Ar žaltys Ievą beskoniu obuoliu gundė?

Artėjant didžiosioms metų šventėms televizijos programų, naujienų portalų, leidinių ir socialinių tinklų turinio kūrėjai neria į maisto tematiką. Naujų receptų, patarimų, kulinarinių eksperimentų, stalo dekoravimo tendencijų tiek daug, kad vien nuo skaitymo ir žiūrėjimo gardžiai pakvimpa.

O kad bent dalelę šio gėrio perkeltumėm į namus, tenka nemenkai pasukti galvas. Ne tik kaip pagaminti, o ir kaip karantino sąlygomis prasibrauti iki prekybos centrų lentynų, kaip dėžes maisto partempti į namus, kaip sandėliuoti, kad užtektų bent kelioms dienoms.

Į parduotuvę – tik kartą per savaitę – tokį iššūkį pandemijos metu išsikėliau ir aš. Įveikti jį sekėsi sunkiai ir pirmojo karantino metu, ir dabar. Atrodo, nieko čia sudėtingo: gerai suplanuoti valgiaraštį, racionaliai susidėlioti pirkinių krepšelį ir nešvaistyti maisto.

Viską taip ir darau, bet pandemijos įkarštyje nebuvo nė dienos, kada būčiau rami dėl savo šeimynykščių mitybos. Tikslumo dėlei turiu paminėti, kad esu dviejų paauglių mama.

„Jie nuolat alkani, aš gaminu ir gaminu, mūsų šaldytuvas niekada neužsidaro“, – tokios godos dabar labai dažnos vaikus auginančių mamų pašnekesiuose.

Ir nieko čia nuostabaus, kad sparčiai stypstantys vaikai, o ir dažnas suaugėlis šiuo metu nesitraukia nuo šaldytuvo. Kai pirmadienis niekuo nesiskiria nuo antradienio, o antradienis – nuo trečiadienio, maistas tampa vienu iš nedaugelio mūsų kasdieną paįvairinančių malonumų. Daug ir dažnai valgome ne todėl, kad nuolat alkani, o todėl, kad pojūčiais skurdžioje kasdienybėje skonių paletė mums suteikia gerų emocijų.

Tokie mitybos įpročių pokyčiai, žinoma, nepraeis be pasekmių. Pavasariop sočiai darbo turės mitybos specialistai, dietologai, sveiko gyvenimo idėjų skleidėjai ir asmeniniai treneriai.

Gal net atsiras terminas „karantino skonis“. Manau, dažnam pažįstama pajauta, kuomet ragaujamo patiekalo skonis nugramzdina į prisiminimus: vaikystę, šeimos šventes, aplankytas šalis.

Taip ir su tuo karantino skoniu. Vieniems jis atminty išnirs drauge su namie keptos duonos vaizdiniu, kitiems asocijuosis su didžiųjų metų švenčių patiekalais, tretiems – greito maisto užkandinių meniu. Įdomu, ne tik kokius prisiminimus šiandien ragaujami patiekalai žadins, o ir kaip jų skonis bus vertinamas po dešimtmečio, kito.

Mitybos specialistų prognozės negailestingos – šiandien su malonumu valgomi patiekalai ilgainiui mums atrodys prėski, o ateities maisto skoninės savybės būsiančios gerokai intensyvesnės nei dabar. Pasirodo, karta po kartos pripranta prie skonio receptorių stimuliavimo ir reikalauja vis ko nors naujo: saldesnio, aštresnio, sūresnio. Jei jau taip, maga pajuokauti, kad obuolys, kuriuo kadais susigundė Ieva, matyt, buvęs visai be skonio.

Kad jis evoliucijos tėkmėje būtų kuo saldesnis, sultingesnis, nepriekaištingos formos ir dydžio, pasirūpina daržo ir sodo gėrybių selekcininkai. O štai maistinė vertė lieka nuošaly. Tai įrodė Teksaso universiteto biochemikai, palyginę praėjusio amžiaus šeštojo dešimtmečio produktus su šiandieniais. Dabartiniuose vaisiuose 50 proc. mažiau geležies, apie 12 proc. mažiau kalcio, 15 proc. mažiau vitamino A.

Besistengiančius maitintis visaverčiu maistu, rodos, tuoj apims beviltiškumas. Jis buvo įsisukęs į visuomenės sąmonę ir Antrojo pasaulinio karo metais. Išeitį pasiūlė Minesotos universiteto mokslininkai, Amerikos karo departamento užsakymu sukomplektavę visavertį produktų davinį desantininkams. Šio davinio pagrindu grįstu meniu kariai kartais minta dar ir šiandien, po karo praėjus daugiau nei septyniems dešimtmečiams.

Mitybos galimybės karo ir šiandienos, pandemijos sąlygomis, nesulyginamos. Tačiau ir vienu, ir kitu atveju paliks gilų rėžį visuomenės atminty.

Sutirštintu pienu pertepti vaflių lakštai – desertas, mūsų šeimoje pelnęs karantininio skanėsto titulą. Nieko išradingo, maistinė vertė – abejotina, bet pigu ir greita. Toks – mano karantino skonis.

O kuriuos skonio receptorius žadins jūsų prisiminimai apie, labai viliuosi, drauge su žiema pasibaigsiantį karantiną?

Laura SĖLENIENĖ

Žurnalistė, komunikacijos specialistė, lektorė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių