Didžiausia Vakarų Lietuvoje bendradarbystės erdvė „Light House“ planuoja plėtrą

Prieš metus Klaipėdoje duris atvėrė viena didžiausių Baltijos šalyse bendradarbystės (angl. coworking) erdvė su integruota gyvenamąja vieta (angl. coliving). Šis projektas – tai Klaipėdoje kuriamo technologijų parko „Baltic Tech Park“ dalis. Sausio pabaigoje „Light House“ atšventė pirmąjį veiklos gimtadienį ir projekto sumanytojai skelbia antrojo statybų etapo pradžią.

LIGHT HOUSE LAB – techninės kūrybos dirbtuvės

2-ojo etapo vizija išlieka ne mažiau ambicinga – sukurti pasaulinius standartus ir gerąją praktiką atitinkančią infrastruktūrą, skaitmeninių inovacijų kūrimui ir pramonės įmonių skaitmenizavimui. Planuojama, kad „Light House Lab“ taps regiono įmonių, užsiimančių prototipų kūrimuar eksperimentine gamyba, traukos centru. Tokio centro įkūrimas – vienas iš Klaipėdos miesto strategijoje „Mėlynojo proveržio strategija2030-ieji” numatytų tikslų. Plėtros idėją įgyvendinti planuojama iki 2021-ųjų metų pabaigos.

Šarūnas Butkus, „Light House“ idėjos autorius ir įgyvendintojas, pastebi, jog prieš metus duris atvėrusi bendradarbystės erdvė, jaučia augančią Klaipėdos regiono įmonių ir startuolių paklausą ne tik kompiuterizuotoms darbo vietoms, bet ir bandomosios gamybos, prototipavimo patalpoms, aprūpintomis reikalinga įranga ir technologijomis: „Džiaugiuosi, kad Klaipėdos regiono įmonės palaiko šią iniciatyvą ir gimtajame mieste gali gimti tai, kas yra technologinio progreso variklis pasaulio didmiesčiuose. Būtent tokios kompleksinės erdvės įgalina naujų produktų ar paslaugų vystymą orientuotas įmones ir „hardware“ startuolius realizuoti savo kūrybinį potencialą ir kurti skaitmeninėmis technologijomis grįstas inovacijas.“

„Light House Lab“ savo unikalumu turėtų prilygti Niujorko „Newlab“ techninės kūrybos dirbtuvėms, kurias idėjos autorius laiko geruoju pavyzdžiu ir džiaugiasi, kad „Newlab” vadovai noriai dalinasi gerąja praktika.

Prie „Light House Lab“ vystymo prisidės ir „Baltic Tech Park“ įsteigtas „Baltijos skaitmeninių inovacijų centras“, kurio narės yra „Klaipėdos nafta“, „Klaipėdos miesto savivaldybė“, „Klaipėdos universitetas“, „Klaipėdos energija“ ir kitos įmonės bei viešojo sektoriaus institucijos.

Klaipėdoje – startuolių bendruomenės augimas

Per 2019 m. vystytojams pavyko suburti inovatyvią ir aktyvią startuolių, pažengusių verslų ir mokslo bendruomenę. „Light House“ erdvėse dirba apie 200 specialistų ir įmonių, tarp kurių – „Interaco“, „Iscope“, „Ahcode“ startuoliai bei ilgametę patirtį turinčios IT kompanijos, pvz.,„Devbridge“, prie kurios vasarį prisijungs ir IT mokymų akademija „Software development academy“.

Bendradarbystės erdvės koncepcija glaudžiai susijusi su inovacijų vystymu, todėl vienas iš projektų tikslų –skatinti verslo, mokslo ir valstybinių institucijų bendradarbiavimą motyvuojant kurti inovatyvius projektus bei sprendimus. Siekiant įgyvendinti šį tikslą, „Light House“ erdvėse „Startup Lithuania“kartu su partneriais surengė 48 valandų trukmės kūrybines dirbtuves „Hacker Games. Open Data“. Renginyje dalyvavo daugiau kaip 40 įvairių sričių specialistų, kurie naudodami „Registrų centro“, „Sodros“, „Viešųjų pirkimų tarnybos“, „Ignitis“, Klaipėdos regiono institucijų atvertais viešaisiais duomenų rinkiniais sukūrė net 7 inovatyvius produktus Klaipėdos miestui.

Pasak Dainos Kleponės, „Versli Lietuva“ generalinės direktorės, jau kuris laikas Klaipėdoje yra pastebimas startuolių bendruomenės augimas: „Džiaugiamės turėję galimybę „Light House“ erdvėse organizuoti hakatoną ir paskatinti vietos startuolių bendruomenę kurti inovatyvius produktus, atnešančius naudą tiek verslui, tiek visai uostamiesčio bendruomenei. Matome, kad Klaipėdoje veikiančios organizacijos, privačios įmonės ir miesto valdžia labai aiškiai identifikavo startuolių atnešamą pridėtinę vertę ir išsigrynino priemones, kaip auginti esamą inovacijų potencialą mieste. Sparčiai plėtojama startuoliams pritaikyta infrastruktūra ir renginių gausa leis šiam miestui tapti rimtu varžovu Kaunui ar Vilniui.“

Praėjusių metų gruodį galima įvardinti tikru proveržiu Klaipėdos regiono startuolių ekosistemoje. „Light House“ bendradarbystės erdvėje pirmą kartą vakarų Lietuvojevyko pre-akceleratoriaus programa – „Primer“ mokymai. Jų metu net 21 technologijų kūrėjas išgrynino savo verslo planą ir idėjas pristatė potencialiems investuotojams.

Analogų Lietuvoje neturinti bendradarbystės erdvė „Light House“ prisideda prie tinklaveiklos Baltijos jūros regione didinimo. Planuojama, kad per artimiausius 10 metų visame regione bus įkurtos analogiškos erdvės, kurios skatins darnios, inovatyvios bendruomenės vystymąsi.

Laura Telksnienė

Komunikacijos projektų vadovė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių