Atkutę iniciatoriai

Taip, kaip moksleiviai ruošiasi grįžti į mokyklos suolą, taip ir Seimo nariai likus vos mėnesiui iki naujų rinkimų irgi grįžta į parlamento salę. Mokiniai – kupinomis vadovėlių kuprinėmis, o parlamentarai – kupinais stalčiais naujų pasiūlymų. Bet tokios jų iniciatyvos atrodo kaip antramečių mokinių, kurie tik verčiami aplinkybių pagaliau nutarė atlikti namų darbus.

Ketverius kadencijos metus Seimo nariai riejosi tarpusavyje priiminėdami ne pirmo būtinumo įstatymus, važinėjo į komandiruotes, įvaizdžiui formuoti dalyvavo savo apygardose beveik visose kaimo vakaronėse, nuobodžiaudami Seimo salėje gaudė pokemonus (anksčiau sakydavo varnas), o dabar staiga atkuto ir prisiminė savo esminę pareigą – teisės aktų kūrybą.

Štai valdančiosios partijos vienas iš Seimo narių siūlo efektyvesnius būdus, kaip pertvarkyti Vyriausybės darbą ir kaip panaikinti parlamentarų ir ministrų sėdėjimą ant dviejų kėdžių. Tyčia neminiu šio Seimo nario pavardės, nes tai vertinu kaip eilinį priešrinkiminį triuką. Tai, ką jis siūlo, Lietuvos žmonėms akis bado jau du pastaruosius dešimtmečius. Argi per tą laiką niekam iš Seimo narių neužkliuvo, kad ministrai tuo pačiu metu dar yra ir Seimo nariai? Realiai mąstant ar įmanoma suderinti šias dvi pareigybes vienu metu? Tik prieš rinkimus atakęs įstatymo pataisos iniciatorius sako, kad ministrai retai lanko Seimo posėdžius, ir pripažįsta, kad abiejų pareigų atlikti kokybiškai neįmanoma.

Kai žiniasklaidoje pastaruoju metu nuolat skamba įvairios Seimo narių iniciatyvos, kurios iš esmės yra reikalingos ir naudingos, vis tiek lieka kartėlio prieskonis. Kodėl jie susizgrimba dirbti vardan tos Lietuvos tik tada, kai baigiasi kadencija ir artėja naujų rinkimų data? O per ketverius kadencijos metus galima dirbti kreivai šleivai?

Prisiminkime, kaip skubotai ir neįsigilinus Seime buvo priimamas naujasis Darbo kodeksas, kuris darbuotojų atžvilgiu pateikė žymiai griežtesnes nuostatas. Dabar jau šaukštai popiet gilintis, ar tai gerai, ar tai blogai. Tačiau bjauriausia yra tai, kad parlamentarai sau tokių pat nuostatų netaiko. Štai Seimas pakeitė darbuotojams po atleidimo mokamų išeitinių išmokų dydžius, tačiau pačių Seimo narių šie pakeitimai bent jau šioje kadencijoje nepalies. Pasirodo, Seimo narių išeitines išmokas nustato ne Darbo kodeksas, o Seimo Statutas, o jo kartu su socialinio modelio priėmimu politikai keisti visai nenori. Taigi palyginkime, kokias išeitines gali gauti 4 metus dirbęs eilinis darbuotojas ir kokias Seimo narys, kuris nebebus išrinktas naujai kadencijai.

Pagal senąjį Darbo kodeksą eiliniam samdomam darbuotojui už ketverius darbo metus priklausė 3-jų mėnesio algų dydžio išeitinė. Tuo tarpu šiemet priimtas Darbo kodeksas numato, kad iki penkerių metų samdomą darbą privačiame sektoriuje pradirbęs asmuo tegali tikėtis dviejų mėnesių vidutinės algos dydžio išeitinės.

Jau šį rudenį maždaug pusė Seimo narių, kurie nebus perrinkti dar vienai kadencijai, savo kišenes papildys išeitinėmis išmokomis. Nepaisant Vyriausybės pageidavimo liberalizuoti darbo santykius Lietuvoje, politikų išmokos nebus kitokios, nei buvo ankstesnėse kadencijose. Priešingai, jos didesnės, palyginti su 2012 m., nes pakilo parlamentarų atlyginimai. Seimo narių išeitinėms šių metų biudžete numatyta skirti apie 2 mln. eurų. Vadinasi, socialinį modelį metus ruošusi Vyriausybė „pamiršo“ kartu pareguliuoti ir politikų darbo taisykles? Beje, ši išmoka negali būti mažesnė kaip du ir didesnė kaip šeši vidutiniai mėnesiniai Seimo nario atlyginimai. Priminsiu, kad parlamentaro pareiginė alga dabar siekia 2 531 eurą, neatskaičius mokesčių. Seimo pirmininko – apie 3 367 eurai, pavaduotojų apie – 3 000 eurų popieriuje.

Dažnai skaitytojai klausia, už ką balsuoti, kaip pasirinkti. Ir patys atsako, esą nėra iš ko rinktis. Tokia išvada truputį perlenkta. Štai mūsų rajone į Seimą kandidatuos septyni pretendentai. Tai pagal tikimybių teoriją vienas tikrai turėtų būti tinkamas. Laikraštyje aktyviau prasidės rinkimų agitacija, neperverskite šių puslapių – ai, nieko įdomaus! Tai labai svarbi mankšta jūsų pilkosioms smegenų ląstelėms – kaip pasakytų žymusis seklys. Mąstysite, gretinsite faktus – žinosite, ką rinkti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių