Be kaltės kalti

Genialumo sinonimas, garsusis dvidešimtojo amžiaus mokslininkas Albertas Einšteinas sakė: „Viską supaprastinkite, kiek tik įmanoma, bet ne per daug.“ Tačiau, ar mes klausome genijų? Toli gražu. Jų išmintis taip aukštai, kaip tos rugpjūčio žvaigždės danguje. Prisikuriame įvairių „popierinių“ įstatymų, taisyklių, kontrolių, tikrinimų, draudimų ir baudimų. Ir patys imame nuo jų dusti arba dusiname kitus.

Viena iš rajono kultūros įstaigų vadovių, atsakinga už viešuosius pirkimus, po tikrintojų vizito sakė net apsiverkusi. „Su finansais pas jus viskas tvarkoje, tačiau, anot auditorių, trūksta vienokių ar kitokių užpildytų dokumentų. Tikrintojai informavo, esą išvadoje parašys, kad dirbome patenkinamai. Jie nieko neįvertina gerai, nes ir kiti visų popierių nesusitvarko. Netekau amo – aš nenoriu dirbti patenkinamai, aš noriu dirbti gerai, tai mano mėgstama profesija! Tačiau aš nemoku ir nenoriu dirbti ekonomiste, finansininke, statybininke, nes nesimokiau šių mokslų. Bet mane verčia dirbti viešųjų pirkimų, remontų organizatore. Tiesiog įrašė į pareigybes už tą pačią algą, ir taškas. Gal aš ir nesu visai kvaila, skaičiuose susigaudau, savo butą ne kartą esu remontavusi ir kažką nutuokiu apie remontus iš patirties. Bet kodėl mes, kultūros darbuotojai, pedagogai verčiami dirbti ne savo darbą, po to tikrinami, barami. Žmogų įvaro kaip šunį į kampą“, – piktinosi ilgametė kultūros darbuotoja iš pašaukimo. Anot jos, jei skrupulingai pildytų visus tuos vienas kitą dubliuojančius milijonus popierių, jai neliktų laiko tiesioginėms pareigoms atlikti. Kodėl to niekas nemato?!

Įdomu, kodėl humanitarinių profesijų žmonėms, mažų biudžetinių įstaigėlių vadovams, tenka spręsti ekonominius ir finansinius rebusus, juk Savivaldybėje yra atskiri specialistų skyriai, užsiimantys viešaisiais pirkimais, statybomis, turto nuomomis, teisiniais klausimais. „Jie šaunūs žmonės, pataria, parodo, bet kiek gali lįsti į akis. Pačioje įstaigoje tam reikia atskiro darbuotojo. Arba mes, vadovai, galėtume būti patarėjai Savivaldybei remontuojant, perkant patalpas, bet jokiu būdu ne šio proceso organizatoriai, nes net neturime tam reikalingų žinių. Juolab kad įstatymai nuolat keičiasi – kaip viską aprėpti? Jaunimas yra kitoks – niekada nedirbs darbo, už kurį adekvačiai nemokama, su saldainiukais nelakstys, nesilankstys, kad gautų vieną ar kitą paslaugą“, – įsitikinusi kultūros sferos darbuotoja.

Keistai atrodo dar viena pertvarka – buhalterių etatų panaikinimas Savivaldybėje. Finansinio savarankiškumo netekusios seniūnijos net mažiausią darbelį priverstos derinti su administracija. Paskambinus į seniūniją, dažnai pasakoma: „Seniūnas Gargžduose su reikalais.“ Įdomu, ar kas skaičiuoja, kiek degalų išdegina seniūnai, nuolat lekiantys į rajono centrą? Kur ta ekonominė reformos nauda? Pastaruoju metu vėl girdisi kalbų, kad reikėtų decentralizuoti centrinę buhalteriją ir grąžinti šiuos specialistus seniūnijoms kartu su šiokia tokia finansinės veiklos laisve.

Pabaigai – karti gargždiškės menininkės patirtis per Jūros šventę su tiksliai pagal instrukcijas dirbančiais biurokratais – uoliais baudėjais. Moteris su savo dirbiniais dalyvavo mugėje ir kaip kiti prekeiviai mašiną pasistatė ant žolyno, nes milžiniškoje šventės dalyvių spūstyje daugiau nebuvo kur. Prekeiviai buvo šokiruoti, radę lapelius, kad jie pažeidė viešąją tvarką ir privalės susimokėti baudą, nors nemenkus pinigus kaip mugės dalyviai jau buvo pakloję už leidimą prekiauti. Tai gal reikia bausti ir viešoje vietoje per šventę alų geriančius žmones, ant batuto, niokojančio tą „šventą“ žolyną, šokinėjančius vaikus, piktinosi moteris. Su beisbolo lazdomis – nekalti. Kalti – gulintys.

Pas mus tiesiog su džiaugsmu baudžiami vos automobilio ratu ant žolyno ar dėl spūsties kiemuose ant šaligatvio užvažiavę padorūs piliečiai, bet viešosios tvarkos sergėtojai tarsi nemato čia pat svaigalus plempiančių girtuoklių, lygiai taip pat pažeidžiančių viešąją tvarką. Gal dėl to, kad nėra ką iš jų paimti?..

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių