingas požiūris į žmonių sveikatą, siekiant sutaupyti gyventojų sveikatos sąskaita, verčia mus, Šimkų ir aplinkinių kaimų bendruomenes ir bendrijas, susivienyti ir apginti savo gyvenamąsias teritorijas nuo galimai ekologinių katastrofų, kurios, kaip matėme Alytaus pavyzdyje, yra labai realios“, – piktinasi gyventojai.

Pasmerks kaimą žlugti

Šimkų kaimo bendruomenės žiniomis, „Raguvilė“, turėdama verslo plėtros ambicijų (pateikusi paraiškas Aplinkos apsaugos agentūrai dėl taršos leidimų gavimo), nori pastatyti padangų perdirbimo įmonę bei užsiimti nepavojingų atliekų saugojimu bei tvarkymu šalia gyvenamųjų sodybų, žemdirbystės ir augalininkystės plotų.

Bendruomenė mano, kad Šimkų kaimo viduryje įmonė turi užmojus pastatyti Dumpiuose Tarybos narių nepalaimintą padangų perdirbimo gamyklą. Kaip rašoma peticijoje, dėl taršios veiklos ir suniokoto gamtovaizdžio yra užkertamas bet koks Šimkų kaimo tolimesnis vystymasis. Pabrėžiama, kad kaime gyventojų skaičius nuolat auga, jame kuriasi jaunos šeimos su mažamečiais vaikais.

Šimkų kaimo gyventojai jaučiasi įmonės „Raguvilė“ veiklos įkaitais, nes nuvertėjęs turtas sukuria situaciją ir realią galimybę bankams nuvertėjusiam turtui prašyti papildomų paskolos dengimo garantijų, o tai tiesus kelias į gyventojų bankroto pinkles.

Šimkuose daugelis sodybų pastatytos smulkaus ūkininkavimo pagrindais žemės ūkio paskirties žemėje. Jų savininkai užsiima ūkininkavimu, augina gyvulius, naminius paukščius, turi įžuvintus tvenkinius, sodus, daržus. Taip pat kai kurios smulkiųjų ūkininkų sodybos teikia poilsio paslaugas kaimo sodybose, nuomoja pirtis. Gyventojai įsitikinę, kad, leidus bendrovei „Raguvilė“ kaime pradėti vykdyti taršią veiklą, visos dabar egzistuojančios ūkininkavimo veiklos bus sužlugdytos ir kaimas bei aplinkinės zonos pasmerktos žlugimui.

Prašo keisti verslo planą

Peticijoje skelbiama, kad 2019 metais bendrovės Šimkuose įsigyto žemės sklypo paskirtis, remiantis Savivaldybės teritorijos bendruoju planu ir Administracijos direktoriaus įsakymu, pakeista iš susisiekimo ir inžinerinių komunikacijų aptarnavimo objektų teritorijos į pramonės ir sandėliavimo objektų teritorijas. Protestuojantys žmonės atkreipia dėmesį, kad LR Konstitucijoje teigiama, jog „Valstybė rūpinasi žmonių sveikata <…> Valstybė ir kiekvienas asmuo privalo saugoti aplinką nuo kenksmingų poveikių“ (53 str.), kad „Įstatymu draudžiama niokoti žemę, jos gelmes, vandenis, teršti vandenis ir orą“ (54 str.). „Todėl mes, pasirašę šią peticiją-kreipimąsi, kategoriškai nesutinkame, kad UAB „Raguvilė“ vykdytų sandėliavimo ir pramonės veiklas Šimkų ir aplinkui esančių kaimų teritorijose, nes ji yra nesuderinama su sveiko gyvenimo ir saugumo principais. Tokia veikla kenkia žemdirbystės ir augalininkystės ir kitai vykdomai veiklai Šimkų kaime“, – piktinasi Kretingalės ir Sendvario seniūnijų kelių kaimų gyventojai. Jie prašo minėtos bendrovės direktoriaus peržiūrėti ir pakeisti verslo planus iš teršiančius aplinką bei kenkiančius gyventojų sveikatai į visiems priimtiną kaimo plėtros, t. y. gyvenamųjų namų statybą ar žemės ūkio veiklas.

Kreipiasi į rajono valdžią

„Savivaldybės administraciją ir Tarybos narius kviečiame iš esmės spręsti kritinę situaciją, susidariusią dėl rajone taršių veiklų nesuderinamumo su gyvenamosiomis zonomis. Būtina ieškoti galimybių tokias įmones steigti specialiai sukurtose pramoninėse zonose, toli nuo gyvenamųjų namų ir augančių vaikų. Maloniai primename, kad ne tik verslo atstovai, o ir mes, paprasti kaimo gyventojai, esame Jūsų rinkėjai, todėl prašome apginti mūsų viešąjį interesą bei informuoti ir kviesti mus dalyvauti svarstymuose ir diskusijose, susijusiuose su UAB „Raguvilė“ veikla. Reikalaujame gerbti ir užtikrinti gyventojų teisę į Orhuso konvenciją (Jungtinių Tautų konvencija dėl teisės gauti informaciją, visuomenės dalyvavimo priimant sprendimus ir teisės kreiptis į teismus aplinkosaugos klausimais)“, – į Savivaldybę ir rajono politikus kreipiasi kovingai nusiteikę daugiau nei 700 pasipiktinusių žmonių. Jie rankų nuleisti neketina ir jau rengia kreipimąsi į LR Vyriausybę.


KOMENTARAI

  • Savivaldybės administracijos direktorius Artūras BOGDANOVAS:

    – Dabartinė Savivaldybės administracija ir Taryba itin atidžiai žiūri į bet kokios taršios veiklos atsiradimą Klaipėdos rajone. Ypač po per visą Lietuvą nuvilnijusių skandalų, susijusių su atliekomis.

    Metų pradžioje Taryba nepritarė atliekų rūšiavimo aikštelės atsiradimui Gargžduose, o pavasarį – ir padangų perdirbimo gamyklai Dumpiuose. Šioje teritorijoje ir taip jau vykdoma nemažai taršių veiklų, be to, vadovaujamės ir Vyriausybės rekomendacija, kad Dumpiuose nebereikia leisti atsirasti naujai, kvapus keliančiai veiklai.

    Birželį iš Aplinkos apsaugos agentūros, kuri išduoda leidimus tokiai veiklai, gavome raštą, kad UAB „Raguvilė“ yra pateikusi paraišką taršos leidimui, įmonės planuojamai ūkinei veiklai Šimkų kaime. Bendrovė paraiškoje yra nurodžiusi per darbo dieną perdirbti 40 tonų naudotų padangų. Mes pateikėme pastabas ir pasiūlymus, kad norint vykdyti tokią veiklą būtinas poveikio aplinkai vertinimas.

    Poveikio aplinkai vertinimas atsakytų į tikrai nemažai ir žmonėms, ir mums kylančių klausimų. Tuo pačiu per šį procesą Savivaldybė vėl galėtų teikti pastabas.

    Suprantu gyventojų susirūpinimą. Akivaizdu, kad niekas šalia savo namų nenori panašios veiklos. Mano manymu, toks verslas galėtų kurtis atokiau nuo gyvenviečių. Tokiu būdu būtų išvengta situacijų kaip ši. Verslas Klaipėdos rajone yra laukiamas. Juk supraskime, kad tai ir darbo vietos, ir mokesčiai, iš kurių yra išlaikomos sveikatos, švietimo, socialinės ir kitos paslaugos.

  • Bendrovės „Raguvilė“ direktorius Virginijus BRAZAUSKAS:

    – Mes ateiname į Šimkus. Čia planuojame sutelkti įmonės veiklą bei įrengti administracines patalpas, darbui reikalingus angarus, automobilių plovyklą. Kad Šimkuose statysime padangų perdirbimo gamyklą – vos 3 proc. tikimybė. Dedame pastangas, kad ši veikla būtų vykdoma Dumpiuose. Manau, kad gyventojų pasipiktinimą sukėlė žmonių nežinojimas ir klaidinga pasklidusi žinia, kad mes norime Šimkuose deginti padangas. Tokiu atveju, jei Dumpiuose padangų perdirbimo gamyklos statymas nebūtų įgyvendintas, Šimkuose laikytume ir pabrėžiu, kad ne degintume, o smulkintume tik iki 100 tonų padangų.

Aistė NOREIKAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių