Darželinuko užpakaliukui – šepečio rūstybė

Vėžaičių lopšelio-darželio auklėtinių tėvai į viešumą kelia skandalą. Keturis dešimtmečius pedagoge dirbanti auklėtoja neįtiko nuvaliusi vaikui užpakalį buitiniu šepečiu. Tai turėjo pasekmių abiem – vaiko odelėje liko gilūs nubrozdinimai, o auklėtojos poelgis pasiekė Savivaldybės administraciją ir policiją. Nors nukentėjusio vaiko mama pretenzijų nebeturi, skandalo tyliai užglaistyti neleidžia kitų mažamečių tėvai. Esą, palikdami vaiką pasakų karalystėje, nori būti tikri, kad ugdymo procesas nežaloja nei vaiko kūno, nei psichikos.

Tėvai nusprendė netylėti

„Bangos“ redakcijai atsiųstame laiške Vėžaičių lopšelio-darželio auklėtinių tėvai užsiminė, kad prieš kelias savaites vienoje grupėje buvo sužalotas vaikas. Anonimais panorę likti vėžaitiškiai abstrakčiai dėliojo mintis apie smurtą. Esą „tėvai turi jaustis ramūs palikdami savo vaikus atsakingiems asmenims ugdymo įstaigoje, o kaip jiems dabar jaustis, kai darželyje dirba neprognozuojamas žmogus?“ Tėvų teigimu, pati auklėtoja iškart po incidento gavo nedarbingumo pažymėjimą.

„Darželio direktorė neigia anksčiau buvus skundų šios auk­lėtojos atžvilgiu, tačiau atsirado

Lopšelio-darželio direktorė G. Anužienė sakė, kad su vaiko artimaisiais situacija jau išsiaiškinta, jie pretenzijų nebereiškė.

tėvų, kurie iš ankstesnių grupių prisipažino direktorei skundęsi, bet jokios atitinkamos reakcijos nesulaukę. Ir šiuo atveju direktorė stovi auklėtojos pusėje, bet kas užstos mūsų vaikus, ar leisime juos ir toliau žaloti? Kas pagalvojo apie nuskriaustą vaiką, kaip jam jaustis, kokių pasekmių bus sulaukta vėliau? Kas bus, kai auklėtojai baigsis nedarbingumas, ji sugrįš ir toliau dirbti su vaikais?“ – retorinius klausimus bėrė laiško (P. S. Kalba ir stilius netaisyti) autoriai.

Visgi „Bangos“ korespondentei tėvų atstovė vėliau atskleidė, kad didysis skandalas kilo po sausio 20 d. įvykio, kai vaikas į namus grįžo subraižytu užpakaliuku. Į ugdymo įstaigą Auklėtoja panaudojo šepetį, panašų į šį. Tačiau tarp tėvų jau sklando iškreiptos kalbos apie standartinį tualeto šepetį ar net švitrinį popierių. kreipusis 2,5 metų berniuko mama išgirdo auklėtojos prisipažinimą: esą vaikui atlikus gamtinius reikalus išmatos prikibo taip, kad vandeniu nuplauti nepavyko. Taigi auklėtoja panaudojo šepetį. Pasekmė, anot istoriją papasakojusios kito darželinuko mamos, – ryškūs ir kraujuojantys nubrozdinimai. „Auklėtoja bijo vaikams valyti užpakalį, kai jiems vos 2 metai, ir jie patys to tikrai nesugeba padaryti?“ – stebėjosi moteris.

Kalbos jau iškreiptos

Lopšelio-darželio direktorė Gėnia Anužienė „Bangos“ korespondentus priėmė suglumusi – ji pripažino, kad ikimokyklinio ugdymo kvalifikaciją turinčios vyresniosios auklėtojos poelgis nepateisinamas. Esą su vaiko artimaisiais situacija jau išsiaiškinta, jie pretenzijų nebereiškė. Be to, krizinei situacijai suvaldyti specialiai organizuotas grupės tėvų susirinkimas, po kurio darželio administracija paprašė tėvus įvertinti darbuotojų kompetenciją, vaikų pažangumą ir elgesį darželyje. „Pavaduotoja ir aš pasikalbėjome su auklėtoja. Ji faktų neneigė, tik netikėjo, kad odelė tokia jautri ir kad galėjo likti tokios žymės. Kodėl taip padarė, ji negali atsakyti, skundėsi, kad yra pablogėjusi sveikata. Vakare, atvykus vaiko močiutei, ji prisipažino, atsiprašė, pažadėjo, kad tai nebepasikartos, kitą dieną atsiprašė ir mamos“, – pasakojo direktorė. Anot jos, sukilę kiti tėvai galbūt net prisiklausė iškreiptų kalbų. „Jau iš aplinkinių atsigirdo, kad buvo naudotas ne šepetys, o švitrinis popierius“, – stebėjosi direktorė. Ji patvirtino, kad auklėtoja panaudojo ne standartinį tualeto šepetį, o plastikinį buitinį. G. Anužienė teigė dėl šio poelgio negalinti atleisti auklėtojos iš darbo, juolab kad policija ikiteisminį tyrimą pradėti atsisakė. „Ar auklėtoja gali dirbti su vaikais, turėtų atsakyti gydytojai“, – įsitikinusi ji.

Vadina išsidirbinėjimu

„Bangos“ korespondentei susisiekus su auklėtoja, moteris neslėpė dėl pašlijusios sveikatos gulinti ligoninėje, o problemas paaštrino patirtas stresas. „Tas atvejis netyčinis. Grupėje buvo likę keturi vaikai, du sėdėjo ant puoduko. Šeimininkėlės darbe jau nebebuvo, taigi visus reikėjo sužiūrėti vienai. Po dušu vaiko nuprausti nepavyko ir paėmiau tą šepetį… Mamos atsiprašiau, vaiko močiutė irgi atleido, sakė, kad visko pasitaiko“, – teisinosi auklėtoja. Ji neslėpė nuomonės, kad konfliktą į viešumą kelia dvi mamos, kurių vaikai su įvykiu net nesusiję. „Aš nemoku pasakyti – einu iš proto. Mamytės šitiek atakuoja. Tiek metų viskas buvo gerai, su tėvais ir vaikais susitikdavome ir atsisveikindavome su šypsena. Čia kerštas, kito nieko nesakom. Šitiek išsidirbinėti… Jau visas instancijas perėjome, ir susirinkimas buvo, ir su auklėtojomis kitomis kalbėta. Jeigu nepatinka, tegul eina į kitą darželį. Jaučiuosi kaip šuo, per miestelį nebegaliu pereiti“, – guodėsi auklėtoja.


KOMENTARAI

  • Savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Irena BARBŠIENĖ:

    – Vėžaičių lopšelis-darželis yra normaliai dirbantis, visada buvo vertinamas teigiamai, o vadovo ir darbuotojų kompetencija nusiskundimų neturėjome. Pirmąjį skundą dėl auklėtojos poelgio gavome iš nukentėjusio berniuko mamos. Informaciją iškart perdavėme Klaipėdos rajono policijos komisariato pareigūnams ir Administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriui. Taigi įvykį tiria kompetentingi specialistai. Vėliau gavome dar du skundus, kuriuos pasirašė 4 ar 5 tėvai iš tos pačios grupės. Sutarėme, kad jiems atskiro atsakymo į skundus neteiksime, kadangi tėvai dalyvavo bendrame susirinkime. Aiškinomės kiekvieną tėvams užkliuvusią tezę, prašiau visų išsakyti savo poziciją. Išsiaiškinome, kaip būtų galima taisyti padėtį, o su direktore aptarta, kad auklėtojai grįžus į darbą ji greičiausiai toje grupėje nebedirbs. Tėvai tuo nebuvo patenkinti, nes neva vaikams paaugus kitose grupėse vis tiek susidurs su ta pačia auklėtoja. Deja, taip, o kur dėti tą žmogų? Dabar grupėje dirba kita auklėtoja, o mano iniciatyva koreguotas auklėtojų padėjėjų grafikas. Jos dirbs ne iki 16.30 val., o iki 17 val. Jei taip būtų buvę ir anksčiau, galbūt net incidentas nebūtų įvykęs. Tada auklėtoja dirbo viena, ant puodukų sėdėjo du ar trys vaikai. Švietimo skyriuje dirbu 20 metų, bet skundo dėl auklėtojos smurto prieš vaiką neteko gauti. Agresijos vaiko atžvilgiu negalima toleruoti ir to nedarome. Auklėtojos nei užstojame, nei neužstojame. Žmogus dabar gydosi ir turi tokią teisę.

  • Klaipėdos rajono policijos komisariato viršininkė Rasa STASIULAITIENĖ:

    – Priimtas sprendimas atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą. Tolimesnio konflikto tarp vaiko mamos ir auklėtojos nebuvo. Mama pretenzijų nebeturėjo, o auklėtoja atsiprašė ir jos veiksmuose tyčios nenustatyta. Į šį incidentą žiūrėjome su padidintu dėmesiu. Nepilnamečių reikalų inspektorės su prokuratūra derino veiksmų eigą. Jei tai būtų buvęs žiaurus elgesys ar smurtas, tikrai taip nebūtume palikę.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių