Grybai vertesni nei rinkimai?

Grybautojų tema rugsėjo dienomis akivaizdžiai temdo Seimo rinkimų politinę reklamą. Feisbuke prabėgantys gražūs kandidatų vaizdai su dar gražesniais pažadais apie mūsų ateitį neprilygsta grybautojų nuotykiams miške. Policija išsijuosusi beveik kiekvieną dieną ieško nuo grybų derliaus galvas pametusių žmonių. Bet jei pagalvojus, kai kurie kandidatai į Seimą ne ką skiriasi nuo neatsakingų ir nerūpestingų grybautojų, kurių paieška vykdoma mokesčių mokėtojų pinigais. Kaip ir Seimo narių, kuriais patys juos išrinkdami vis nepaliaujame nusivilti, išlaikymas.

Rinkimų tema pralaimi ir Gargždų apylankoms dėl remonto. O! Kad taip energingai žmonės pakiltų balsuoti, kaip energingai plaka feisbuke nenaudėlius rangovus, antradienį pakabinusius idiotišką apylankos pavaizdavimą Klaipėdos gatvėje.

Už ką balsuosi? Šiomis dienomis tai ganėtinai vangus klausimas tarp besišnekučiuojančių kaimynų ar bendradarbių. Politinės aistros, diskusijos ir ginčai, kuris geresnis, vertesnis Seime vietos, daugiau kunkuliuoja tarp pačių kandidatų nei tarp rinkėjų. Agitaciniai plakatai laukuose, paplentėse ar tris kartus pakartoti ant vieno namų sienų kelia nebe susidomėjimą, o tiesiog šypseną. Pilnėjančios pašto dėžutės nuo nuobodžių brošiūrų ar skrajučių apie geresnius už gerą, savesnius už savą, skaidresnius už krištolą prašyte prašosi židinio pakurai. Pravers, rudens žvarba kaip tik ateis su rinkimais.

Klaipėdos rajone, nors ir buvo skelbta, dar nedaugelis težino, kad ir rinkimų apygardų ribos yra pasikeitusios. Dalis rajono gyventojų, kurių gyvenamoji vieta maždaug ties Palangos plentu, šiemet balsuos Mėguvos apygardoje. Iš viso 13 194 rinkėjų iš Girkalių, Kretingalės, Plikių, Jakų, Slengių, Karklės, Gindulių ir Kalotės šiemet balsuos minėtoje Mėguvos vienmandatėje apygardoje. Į pastarąją dar patenka 4 603 Kretingos rajono rinkėjai bei 14 855 gyventojai iš Palangos. Taigi Mėguvos apygardoje Seimo rinkimuose dominuos ir Palangos rinkėjai, atsiveria galimybė kurorte keliamiems kandidatams. Naujosios ribos nubrėžtos taip įdomiai, kad jas aiškiai nusakyti sunku: šalia esantys to paties rajono kaimai padalinti taip, kad vienas priklauso Gargždų apygardai, kitas – jau naujajai. Į redakciją skambina skaitytojai piktindamiesi, kad gyvendami Klaipėdos rajone balsuos ne Gargždų apygardoje, o naujai priskirtoje Mėguvos. „Čia kaip toj dainoj: mažas esi ir suprasti nieko negali?“– retoriškai klausia rajono gyventojas iš Slengių. Kas būtent taip sugalvojo rinkimams rajoną perbraižyti, kodėl – niekas žmonėms nesiteikė išsamiau ir konkrečiau paaiškinti. Esą Seimo rinkimų įstatymo reikalavimai įpareigoja. Anot Vyriausiosios rinkimų komisijos, demografiniai pokyčiai sąlygoja tai, kad rinkimų vienmandačių apygardų ribų pokyčiai buvo neišvengiami.

Rinkėjų pasyvus domėjimasis ateinančiais Seimo rinkimais yra adekvačiai priešingas rinkimų kainai. Juk kas nežino tos sakralinės frazės, kad demokratija kainuoja. Štai nuo praeitų rinkimų yra ženkliai išaugęs finansavimas. 2016 m. rinkimų išlaidos sudarė 7,5 mln. Eur, o šiemet tam skirta per 12 mln. Eur. Beveik 9 mln. eurų iš tos sumos keliauja į apygardų rinkimų komisijas. Apygardos pirmininko valandinis koeficientas (su mokesčiais) šiemet yra 13,64 Eur, apygardos nario 11 Eur, apylinkės pirmininko 11 Eur, o nario 8,80 Eur. Tačiau praėjo mada veržtis į rinkimų komisijas ir papildomai užsidirbti, kai kurie anksčiau rinkimų komisijose ne vienus metus dirbę sako, kad tas uždarbis nebeatitinka įdėtų pastangų ir sugadintų nervų. Šiemet būti rinkimų komisijos nariu apsispręsti buvo sunkiau dar ir dėl koronaviruso grėsmės. Jei epidemiologinė situacija nepasikeis, komisijos nariai turės dėvėti medicinines kaukes arba respiratorius, rinkėjai – kaukes, tačiau nebūtinai medicinines. Taip pat atsiranda rekomendacija atsinešti savo rašymo priemonę, tačiau, kaip ir anksčiau, jos bus suteikiamos rinkimų organizatorių. Viena iš ateinančių rinkimų naujovių – pratęstas išankstinio balsavimo laikas. Dėl COVID-19 šiemet atsiras papildomos dvi dienos, o balsuoti bus galima ateiti valanda anksčiau. Žmonės bus priimami nuo pirmadienio iki ketvirtadienio, 7–20 valandomis. Šiuo sprendimu tikimasi sumažinti rinkėjų srautus vienu metu, kad būtų apribotas infekcijos plitimas. VRK pirmininkės teigimu, net tuo atveju, jei šalyje būtų paskelbtas karantinas, apie rinkimų atidėjimą negalvojama ir tikimasi, kad jie įvyks. Tik įdomu, kiek rinkėjų šįkart ateis prie balsadėžių?

Vilija BUTKUVIENĖ

„Bangos“ redaktorė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių