Gamta ir mes

Kiaulienoje gali slypėti pavojai


Klaipėdos rajono medžiotojų klubo „Volungė“ medžiotojas Ablingos miškuose rugpjūčio 11 d. sumedžiojo šerną, kuris ypač intensyviai buvo užsikrėtęs pavojinga liga – trichinelioze. Šerniena maistui gaminti nebuvo naudota, todėl šį kartą žmonių susirgimų išvengta, mėsa sunaikinta. Kokių saugumo priemonių turėtų paisyti kiaulių augintojai ir kiaulienos pirkėjai, pasakoja Klaipėdos apskrities valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Antanas BAUŽA.


– Ar yra patikimas trichineliozės profilaktikos būdas?


– Gyventojai, kurie augina ir namuose skerdžia kiaules, dėl trichineliozės turi ištirti kiekvieną paskerstą kiaulę. Taip pat derėtų atsiminti, kad vaišindami draugus ar kaimynus namuose skerstų kiaulių patiekalais, kurie pagaminti iš veterinarijos gydytojo nepatikrintos mėsos, ligos atveju užsitraukiate ne tik moralinę, bet ir teisinę atsakomybę. Vienintelis patikimas trichineliozės profilaktikos būdas – nevalgyti nepatikrinto gyvūno mėsos. Reikėtų atsisakyti pagundos skanauti ir mėgautis dovanotomis mėsos gėrybėmis, jei nesate tikri, kad mėsa nebuvo patikrinta. Taigi, niekuomet neverta pirkti mėsos iš atsitiktinių prekeivių.


– Priminkite, kokios galimos trichineliozės pasekmės?


– Trichineliozės komplikacijos yra itin rimtos. Sergančiam žmogui gali išsivystyti plaučių pažeidimas su skrepliavimu krauju, širdies nepakankamumas, centrinės nervų sistemos pažeidimas iki psichozės, paralyžiaus, komos.


– Kokiu būdu užsikrečiama minėta liga?


– Naminius gyvūnus trichinomis užkrečia laukiniai gyvūnai, iš kurių dažniausiai serga šernai, rudosios lapės, usūriniai šunys, pilkosios žiurkės, miškinės kiaunės, vilkai. Naminiai gyvūnai užsikrečia suėdę trichinelioze sergantį laukinį gyvūną, pavyzdžiui, pelę, žiurkę, ar suėdę duodamų užkrėstų naminių ar laukinių gyvūnų atliekų.


– Kaip išvengti užkrato?


– Labai svarbu yra laikytis veterinarijos reikalavimų šeriant gyvulius – nenaudoti žvėrių dorojimo atliekų kiaulėms bei kitiems naminiams gyvūnams šerti. Didžiausias pavojus susirgti kiaulėms trichinelioze yra ten, kur nesilaikoma tvarkos – sanitarijos reikalavimų. Būtina tvartuose, pašarų ruošimo vietose reguliariai šalinti pašaro likučius bei naikinti graužikus.


– Ko reikėtų tyrimams ir kur jie atliekami?


– Reikia kiaulės ar šerno skerdenos diafragmos, o jei diafragmos nėra – tarpšonkaulinių ar kramtomųjų raumenų mėginių. Tyrimą dėl trichineliozės galima atlikti teritorinių valstybinių maisto ir veterinarijos tarnybų diagnostikos kabinetuose arba kreiptis į privačius veterinarijos gydytojus. Tyrimus privalu atlikti ūkininkui rengiantis parduoti mėsą. Visa skerdyklose skerdžiamų kiaulių mėsa tiriama dėl trichineliozės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos nustatyta tvarka.


– Kada trichineliozė registruojama dažniausiai?


– Žmonių trichineliozės židiniai registruojami dažniausiai žiemą, ankstyvą pavasarį. Tai susiję su kiaulių skerdimo bei medžioklės sezonu.


Kalbėjosi Reda MILVYDIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių