Gamta ir mes

Poškų karjeras: žemė prikeliama naujam gyvenimui


Gilios ir erdvios žvyrduobės Dovilų ir Agluonėnų seniūnijose kelia mūsų skaitytojams klausimą, negi taip viskas ir paliks? Žvyrą, smėlį išvežė, o kas rekultivuos? Rajono Žemės ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas R. Žiūra patvirtina šį būgštavimą sakydamas, kad jau esama ginčų tarp eksploatavusių nerūdinių medžiagų kasyklas. O kas dabar turi rekultivuoti? UAB „Poškų karjeras“ gamybos teritorijoje apleistų žvyrduobių nėra.


– Mes dėl to ramūs, – teigia UAB „Poškų karjeras“ direktorius Edvardas Jonuševičius. – Poškuose dirbame nuo 1972 metų ir visur įkandin mūsų panaudotų karjerų daromas kitas svarbus darbas – rekultivavimas.


Kuriasi žmonės


Anot. E. Jonuševičiaus, maždaug per 35 metus iškasta ir išvežta į statybvietes keli milijonai kubų žvyro, smėlio, skaldos. Per tą laiką karjero žmonės rekultivavo ir apsodino apie pusšimtį hektarų mišku. „Pušaitės, – teigė direktorius, – dvigubai ar net trigubai peraugo mane. Žmonės čia jau grybauja ir uogauja“.


Bendrovė dirba griežtai pagal eksploatacijos ir rekultivacijos projektą. Dabar privatizavę rekultivuotus karjerus žmonės statosi gyvenamuosius namus. Žvyrduobės užpiltos juodžemiu, kuris kruopščiai nuimtas prieš atidarant karjerus ir laikomas krūvose įmonės teritorijoje. Buvusiuose karjeruose žemė išlyginama ir parengiama ūkininkauti. Seniūnijų darbuotojai sako, kad žmonės noriai privatizuoja žemdirbystei parengtus rekultivuotus karjerus.


Dar maždaug 50 hektarų plote, kur iškastas žvyras ir smėlis, tyvuliuoja vandenys. Dirbtinų tvenkinių šlaitai pakankamai nuolaidūs, apsodinti pušaitėmis. Todėl ar žvejoti, ar maudytis gali prieiti ir jaunas, ir senas.


Kiekvieną rekultivuotą plotą, apsodintą pušaitėmis ar net įžuvintą, priima komisija. Dar nė viena jų nepeikė „Poškų karjero“ rekultivuotų žvyrduobių.


– Rekultivavimui išleidžiame apie 10 procentų mūsų įmonės gaunamų pajamų, – sako Edvardas Jonuševičius.


Dirbama sparčiai


Karjere dūzgia nauja vakarietiška technika. Antai kaušinis naujas ekskavatorius ima žvyrą net iš dešimties metrų gylio. Tokiu būdu kasimo vietos nesudarkomos, žvyras išimamas iki pat molio sluoksnio, tausojama aplinkinė teritorija, sunkvežimiai privažiuoja pasiimti krovinio iš anksto parengtais keliais. UAB „Poškų karjeras“ turi jau ne pirmus metus patvirtintus „Gamybos kontrolės ir sistemos sertifikatus“. Paskutinieji jų gauti birželio viduryje. Ir tai yra didelis įsipareigojimas žemės gelmių turtus naudoti racionaliai, nepalikti po darbų žiojėjančių žemės žaizdų.


Poškų karjero nerūdinės medžiagos turi paklausą, nes jų daug perka klaipėdiškiai, aplinkinių rajonų statybininkai, o juodžemio atvažiuoja dar iš toliau. Nemažai humusinio juodžemio, nuimto nuo žemės paviršiaus prieš atidengiant žvyro sluoksnį, panaudota ir tvarkant Gargždų šv. arkangelo Mykolo bažnyčios teritoriją. Įmonėje dirbantis ekskavatorininkas Alvydas Majauskas sako, kad juodžemyje auga gėlės ir daržovės. Tačiau jis taip paprastai neparduodamas. Perkant reikalingas Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento rajono agentūros leidimas. „O kas jei pritrūksime žvyrduobių rekultivavimui?“ – sako Edvardas Jonuševičius. Iškastais karjeruose akmenimis susidomėjo ir užsieniečiai.


Daugės tvenkinių


Skaičiuojama, kad „Poškų karjeras“ rekultivuos iki dviejų šimtų hektarų eksploatuotų žvyrduobių Agluonėnų ir Dovilų seniūnijose. Dabar, pasak direktoriaus, po truputį rengiamasi rekultivavimui ir baigiamuose objektuose. Taip pat planuojama sujungti jau seniau įrengtus dirbtinus tvenkinius, kad būtų galima turėti erdvesnius vandens telkinius žvejybai, poilsiui, kad būtų dailesnis buvusių karjerų landšaftas.


Edvardas Jonuševičius „Poškų karjerui“ vadovauja nuo 1974 metų. Iškart ši įmonė priklausė kelių susivienijimui „Granitas“, o prieš 15 m. privatizuota. Sukurta moderni gamyba, siūlanti pirkėjui bet kokios frakcijos skaldos, žvyro ar smėlio. Kolektyve – 25 žmonės. Anot ekskavatorininko Algio Montvydo, čia dirbti malonu. Jis buvo pakeitęs darbovietę, bet dabar vėl sugrįžo ir jau skaičiuoja dvidešimtus darbo metus įmonėje.


-Turime sukūrę filmą apie savo įmonės gyvenimą, – sako Edvardas Jonuševičius. – Svečiams parodome, kaip dirbame, kaip tausojame žemę, kaip atkuriame jos gyvybingumą.


Antanas SAKALAUSKAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių