Gargžduose – „Žemaitija istoriniuose Europos žemėlapiuose“

Gargždų kultūros centre bei Klaipėdos rajono savivaldybės fojė jau nuo sausio vidurio eksponuojama paroda „Žemaitija istoriniuose Europos žemėlapiuose“, skirta Žemaitijos metams paminėti. Parodos eksponavimą Klaipėdos rajone organizavo Kretingalės kultūros centras kartu su partneriais Gargždų kultūros centru ir Klaipėdos regioninio valstybės archyvo Telšių filialu, parodos rėmėja – Klaipėdos rajono savivaldybė.

Mintis atvežti šią parodą į Klaipėdos rajoną kilo Tarybos nariui, Kretingalės kultūros centro Girkalių skyriaus vadovui dr. Egidijui Skarbaliui. „Kadangi 2019 metai LR Seimo sprendimu – Žemaitijos metai, kilo idėja į Klaipėdos rajoną atvežti šią parodą, kuri pirmą kartą buvo pristatyta Telšiuose 2016 metais, kai šie buvo Lietuvos kultūros sostinė. Taip pat pavargdavau žmonėms aiškinti, kad Šiauliai istoriškai visai nėra pasidaliję į dvi dalis – Žemaitiją ir Aukštaitiją, kad Raseiniai – taip pat ne visuomet buvo priskiriami Aukštaitijai, juk ten anksčiau veikė ir Žemaičių archyvas, Žemaitijos teismas. Tam, kad nereikėtų nuolat ginčytis ir įrodinėti šių dalykų, nusprendžiau suorganizuoti šią parodą Klaipėdos rajone, kuris taip pat padalintas į du etnografinius regionus – Žemaitiją ir Mažąją Lietuvą. Ši žemėlapių paroda išties labai įdomi, dalyje žemėlapių išskirti ir Gargždai. Smagu stebėti, kai žmonės, kurie visą gyvenimą manė, kad yra tikri aukštaičiai, žemėlapiuose išvysta, kad ir jų gimtasis miestas anksčiau buvo Žemaitijos dalis. Labai džiaugiuosi, kad viską suderinus su Klaipėdos regioninio valstybės archyvo Telšių filialo vedėja Alma Jankauskiene bei Klaipėdos regioninio valstybės archyvo direktoriumi Edmundu Bareiša mums buvo paskolinta didžioji žemėlapių ekspozicija“, – pasakojo dr. E. Skarbalius.

Parodoje eksponuojami žemėlapiai nuo XVI a. pradžios iki XIX a. vidurio iš Vilniaus universiteto bibliotekos, Vilniaus universiteto profesoriaus Joachimo Lelevelio (1786–1861) kartografinių kūrinių kolekcijos, kunigo, žurnalisto, vertėjo ir kolekcininko Vinco Mincevičiaus (1915–1992) žemėlapių kolekcijos, taip pat Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos, Lietuvos nacionalinio muziejaus, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos.

„Klaipėdos rajonas – pirmieji pristatantys parodą „Žemaitija istoriniuose Europos žemėlapiuose“ šiais Žemaitijos metais. Teisę eksponuoti šią parodą turime iki kovo mėnesio pabaigos, tad kviečiu seniūnijų kultūros centrus, bibliotekas, kurie norėtų šią parodą parodyti ir savo seniūnijos gyventojams, kreiptis į mane, kartu suorganizuosime parodos pristatymus ir kitose rajono vietose. Yra sakoma, kad tie, kas nežino savo istorijos, neturi ateities, todėl kviečiu visus aplankyti šią parodą, susipažinti su Žemaitijos istorija ir įgyti naujų žinių apie savo kraštą“, – kvietė E. Skarbalius.

Ernesta BADALOVA

Ryšių su visuomene skyriaus vedėjos pavaduotoja

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių