Bendraamžiai

Einoro didžiausias turtas – žinios


Agluonėnų pagrindinę mokyklą lankantis šešiolikmetis Einoras Fabijonavičius stebina savo erudicija. „Būdamas vos trejų metukų jis jau mokėjo visą abėcėlę, pažinojo raides. Labai domėjosi jį supančia aplinka, vis klausinėjo ir mokėsi“, – prisimena Einoro mama Renata. Dabar jaunuolis skina laurus šalies mastu, visai neseniai jis iškovojo antrąją vietą Nacionalinėje politologijos olimpiadoje.


Keliaus į Briuselį


„Bangos“ korespondentei Einoras pasakojo, kad dalyvauti olimpiadoje jo niekas neskatino: „Pats kartais atsiverčiu internetinį puslapį www.olimpiados.lt ir sužinau apie vykstančius konkursus. Norėjau išbandyti savo jėgas politikos srityje, tad sudomino Nacionalinė politologijos olimpiada, ir nusprendžiau dalyvauti.“ Šį konkursą jau penktus metus iš eilės organizuoja asociacija „Visuomenė be sienų“, bendradarbiaudama su Vytauto Didžiojo universiteto Politikos mokslų ir diplomatijos fakultetu. „Pirmiausia visiems reikėjo parašyti esė, aš pasirinkau temą apie Europos Sąjungos ekonomines problemas ir jos ateitį. Pagal esė buvo atrinkta 15 mokinių į antrąjį turą“, – pasakojo Einoras. Visi finalininkai buvo pakviesti į Kauną, kur net dvi dienas rungtyniavo savo žiniomis, iškalba. Pasak agluonėniškio, pirmąją dieną moksleiviai atliko teorines užduotis, o antrąją dieną viskas vyko diskusijos-debatų forma. Vyko pokalbis apie valdžių pasiskirstymą, partijų finansavimą. „Vėliau teko parengti pranešimą. Burtų keliu man atiteko tema apie 77 žmones nužudžiusį norvegą A. B. Breiviką“, – dėstė šešiolikmetis ir neslėpė džiaugsmo, kad jam pavyko iškovoti antrąją vietą. Šios olimpiados globėjas Europos Parlamento narys prof. Leonidas Donskis prizininkams padovanojo kelionę į Europos Parlamentą, jiems atiteko ir kitų partnerių įvairūs suvenyrai. Einoras užsiminė, jog kelionė yra suplanuota lapkričio 3–9 d. „Kartu aplankysime Čekiją, Vokietiją, Olandiją“, – sakė vaikinas.


Vietoj vaikiškų knygų – enciklopedijos


Geografija, istorija, informacinės technologijos, kūno kultūra – mėgstamiausi Einoro dalykai mokykloje. „Man nėra sunku mokytis, turiu labai gerą atmintį“, – nesikuklino pašnekovas. Mama jam pritaria: „Einorui užtenka dalyvauti pamokose, jis labai greitai įsisavina informaciją. Tad daug papildomų pastangų tikrai nereikia.“ Vaikinas jau vaikystėje mėgo istorinę literatūrą ir rinkdavosi enciklopedijas vietoj vaikiškų knygučių. „Tačiau tikrai nesame griežti tėvai, neturėjome siekio skatinti jo domėjimąsi viena ar kita sritimi. Giminėje nėra nei žymių geografų, nei istorikų, tačiau galbūt ta gyslelė kažkur ir teka, tik anksčiau niekas jos negebėjo atskleisti. Einoras iš prigimties yra žinių ištroškusi asmenybė“, – įsitikinusi Renata.


Dėl ateities specialybės moksleivis dar nėra apsisprendęs ir kol kas blaškosi tarp politologo, istoriko profesijų ar verslininko kelio. Tačiau patikina, kad pinigai jo pasirinkimui turės mažiausią įtaką. „Svarbiausia, kad dirbdamas jausčiau malonumą, o finansiniai dalykai – tikrai ne pirmoje vietoje“, – akcentavo pašnekovas.


Laiko pomėgiams lieka


Lietuvos politiniu, socialiniu, kultūriniu gyvenimu besidomintis Einoras įsitikinęs, kad šiuolaikinius žmones reikia labiau paskatinti domėtis nūdienos aktualijomis. „Dabar daugelis yra apatiški, tad jiems reikia suteikti pasitikėjimo, gal tada ir valdžia mumis labiau pasitikėtų, nes kol kas yra didžiulė atskirtis tarp visuomenės ir valdžios“, – svarstė pašnekovas. Jis užsiminė, kad yra konservatyvių pažiūrų, mat, jo nuomone, šiuo metu konservatyviosios politinės jėgos yra mažiausia blogybė iš blogiausių. Paklaustas, ar lieka laiko ir domina įprasti tokio amžiaus berniukų pomėgiai: muzika, merginos ir pan., Einoras atsakė: „O ko nedomina? Žinoma, lieka laiko viskam.“ Šalia sėdėjusi mama pridūrė, kad, be knygų skaitymo, sūnus mėgsta kompiuterinius žaidimus, padeda tvarkytis namuose, taip pat nepamiršta padėti seneliams.


Pokalbio pabaigoje Einoras pridūrė, jog žavisi politiko Vinstono Čerčilio pasakytais žodžiais: „Istoriją rašo nugalėtojai“, tad, anot jaunuolio, reikia pamėginti.


Agnė ADOMAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių