Fotoreportažas

Jie kovėsi – mes sirgome!


Po septynių dešimtmečių į Lietuvą grįžęs Europos krepšinio čempionatas šalį užkrėtė tikra krepšinio karštlige. Kad ir kaip apmaudu, jog ant medalininkų pakylos rytoj neišvysime mūsų rinktinės, lietuviai savo didybę įrodė. Trijų milijonų palaikymo komandos, kiekvienuose namuose atgimusio patriotizmo bei galimybės priimti pasaulines krepšinio žvaigždes Lietuvai pavydėti gali bet kuri šalis. Tad nepasinaudoti proga sudalyvauti bent vieneriose varžybose, kai nuo jų skiria keli kilometrai – daugiau nei nuodėmė. Štai tokios minties vejami į istorinio čempionato rungtynes vyko gargždiškiai krepšinio fanai. Specialiai Jums – sirgalių įspūdžiai ir varžybų akimirkos.


Tribūnose verkė vyrai


Šiųmetis Europos vyrų krepšinio čempionatas buvo masiškiausias istorijoje – Lietuvoje rungėsi krepšinio komandos iš 24 Europos šalių. Pasiruošimas krepšinio šventei patriotizmą ugdė kelerius metus. Tad pergalingų kovų krepšinio aikštelėje ištroškę lietuviai plūste plūdo palaikyti ne tik savosios, bet ir užsienio šalių rinktinių.


Gargždiškis Aivaras Žilius su dar dvylikos draugų kompanija buvo įsigiję bilietus į penkerias varžybas Kauno „Žalgirio“ arenoje. Anot jo, turbūt įspūdingiausia jose – sirgalių emocijos. Beprotiškas jausmas, kai Simo Jasaičio tritaškį pasveikina penkiolikos tūkstančių minios sukeltas triukšmas.


Gargždiškiai krepšinio mėgėjai dalyvavo ir lemiama nesėkme pasibaigusioje Lietuvos bei Makedonijos rinktinių kovoje. „Žinoma, galbūt dėl nesėkmės būtų galima kaltinti Darių Songailą – jo klaida praradus kamuolį buvo lemiama. Bet ką darysi – kamuolys juk apvalus. Rinktinei pralaimėjus pirmą kartą mačiau tokias emocijas – verkė suaugę vyrai“, – apie lemiamą lietuvių kovą pasakojo A. Žilius. Laimei, prieš vykstant namo gargždiškiai nuotaiką atgavo sėkmingai pasibaigusioje Lietuvos ir Slovėnijos kovoje. Už galimybę dvi dienas Kaune stebėti vykusias čempionato varžybas gargždiškiai sumokėjo po 400 litų.


Tribūnose kompanija pasilabino su kitais gargždiškiais – jų, anot Aivaro, į Kauną buvo atvykę gal trys dešimtys. Tiesa, lietuvius sirgalius pašnekovas įvardijo kaip labai kultūringus. Tačiau apie 300 makedonų apsaugos darbuotojams kėlė problemų. Ir jiems patiems kliuvo nepadorių konkurentų sirgalių gestų.


Beje, gargždiškiai iš patikimų šaltinių nugirdo, jog Lietuvos krepšininkai po pralaimėtos kovos Makedonijos rinktinei buvo nubausti griežtu „karantinu“ – jokių žmonų ar pramogų prieš varžybas su slovėnais.


Anapus ekrano viliojo emocijos


Verslininkas Robertas Mukauskas su sūnumi Nojumi čempionato rungtynes stebėjo naujutėlaitėje Klaipėdos „Švyturio“ arenoje. Tiesa, bilietai čia kainavo kur kas kukliau – po 70 litų už trejas vieną dieną vykusias varžybas. „Per pertraukas lauke stovėję sirgaliai vis teiravosi, ar nenorime parduoti bilietų. Juos būtų nupirkę akimirksniu. Tačiau nuėję į visas trejas rungtynes tikrai neapsirikome. Įspūdingiausia buvo slovėnų ir rusų dvikova, mat tribūnos buvo sausakimšos“, – pasakojo rusus palaikęs R. Mukauskas. Jis patikino, kad sirgalių tribūnoje „sergasi“ nepalyginamai geriau nei prie televizoriaus ekrano. Mat vien sirgalių emocijos ir jų keliamas triukšmas daro nepakartojamą įspūdį.


R. Mukauskas pabijojo pirkti bilietus į komandų rungtynes dėl medalių. Tad paaiškėjus, kad jose vis tiek nebus Lietuvos komandos, pašnekovas džiaugėsi čia pat uostamiestyje pasinaudojęs proga dalyvauti čempionate.


Bendravo su pasaulinėmis žvaigždėmis


Tai, kad vienos iš geriausių sąlygų čempionate teko žiniasklaidos atstovams, patvirtino „Bangos“ fotografas Aidanas Valaitis. Akredituotu žurnalistu jis dirbo Klaipėdoje bei Panevėžyje. Beje, pastarajame iš viso dirbo per 300 žurnalistų. „Nustebau, kad tarp žiniasklaidos nebuvo jokios konkurencijos – vieni kitiems dalijome suvenyrus ir nesipešėme dėl geresnės vietos. Tačiau fotografams galiojo stipri kontrolė – nenaudoti blyksčių, per pertraukėles neišeiti iš nustatytos zonos, netrukdyti operatoriams, – pasakojo jis. – Televizijos žiūrovai praleidžia daug įdomių momentų – nemato realios žaidėjų gynybos, įspūdingų šokėjų pasirodymų, žaidimų sirgaliams ir panašiai.“ Jis džiaugėsi pirmą ir galbūt vienintelį kartą gyvai pamatęs pasaulines krepšinio žvaigždes ispanus brolius Pau ir Marką Gasolius, pabendravęs su NBA žvaigžde rusu Andrėjumi Kirilenka. Įspūdį paliko Rusijos rinktinės trenerio Deivido Blatto atsidavimas sirgaliams ir Kęstučio Kemzūros emocijų protrūkiai, kurių žiūrovai dažniausiai irgi nemato.


Įamžinęs septynerias varžybas, vieneriose fotografas padarydavo apytikriai po 2000 kadrų. Net atrinkus geriausius, „Bangos“ archyvą papildė 3000 akimirkų iš Europos krepšinio čempionato Lietuvoje.


Jolanta VENSKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių