Festivalis

„Pavasario gaida“ išsikovojo vietą žiūrovų širdyse


Pasibaigė trečiasis kamerinės muzikos festivalis „Pavasario gaida“, šiemet organizatorius nustebinęs ypač gausia klausytojų auditorija. Apie įspūdžius kalbamės su festivalio meno vadove Šarūne Petruškevičiene.


Nuostabūs klausytojai


– Ar pavyko festivalis?


– Vertinti festivalį turėtų žiūrovai. Aš jaučiu malonų nuovargį. Labai džiugu, kad festivalio renginiai šiemet buvo ypač gausiai lankomi. Tokio aktyvumo nesitikėjau. Teko patirti patį maloniausią šoką – dėl žiūrovų antplūdžio A. Kulikausko ir S. Bareikio autorinių dainų vakaras iš Jono Lankučio viešosios bibliotekos salės buvo perkeltas į Gargždų kultūros centro fojė. Esu sužavėta rajono publika, apie klausytojus labai šiltai atsiliepė visi festivalyje dalyvavę atlikėjai.


– Rūpesčių naštą dėkingi klausytojai palengvina?


– Smagu, jog pakviesti atlikėjai patenkino atėjusiųjų lūkesčius. Mūsų žiūrovai yra nuostabūs, intelektualūs, kritiški, ne vieną gerą koncertą matę Klaipėdoje. Kai pakviestas kolektyvas sutinkamas ovacijomis, žiūrovai į koncertus ateina nešini gėlėmis, pasidžiaugi, kad pakvietei gerus artistus. Šiųmečio festivalio sėkmė dar labiau įpareigoja, galvojant apie kitus metus. Tradicijas reikia auginti. Tik įpusėjus šiai „Pavasario gaidai“ jau pradėjau planuoti, ką kviesiu į kitų metų festivalį, yra net keletas susitarimų. Lieka tikėtis, kad gausime finansavimą. Tik ar ilgai atlikėjai sutiks važiuoti už simbolinius honorarus?..


Žvaigždės reikalavimų nekėlė


– Kaip Jums pavyko pasikviesti net Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro artistų?


– Iki šiol negaliu atsakyti, kodėl baleto artistai sutiko atvažiuoti į Gargždus. Devyniems festivalio koncertams turėjome tik 18 000 litų. Tai labai maža suma ir honorarams, ir aparatūros nuomai, ir reklamai. Mano kolegos netiki, kad už tokią sumą galima suorganizuoti „Pavasario gaidą“. Rimtam festivaliui didesnė suma skiriama vien reklamai. Labiausiai visus domino, kiek kainavo baleto grandų pasirodymas. Sumos neatskleisiu, tačiau baleto artistai atvyko už simbolinį, keliskart mažesnį honorarą. Manau, kad važiuoti koncertuoti į regioną – gero kolektyvo garbės reikalas. Baleto artistai liko sužavėti žiūrovais ir atsiprašinėjo, kad negalėjo po kiekvieno pasirodymo išeiti dar kartą nusilenkti, nes skubėjo persirengti kitam pasirodymui.


– Ar sunku įtikti žvaigždėms?


– Kuo atlikėjas profesionalesnis, tuo jis kuklesnis. Šiemet tuo dar kartą įsitikinau. Nė vienas artistas nekėlė jokių reikalavimų. Ypač liko patenkinti kultūros darbuotojų šiltu sutikimu. Renginiai vyko ne tik Gargžduose, kur Kultūros centras dabar turi puikius grimo kambarius. Artistų vardu dar kartą noriu padėkoti Gargždų bažnyčios klebonui kanauninkui Jonui Paulauskui, Kultūros centro direktorei Birutei Oželienei, Jono Lankučio viešosios bibliotekos direktoriui Juozui Gutauskui, Dovilų etninės kultūros centro direktorei Lilijai Kerpienei, Priekulės kultūros namų direktorei Alantai Zapalskienei, Vėžaičių kultūros namų direktorei Almai Slušnytei, Veiviržėnų kultūros namų direktorei Laurai Šiškauskytei ir jų vadovaujamiems kolektyvams. Be rajono laikraščio „Banga“, kuris apie festivalį rašė nemokamai, festivalis vargu ar būtų sulaukęs žiūrovų.


Reikalinga speciali danga


– Girdėjau, jog baleto artistams buvo sunku šokti ne ant specialios dangos.


– Turime didelę Kultūros centro sceną, tačiau grindų danga visiškai netinka baletui. Artistai šoko labai atsargiai, viso koncerto metu bijojau, kad neįvyktų kokia trauma. Po koncerto vilniškiai mums patarė įsigyti specialią dangą, kad ir artistams būtų patogiau, ir grindys saugotųsi. Tada būtų galima pagalvoti ir apie kitus jų pasirodymus. Taip pat jie stebėjosi, kodėl toks didelis Kultūros centras neturi stacionaraus apšvietimo ir įgarsinimo aparatūros.


– Ar kitąmet festivalio renginiai taip pat bus nemokami?


– Didžioji dalis tikrai bus nemokami. Manau, kad į brangiausią baigiamąjį koncertą turėtų būti bilietai. Dėl keleto priežasčių. Sekmadienį kai kurie gargždiškiai neatėjo į baleto artistų pasirodymą, nes manė, kad netilps į salę. Už minimalų mokestį žiūrovas būtų garantuotas, kad turės savo vietą. O mes galėtume festivalį praplėsti ir pakviesti į dar daugiau nemokamų koncertų. Labiausiai džiugina matyti tuos pačius veidus visuose festivalio koncertuose, net jei jie vyksta ne mūsų rajone. Vadinasi, formuojasi „Pavasario gaidos“ publika.


Reklamai neskiriama lėšų


– Šis festivalis galėtų reprezentuoti rajoną, Gargždus.


– Be abejo, „Pavasario gaida“ galėtų būti Klaipėdos rajono savivaldybės vizitinė kortelė. Festivalis vyko jau trečiąjį kartą, manau, kad įrodėme, jog jo idėja pasiteisino. Vienas didelis kamerinis festivalis – tikrai ne per didelė našta Savivaldybei. Savivaldybė meniniams projektams dažniausiai neskiria pinigų reklamai. Apie gražiausius renginius, vykstančius rajone, už rajono ribų mažai kas žino. Reikėtų labiau save vertinti. Manau, kad šalies gyventojų dėmesio vertas ir Doviluose vykstantis festivalis, ir Vėžaičiuose švenčiamos Oninės, ir Veiviržėnų Magdalenos, ir Drevernos žvejų šventė, ir Gargždų gimtadienis. Šiandien neturime nė vieno renginio, kuris reprezentuotų mūsų rajoną šalyje. To nebus, kol nebus skiriami pinigai renginio sklaidai. Kultūros ministerija lengviau finansuoja tuos renginius, apie kuriuos yra bent skaitę respublikinėje spaudoje.


Vaikų šventė laukia rėmėjų


– Kokie artimiausi planai?


– Birželio 1 d. vėl minėsime Vaikų gynimo dieną. Ši šventė – išskirtinė, ir be verslininkų pagalbos neišsiversime. Esame sukūrę gražias tradicijas, tad būtina jas išsaugoti ir puoselėti. Savivaldybės skirtų 5000 litų užteks tik scenos ir aparatūros nuomai bei minimalioms išlaidoms. Tradiciškai vyks paspirtukų ir dviratukų, krepšinio 3×3 varžybos. Koncerte kviečiame dalyvauti visų rajono mokyklų kolektyvus. Mažuosius rajono gyventojus norėtume nudžiuginti geru kviestiniu koncertu, galėtume pasikviesti net „Keistuolių teatrą“, jei atsirastų verslininkų, kurie sumokėtų jiems honorarą. Kartą per metus padaryti gražią šventę vaikams turėtų būti rajono verslininkų garbės reikalas. Kas pinigais, kas prizais, dovanėlėmis, saldainiais ar vaisvandeniais galėtų paremti. Laukiu pasiūlymų dėl paramos tel. 8 608 65854 arba el. paštu klasika36@gmail.com.


– Kokia renginio tema?


– Šiemet vaikų šventės tema – „Laiškas mano miestui“. Tikimės, jog vaikai parašys, ar gerai jaučiasi gyvendami savo mieste ar miestelyje. Kultūros centras laukia ir individualių, ir kolektyvinių laiškų. Visi jie bus įteikti rajono merui, o patys gražiausi ir įdomiausi – išspausdinti rajono laikraštyje „Banga“.


Vida VALAITYTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių