Gaisras bute įkalino du vaikus

Šeštadienį priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ekipažas skubėjo į Gargždus. Vasario 16-osios gatvėje bute įsiliepsnojęs gaisras patalpose įkalino be priežiūros paliktus du vaikus. Atsipirkta išgąsčiu. Primename, kaip rūpintis savo gyvybe ir saugumu.

Nenurodė buto numerio

Kaip „Bangą“ informavo Gargždų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Tomas Taučius, šeštadienį apie 14 val. gautas pranešimas, kad balkone nuo gaisro slepiasi ir pagalbos šaukiasi du vaikai. Tačiau ugniagesiams atvykus į įvykio vietą, balkone jų nesimatė ir gaisro požymių nepastebėta. „Pranešėjas nenurodė buto numerio, kuriame įsiplieskė gaisras, tad pasikliaudami uosle operatyviai pradėjome tikrinti laiptines ir aukštus. Per kelias minutes gaisrą aptikome ketvirtame namo aukšte. Durys buvo neužrakintos, o vaikai ugniagesius pasitiko jau kone tarpduryje“, – sakė T. Taučius. Anot jo, kambarys buvo stipriai uždūmintas. Gaisras liepsnojo virtuvėje ir kilo dėl dviejų užsidegusių puodų. „Lubos buvo juodut juodutėlės. Nuo karščio dužo virtuvės langas. Būtų pakakę vieno gilaus įkvėpimo ir 13-os metų berniukas bei 2 metukų mergaitė būtų kritę be sąmonės. Vaduotis bandę vaikai atsipirko išgąsčiu. Kol namo grįš mama, juos priglaudė kaimynai“, – situaciją detalizavo Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas.

Pagalbą iškvietė praeiviai

Spėliojama, kad berniukas gamino maistą, tačiau įsižiebusio gaisro nepastebėjo snūstelėjęs ar užsižaidęs kompiuterinius žaidimus. „Matyt, pabudusį paauglį ištiko šokas. Jis čiupo dukterėčią ir išbėgo į balkoną šauktis pagalbos. Atsitokėjęs glėbyje laikydamas mažylę jis bandė praeiti pro dūmus. Nors vyresnėlis turėjo mobilųjį telefoną, pagalbos pats neišsikvietė. Skambučio sulaukėme iš vaikų pagalbos šauksmą išgirdusių praeivių. Išties tai itin retas atvejis, kai mažamečiai vaikai paliekami be priežiūros ir kyla gaisras“, – komentavo T. Taučius.

Pasirodo, kad tėvams, paliekantiems vaikus be priežiūros, negresia jokia atsakomybė. Anot Klaipėdos rajono policijos komisariato viršininkės Rasos Stasiulaitienės, nėra Lietuvos įstatymo, reglamentuojančio bausmes, skiriamas nerūpestingiems tėvams, kurie savo atžalas palieka vienus namuose. „Tokie įstatymai priimti tik užsienyje. Žinoma, apribojimas, kada ir kokio amžiaus vaikus būtų galima palikti vienus, būtų į naudą. Tačiau svarbu protingai nustatyti ribas. Juk 9-metis kartais gali būti labiau subrendęs negu 14-metis. Norint užtikrinti vaikų saugumą, jokiu būdu negalima jų palikti vienų. Visuomet šalia turi būti juos prižiūrintis asmuo, kuris gebėtų elgtis įvairiose situacijose ir turėtų mobiliojo ryšio priemonę, kuria galėtų išsikviesti pagalbą“, – sakė R. Stasiulaitienė.

Vadovautis logika

Gaisrai butuose dažniausiai kyla dėl neatsargaus elgesio su ugnimi, elektros įrangos įrengimo ir eksploatavimo pažeidimų, dėl elektros instaliacijos gedimų. Siekiant išvengti gaisrų ir skaudžių nelaimių, Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas pataria vadovautis logika. „Didžiausias pavojus – viryklė. Ji skleidžia karštį, todėl gali užsidegti ir prie viryklės esantys rankšluosčiai ar kiti degūs daiktai. Dažniausiai užsidega riebalai. Gyventojai apimti baimės griebiasi liepsną gesinti vandeniu, tačiau taip tik dar labiau įžiebia gaisrą. Degančiu aliejumi apsitaško ir pats žmogus, užsidega patalpoje esantys namų apyvokos daiktai. Tuomet gaisras išsiplečia akimirksniu. Tokiu atveju derėtų tiesiog pasiimti dangtį ir uždengti puodą, jį nukeliant nuo viryklės“, – dėstė T. Taučius.

Taip pat jis primena, kad įjungtos viryklės jokiu būdu negalima palikti be priežiūros, labai svarbu, kad visi elektros prietaisai būtų tvarkingi. T. Taučius pabrėžė, kad namuose privalu turėti gesintuvą ir įsirengti dūmų detektorių.

Kaip „Bangą“ informavo apsaugos signalizacijos, gaisro aptikimo ir signalizavimo įranga prekiaujančios įmonės „Levoriškis“ direktorius Giedrius Taraškevičius, renkantis dūmų detektorių reikia būti itin atsakingiems ir įsigyti tik Europos direktyvą atitinkančius prietaisus, kurie pažymėti CE raidėmis ir serijos numeriais. „Pigiausio ieškoti tikrai nepatarčiau. Juk kalbame apie mūsų pačių saugumą. 23 metų patirtis dirbant su priešgaisrinės saugos prietaisais rodo, kad žmonės dažnai susigundo elektroninėse parduotuvėse vos už 3–5 eurus pardavinėjamais detektoriais. Tačiau šie 90 proc. neatitinka Europos standartų ir dažnai suveikia tik įsiliepsnojus gaisrui“, – pasakojo G. Taraškevičius. Pasak jo, dūmų detektoriai yra dvejopi: autonominiai ir konvenciniai. Jie kainuoja nuo 10 iki 15 eurų ir yra eksploatuojami daugiau nei 10 metų. Primename, kad už Bendrųjų gaisrinės saugos taisyklių pažeidimus gali būti taikomos administracinės poveikio priemonės – Administracinių teisės pažeidimų kodekse piliečiams numatoma bauda nuo 7 iki 72 eurų, pastatą administruojančios įmonės vadovui – nuo 28 iki 579 eurų.

Aistė NOREIKAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių