Gargždų krašto muziejus įvardija karantino praradimus

Per užsitęsusį karantiną dejavę dėl nuobodulio ir kultūrinės veiklos stygiaus prie atvertų muziejų žmonės nesirikiuoja taip, kaip prie parduotuvių. Tačiau muziejininkai pastebi, kad galbūt susidomėjimui lankyti ekspozicijas koją kiša ir vis dar išlikę tam tikri apribojimai lankytojams. Gargždų krašto muziejus ir jo filialai – taip pat ne išimtis.

Gargždų krašto muziejaus direktorė S. Bučnytė: „Turime naujų idėjų, kaip toliau vystyti Renių dvaro istorijos įprasminimą Gargžduose, miesto parke. Dabar gal per anksti kalbėti, ką esame suplanavę – gal užsitęsęs karantinas pamaišys, bet tikrai norėsime vasarą gargždiškius ir kitus pakviesti į įdomų, dvarišką renginį.“Parduotuvės lentynose – daug ekologiškų, natūralių produktų. Vieni naudingi organizmui, o kiti skirti tiesiog pasilepinti, pasidžiaugti kasdiena.

Lankytojams saugu lankytis

Švelninant karantiną nuo kovo 15 d. Vyriausybės nutarimu gali būti lankomi uždarose erdvėse esantys muziejai, galerijos ir kitos ekspozicinės erdvės. Gargždų krašto muziejaus direktorė Sigita Bučnytė „Bangai“ akcentavo, kad muziejuje priimami tik registruoti lankytojai, todėl didelio jų srauto nėra ir negali būti. Lankytojui privaloma užtikrinti ne mažesnį kaip 20 kv. m plotą. Kadangi muziejaus ir jo filialų patalpos nedidelės, priimami tik pavieniai lankytojai arba šeimos nariai. Sutapus, jog vienu metu atvyksta keli pavieniai asmenys iš skirtingų šeimų, prašoma palaukti, pavaikštinėti lauke po muziejų teritoriją, o Gargžduose – po šalia esantį pavasarėjantį miesto parką. Žinoma, pagal taisykles aptarnaujami tik tie lankytojai, kurie dėvi kaukes, dezinfekuojasi muziejuje esančiais dezinfekciniais skysčiais.

Gargždų krašto muziejaus tinklalapyje pateikiama išsami informacija, jog lankytojams būtina iš anksto užsiregistruoti internetu, pateikti vardą, pavardę, telefono numerį bei planuojamą lankytojų skaičių. Lankymas – ne didesnėmis nei 2 asmenų grupėmis, išskyrus vienos šeimos ir (ar) vieno namų ūkio narius. Edukacinės programos, ekskursijos bei kitos paslaugos teikiamos ne didesnėms nei 2 asmenų grupėms, išskyrus vienos šeimos ir (ar) vieno namų ūkio narius.

Neišvengta finansinių nuostolių

Gargždų krašto muziejus pernai surinko 20 procentų mažiau pajamų nei buvo planuota. „2020-aisiais galime įvardyti šiuos svarbiausius „praradimus“: edukacijų skaičiaus mažėjimas, nors buvo vedamos nuotolinės, bet tai trukdis toms edukacijoms, kurioms reikia mūsų sukurtų, specialių edukacinių priemonių. Neribotam laikui sustabdytas bendradarbiavimas su turizmo agentūra, atveždavusia pas mus kruizinių laivų turistų iš Klaipėdos“, – apie patirtus nuostolius kalbėjo S. Bučnytė. Muziejus taip pat negalėjo įgyvendinti suplanuotų kultūrinių renginių bei veiklų, sustabdė planus bendradarbiauti su kitomis regiono kultūros įstaigomis. O pagal šių metų pirmąjį ketvirtį matyti, kad šiemet pasekmės gali būti dar skaudesnės tiek finansine, tiek veiklos prasme, nes užsitęsus pandemijai, keičiantis Vyriausybės sprendimams ateitį planuoti vis dar sunku, edukacijos pavienės, nuotolinės, taip pat pristabdyta Kultūros paso programa, lankytojų srautus akivaizdžiai riboja tam tikros karantino režimo taisyklės.

Prisitaiko prie situacijos

Nors šiuometiniai nuostoliai numatomi nemaži, S. Bučnytė teigia, jog juos kompensuoja prisitaikydami prie esamos situacijos arba sumąstydami naujus veiklos metodus: „Iki šiol aktyviai dirbę su informacijos sklaida dar labiau stengiamės papasakoti įdomių muziejaus veiklos aspektų, mokomės ir kuriame virtualius produktus, savo projektinę veiklą kreipiame taip, kad būtų patrauklu tiek kontaktiniu būdu, tiek virtualiai.“ Audiogidas Drevernoje – viena iš naujienų rajone. Ją siūlo J. Gižo etnografinės sodybos muziejininkai. Tai 3 valandų trukmės kultūrinis maršrutas po Dreverną ir jos apylinkes. Keliaujama savarankiškai, už simbolinę kainą išsinuomojus aparatą su žaismingu žemėlapiu ir išgirstant ne tik įdomiausius pasakojimus, legendas, bet ir pamario krašto tarmę, dainas.

Atkeliavo dvarų paroda

Gargždų krašto muziejuje iki balandžio 30 dienos vyksta paroda „Muziejaus fondus atvėrus“. Deja, dėl esamų ribojimų paroda daug lankytojų nesulaukia. Šiais metais pristatomoje parodoje – dalis 2020-aisiais gautų, pirktų bei restauruotų vertingų muziejaus eksponatų. „Smagu, kad galime papasakoti apie eksponatus ir išryškinti jų istoriją bei laikotarpį, kurį jie atspindi“, – kalbėjo S. Bučnytė.

Šiuo metu muziejuje taip pat eksponuojama kilnojamoji paroda „Dvaras Žemaitijoje: gyvenimas, ūkinė ir kultūrinė veikla“. Tai puiki proga ją apžiūrėti, nes paroda „keliauja“ po regiono įstaigas ir tik trumpam parvežama į muziejų. Be įvairių Lietuvos dvarų ir dvarininkų, žinoma, parodoje pasakojama ir apie Gargždų dvarą bei dvarininkus Renes.

Neda PRATAPAITĖ

Vilijos BUTKUVIENĖS nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių