Gargžduose uždaromas „Lietuvos spaudos“ kioskas: gyventojai apgailestauja

„Manome, kad spaudos kioskas Gargžduose reikalingas. Todėl rengiant Klaipėdos gatvės apželdinimo projektą, suformuota užduotis suprojektuoti du prekybos paviljonus skirtingose Klaipėdos gatvės pusėse prie autobusų sustojimų vietų. Bus skelbiamas konkursas naujiems paviljonams įrengti ir juose vykdyti komercinę veiklą – „Lietuvos spaudos“ kioską administruojanti įmonė galės teikti savo pasiūlymą. Šį klausimą siūlysime svarstyti Vietos ūkio ir kaimo reikalų komitete“, – „Bangai“ komentavo Administracijos direktorius Artūras Bogdanovas.Nuo ketvirtadienio uždaromas Gargždų miesto centre esantis „Lietuvos spaudos“ kioskas. Mat jį iš skvero įpareigojo iškeldinti Savivaldybė dėl teritorijos sutvarkymo supaprastinto statybos projekto. Kiosko į kitą vietą perkelti neplanuojama. „Gargždiškiams šis kioskas yra reikalingas: tai ne tik teikiamos paslaugos, tai ilgametės tradicijos. Kiekviename mieste centras turi spaudos kioską. O kodėl mūsų miesto žmonės laikraščių turės ieškoti parduotuvėse ir stovėti eilėse?“ – piktinosi „Bangos“ kalbinti gyventojai. Nors, pasak Savivaldybės atstovų, baigus teritorijos tvarkymą, „Lietuvos spauda“ galės dalyvauti dviejų numatomų paviljonų įrengimo konkurse ir veiklą atnaujinti, tačiau tikėtina, kad spaudos kioskas Gargžduose jau nebeatgis.

Pirkėjų – apie 50 tūkst.

Sausio 10 d. Savivaldybė „Lietuvos spaudos“ kioską administruojančiai įmonei „Reitan convenience Lithuania“ pateikė raštą, kuriame informavo, kad pradedami Gargždų miesto centrinės dalies skvero, esančio tarp Klaipėdos gatvės komercinių pastatų bei gėlių turgelio, rangos darbai. Įgyvendinamas teritorijos sutvarkymo supaprastintas statybos projektas. Tad paprašyta atlaisvinti vietą, iškeliant spaudos kioską iš skvero. Šiandien – paskutinė „Lietuvos spaudos“ kiosko veiklos diena Gargžduose.

Anot „Reitan convenience Lithuania“ rinkodaros direktorės Rūtos Chadasevičiūtės, kiosko į kitą vietą Gargžduose perkelti neplanuojama. „Tokios alternatyvos buvo svarstytos, tačiau jos neatrodė pakankamai patrauklios potencialių pirkėjų srauto prasme. Ar statysime kioską iš naujo, spręsime, kai Savivaldybė paskelbs konkursą dėl paviljonų įrengimo skvere“, – trumpai komentavo rinkodaros direktorė ir informavo, kad Gargžduose „Lietuvos spaudos“ kioske buvo galima įsigyti apie kelis šimtus skirtingų leidinių, transporto bilietų, taip pat tiektos finansinės, telekomunikacijos paslaugos, pardavinėti įvairūs gėrimai, užkandžiai, tabako gaminiai. 2018 metais aptarnauta daugiau nei 50 tūkst. pirkėjų.

Patirtis iš kelionės Vienoje: šiame karalių mieste įvairių leidinių galima nusipirkti kiekviename žingsnyje. Jie parduodami ne tik spaudos krautuvėlėse, bet tiesiog ant gatvės grindinio arba ant specialaus stulpo įrengtoje dėžutėje įmeti pinigus ir pasiimi laikraštį. Visa tai – istoriniame miesto centre niekam negadina vaizdo. Vieniečiai spaudą mėgsta: anksti ryte gali pamatyti laikraštį ne tik pašto dėžutėje, bet ir užkištą už įstaigos ar parduotuvės durų. Laikraštį skaityti kavinėje ir šiais naujųjų technologijų laikais yra įprastas austrų ritualas.Nutrūks pamėgtoji tradicija

„Kam užkliuvo spaudos kioskas jud­riausioje miesto vietoje? Pro jį kiekvieną dieną praeina srautas žmonių – ir vietinių, ir atvažiavusių. Kur kitur pakeliui į darbą patogiai nusipirkti spaudos? Juk ne visi įsikniaubiam nuo ryto į kompiuterius? Žiūrėkime, kas patogu žmonėms. Čia mokinukai prabėgdami užmirštą sąsiuvinį ar rašiklį nusiperka, eidami į turgų ar „Senukus“ žmonės peržvelgia spaudinius ir gali juos patogiai įsigyti. O kas vietoj kiosko? Dar vienas gulimasis suolas?“ – piktinosi gargždiškė Dalia Daugėlienė.

Gargžduose „Lietuvos spaudos“ kios­ke 11 metų dirbusi daupariškė Birutė Jonikavičienė „Bangai“ pasakojo, kad klientai, sužinoję, kad nuo ketvirtadienio kioskas bus uždarytas, neslėpė apmaudo, kai kurie net ašarą nubraukė. „Gargždiškiams tai buvo daug daugiau negu tik kioskas. Ankstyvais rytais žmonės buvo įpratę nusipirkti laikraštį, kavos puodelį. Galimybė terminale susimokėti mokesčius ženkliai lengvino kasdienybę neįgaliesiems ar senyvo amžiaus žmonėms, kuriems didžiulis vargas stovėti ilgose eilėse prekybos centruose. Per tiek metų pažinau nuolatinius klientus. Tapome savotiška bendruomene: vieni su kitais pabendraudavome, pasidalindavome džiaugsmais ir rūpesčiais. Apsilankymas kioske gyventojams asocijavosi ne tik su paslaugų teikimu, bet ir su tradicijomis“, – atvirai kalbėjo ir dėl kiosko veiklos stabdymo apgailestavo pardavėja. Anot jos, pastarąją savaitę gargždiškiai labai skundėsi ir nuogąstavo, kad įsigyti spaudą miesto centre taps sudėtingiau. „Gargžduose žmonės skaito ir noriai perka spaudą. Štai šį šeštadienį jau iš ryto buvo parduota 90 „Bangos“ laikraščių. O popiet atvykę klientai, norėję įsigyti laikraščių, apgailestavo, kad jie jau išpirkti“, – pasakojo kioskininkė.

Prie „Lietuvos spaudos“ kiosko šeštadienį „Bangos“ užkalbinta Lapių gyventoja Kristina tikino, kad spauda – neatsiejama jos šeimos gyvenimo dalis. „Jau ne vienerius metus turime tradiciją šeštadieniais, keliaudami iš turgaus, nusipirkti kioske „Bangos“ laikraštį ir namie ramiai, gurkšnodami kavą, aptarti rajono aktualijas. Naivu tikėtis, kad kioską administruojanti įmonė svarstys galimybę papildomai investuoti ir pakartotinai įrengti kioską bei vykdyti veiklą. Liūdna ir apmaudu. Juolab kad beveik trims mėnesiams Gargžduose uždaryta ir mažoji „Maxima“ remontui. Panašu, kad įsigyti spaudą miesto centre taps iššūkis“, – apgailestavo mergina.

Aktyvus gargždiškis Vytautas Čeledinas vylėsi, kad Gargždai neliks be kiosko ir jo teikiamų paslaugų. „Kiosko likimas – jo savininko rankose. Jei apsimoka teikti paslaugas – ras galimybių, jei ne – ieškos priežasčių. Negi „Lietuvos spauda“, Savivaldybei paskelbus konkursą naujam paviljonui, nebematytų perspektyvos 15 000 gyventojų turinčiame ir dar augančiame mieste?“, – nuomonę reiškė miesto bendruomenės narys.

Siūlys svarstyti komitete

„Lietuvos spaudos“ kiosko Gargžduose reikalingumu gyventojų poreikiams tenkinti ir spaudos skaitymo tradicijoms išsaugoti įsitikinusi ir LR Seimo nario Petro Gražulio padėjėja-sekretorė Regina Kernagienė. „Kai mane pasiekė žinia, kad kioskas naikinamas, deja, jau buvo paskelbta apie jo pardavimą. Taigi jo uždarymo procesas jau buvo negrįžtamas: Savivaldybė raštą spaudos kiosko administratoriams jau buvo išsiuntusi prieš porą mėnesių. Tačiau vis tiek pasidomėjau šia svarbia gyventojams situacija. Sužinojau, kad per dieną kiosko paslaugomis pasinaudodavo per 300 pirkėjų. O svarbiausia tai, kad čia nuolatinį darbą turėjo dvi pardavėjos. Gaila, kad ankstesnei Savivaldybės administracijai nepavyko susitarti ir rasti sprendimą dėl galimybės išsaugoti žmonėms darbo vietas, o gyventojams turėti galimybę gauti reikalingas paslaugas“, – apgailestavo R. Kernagienė. Ji kreipėsi į naująjį Savivaldybės administracijos direktorių ir prašė artimiausiame rajono Tarybos Vietos ūkio ir kaimo reikalų komiteto posėdyje išnagrinėti situaciją ir rasti būdą, kaip išsaugoti kioską esamoje vietoje.

„Manome, kad spaudos kioskas Gargžduose reikalingas. Todėl, rengiant Klaipėdos gatvės apželdinimo projektą, suformuota užduotis suprojektuoti du prekybos paviljonus skirtingose Klaipėdos gatvės pusėse prie autobusų sustojimų vietų. Bus skelbiamas konkursas naujiems paviljonams įrengti ir juose vykdyti komercinę veiklą – „Lietuvos spaudos“ kioską administruojanti įmonė galės teikti savo pasiūlymą. Šį klausimą siūlysime svarstyti Vietos ūkio ir kaimo reikalų komitete“, – „Bangai“ komentavo Administracijos direktorius Artūras Bogdanovas.

Konkursas dar nepaskelbtas

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjas Gytis Kasperavičius priminė, kad, priėmus sprendimą tvarkyti skverą miesto centre, „PayPost“ ir „Lietuvos spaudos“ kioskai buvo informuoti apie projekto vykdymą ir kad tuo metu buvusios prekybos vietos, kur stovėjo kios­kai, naujame projekte nėra numatytos. „Skvero sutvarkymo projekte suplanuota, kad du naujo dizaino prekybos paviljonai turėtų atsirasti skirtingose Klaipėdos g. pusėse prie autobusų sustojimų vietų, t. y. prekybos paviljonai turėtų būti sujungti su stotelėmis bendra stogine, tose vietose turėtų būti suoliukai ir pan. Kol vyko projektavimo ir rangos darbai, „PayPost“ kioskas, nekeldamas jokių papildomų klausimų, tiesiog išsikėlė, o su „Lietuvos spaudos“ kiosku tarėmės, kur galėtume jį perkelti, kokią laikiną vietą surasti, kol skvere pasibaigs statybos darbai. Kioskas buvo perkeltas arčiau „Senukų“ pastato“, – detalizavo minėto skyriaus vedėjas.

Naujiems paviljonams įrengti ir juose vykdyti komercinę veiklą bus skelbiamas konkursas. Kaip aiškino G. Kasperavičius, „Lietuvos spaudos“ kioską administruojančios įmonės atstovų Savivaldybė teiravosi, ar jie dalyvautų tokiame konkurse. „Jie neišreiškė susidomėjimo. Šių metų sausio mėnesį spaudos kioską administruojančios įmonės atstovė lankėsi pas tuometį Administracijos direktorių Sigitą Karbauską ir pateikė prašymą, kad kioskas dabartinėje vietoje liktų iki birželio 1 d. Tai tikrai nesudaro jokių problemų ar kliūčių, todėl prašymas buvo patenkintas. Susitikime taip pat dar kartą aptarėme naujas paviljonų vietas bei galimybę dalyvauti konkurse. Atstovė po susitikimo padėkojo už supratingumą ir dalykišką komunikaciją“, – dėstė Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjas.

Šiuo metu yra rengiamas Klaipėdos g. apželdinimo projektas. Viena iš projekto užduočių – suprojektuoti paviljonus autobusų stotelėse. Konkursas, kaip informavo G. Kasperavičius, dar nėra paskelbtas, nes laukiama projekto sprendinių. Projekto parengimo terminas baigiasi rugsėjo 19 d.

Dabar ieškokite turguje

Diskutuodami su spaudos kiosko pirkėjais, miesto bendruomenės atstovais apie žinią, jog šis spaudos kioskas bus nukeltas, o naujiems paviljonams bus skelbiamas konkursas, svarstėme, ar naujų paviljonų komercinėje veikloje bus numatyta privaloma ir spaudos pardavimo paslauga. Juk planuojamame konkurse gali dalyvauti bet kuri komercinė įmonė, kuriai galbūt bus naudingiausia prekiauti kebabais, kojinėmis ar tabaku, o ne įvairiais spaudos leidiniais. Taigi, šis klausimas lieka retorinis, o realybė yra tokia: kol vyks įvairūs projektavimai, viešųjų pirkimų konkursai, mažosios „Maximos“ remontai, miesto centre įvairių spaudos leidinių nusipirkti nebus kur. Artimiausia vieta įsigyti pamėgtus žurnalus, savaitraščius, dienraščius, rajono laikraštį – prekybos centruose IKI, „Maxima“, „Norfa“. „Banga“ prekiaujama įvairiose gatvėse įsikūrusiose mažose parduotuvėlėse. Į prisiekusių skaitytojų klausimą, o kur „Bangą“ įmanoma nusipirkti būtent miesto centre, galime pasiūlyti trečiadieniais ir šeštadieniais užsukti į Gargždų turgų, kur įprastoje vietoje rajono laikraščiu sėkmingai prekiauja Aniceta Caruk.

Aistė NOREIKAITĖ

Vilijos BUTKUVIENĖS nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių