Atsikratė žalingo įpročio – sutaupė kelionei Barselonon

Kas blogiausia gali nutikti rūkaliui, žino ne tik suaugusieji, bet ir vaikai. Vėžiu sergančių žmonių ar ligos paveiktų organų atvaizdai ir užrašai ant cigarečių pakelių perspėja, kuo gali baigtis flirtas su cigaretėmis, tačiau sunerimti rūkalius dažniausiai priverčia asmeniniai potyriai – prastėjanti savijauta, mažėjantis darbingumas ir… plonėjanti piniginė.

Vietoj cigarečių – atostogos

Nors statistika negailestinga – Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, dėl aktyvaus rūkymo pasaulyje kasmet miršta apie 5 milijonai žmonių, atsikratyti žalingų įpročių ryžtasi tik valingi ir mąstantys žmonės. Keliolika metų kasdien po du pakelius cigarečių surūkydavęs Algis prisipažįsta, kad kartais net nepastebėdavo, kad dar nebaigęs vienos cigaretės jau užsidegdavo kitą. Ir surūkydavo abi… Sunkų fizinį darbą dirbantis vyriškis, pajutęs sveikatos pokyčius ir pradėjęs skaičiuoti, kiek jam kainuoja rūkalai, nusprendė gyventi be cigarečių. „Kai nustojau rūkyti, savijauta iš karto ėmė gerėti. Be to, įsitikinau, kad rūkyti labai brangu, – savo patirtimi dalijosi Algis. – Metus kasdien pinigus, kuriuos išleisdavau rūkalams, mečiau į taupyklę. Atsikeliu ryte – ir įmetu. Paskaičiuokite, jei per dieną cigaretėms išleidžiate 5 eurus, tai per mėnesį – apie 150 eurų, o per metus apie 1800 eurų.“ Ką galima įsigyti, nuveikti turint tokią sumą? Algis už tuos pinigus su žmona ir sūnumi savaitę praleido Barselonoje. „Jei vartojate alkoholį, susidarys dar didesnė suma. Ir surūkysite daugiau. Tad atsikratę abiejų šių įpročių dar daugiau sutaupysite“, – įsitikinęs vyriškis. Jis sako supratęs ir dar vieną tiesą: darbas ir alkoholis nesuderinami. „Buvo laikas, kai vos ne kasdien už darbą gaudavau ne tik sutartą atlyginimą, bet ir butelį. Kažkodėl žmonėms atrodė, jei nedavei butelio, tai lyg ir neatsiskaitei už paslaugą. Alkoholio man pirkti nereikėjo, pinigų jam neleidau, bet jei laiku nebūčiau sustojęs, kažin ar šiandien turėčiau savo verslą ir šeimą“, – nebijodamas prisiminti ne patį maloniausią gyvenimo etapą atvirai dėstė Algis. Dabar jam juokingai atrodo, kai jaunos šeimos dejuoja, kad nėra pinigų. „Iš kur jų bus, jei ir vyras, ir žmona rūko, išgeria, savaitgaliais mėgsta kompanijas. Tada pyksta, kad darbdaviai mažai moka, kad Lietuvoje neįmanoma išgyventi. Visi nori didesnės algos, bet nereikia prasilenkti su sveiku protu. Lietuvoje irgi galima užsidirbti, bet reikia dirbti neskaičiuojant darbo valandų. 1000 eurų algos ir užsienyje už nieką niekas nemoka“, – įsitikinęs vyriškis, greitai atsikandęs emigranto duonos ir nebežadantis geresnio gyvenimo ieškoti svetur. Matydamas aplink vykstančias statybos, kaip mūsų rajone namai auga lyg ant mielių, jis sako suprantantis, kad žmonės labiau dejuoja dėl blogo gyvenimo negu iš tikrųjų reikėtų.

Kartu su vyrais

„Pradėjau rūkyti būdama 35 metų. Norėjau pritikti prie kompanijos. Taip abu su vyru iki šiol teberūkom. Jis du pakelius per dieną, aš – 2–3 cigaretes. Vyras nebandė mesti, o aš pabandžiau ir… pritrūkau kantrybės“, – pasakojo Regina, mananti, kad niekas negali padėti žmogui, kuris nėra tvirtai nusprendęs išsiskirti su rūkalais. Į septintą dešimtį įkopusi moteris sakė naudojusi pleistrus, kurie slopinę norą rūkyti, bet per šventes neatsispyrusi pagundai ir kompanijoje vėl užtraukusi dūmą. „Nerūkiusi išbuvau tik mėnesį iki pirmo baliaus. Suprantu, kad galiu nerūkyti, nejaučiu tokio potraukio kaip kiti. Neseniai atostogaudama nerūkiau dvi savaites“, – prisipažino Regina, nuo vaikystės vaikams kalusi į galvą, kad nesusigundytų traukti dūmą. Moteris stebisi, kad pati daug metų rūkydama negali pakęsti cigarečių dūmų kvapo, kai kas nors rūko šalia.

Neseniai išsivaduoti iš rūkalų priklausomybės nusprendusiai Elenai cigaretės dūmas dar kvepia. „Abu su vyru rūkėm 30 metų. Buvom jauni ir kvaili. Įprasti leng­va, o atsikratyti sudėtinga. Per dieną paskutiniu metu mudu kartu surūkydavom beveik tris pakelius. Išvažiuodamas dirbti į užsienį vyras išsivežė cigarečių, o kai šios baigėsi, pagailėjo pinigų ir… metė rūkyti. Kokia aš žmona, jei vyras neberūko, o aš rūkau? Pajutau gėdą ir pasekiau vyro pavyzdžiu. Kartu pradėjom, kartu ir metėm“, – pasakojo Elena, tebejaučianti potraukį nikotinui. Kaip su juo kovoti, moteris sako jokio patarimo negalinti duoti, nes pati nesivadovauja jokia metodika. „Vyras atsispiria pagundai dažnai varstyti šaldytuvo dureles. Jo kilogramai tirpsta, o mano auga. Kai tik pajuntu potraukį cigaretei, ieškau ko nors valgomo“, – prisipažino valią ugdanti moteris.


Tai žinotina

  • Rūkantieji dažniau serga net 25 ligomis ir dėl to praranda vidutiniškai 5–8 produktyvaus gyvenimo metus. Iš cigaretėse esančių 4 000 cheminių junginių apie 200 laikomi kenksmingais sveikatai, o 40 patvirtinti A grupės kancerogenais. Cheminės medžiagos gali sukelti plaučių, širdies, burnos ir gerklų vėžį bei kitas ligas. Tabakas mažina deguonies įsisavinimą ir neleidžia organizmui pasisavinti visų su maistu gaunamų vitaminų. Be to, rūkymas labai kenkia grožiui. Atsikratyti šio žalingo įpročio padėti gali ne tik psichologinis nusiteikimas, bet ir tam tikri maisto produktai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių