Ant eglutės – prisiminimus skleidžiantys žaisliukai

Floristai skelbia kalėdinių kompozicijų bei eglučių puošybos mados tendencijas. Šiemet, sako, madingos pastelinės, sidabro, aukso spalvos. O Dovilų bibliotekos bibliotekininkę Eligiją Žukauskienę vaikystės nostalgija pastūmėjo gyvą eglę papuošti senais žaislais. Brangiausius prisiminimus skleidžiančius trapius papuošalus paskolino ne tik doviliškiai, bet ir kolegės iš kitų seniūnijų. Ši kalėdinė eglė jaudina kelių kartų žmones.

Dovilų bibliotekoje lubas siekianti žaliaskarė, apkabinėta daugybe senų skirtingų žaisliukų, suvirpina vyresnių žmonių jausmus: „Ak, ir aš tokį Senį Šaltį turėjau (prieš ketvirtį amžiaus nebuvo nei kalėdinių eglučių, nei Kalėdų Senelio), ir tokią pelėdą, voveraitę, kankorėžį, varveklį… Netgi tokios pačios spalvos.“

„Girdėjau, kad Lietuvoje yra šių žaisliukų kolekcionierių. Viena bibliotekininkė turinti apie 2 tūkstančius. O mane senais žaisliukais papuošti gyvą eglę pastūmėjo nostalgija vaikystei – visą laiką ilgėjausi anų dienų eglutės“, – prisipažino E. Žukauskienė, pernai biblioteką papuošusi kalėdine kompozicija iš kankorėžių.

Ji prisiminė, kad taupydavusi kapeikas, skirtas pietums, ir po pamokų bėgdavusi į parduotuvę pirkti žaisliukų eglutei. „Namuose puošdavome tik gyvą eglę, – akcentavo Eligija. – Taigi dabar įžengus į biblioteką, kvapas primena vaikystę.“

E. Žukauskienė pasakojo, jog stikliniai žaisliukai trapūs ir mažai jų pavyko išsaugoti. Tačiau papasakojus savo sumanymą ir paprašius atnešti senų eglutės papuošalų, atsirado nemažai žmonių, kurie nepagailėjo brangiais prisiminimais dvelkiančių žaisliukų. „Mano kolegės – vėžaitiškė Irena Baltaragienė, endriejaviškė Rita Žadeikytė, taip pat Dovilų seniūnė Nijolė Ilginienė, seniūnijos darbuotoja Vilija Jurgutienė, Marina Žebelienė iš Šiūparių ištraukė juos iš savo podėlių, – džiaugėsi bibliotekininkė. – O doviliškė Danutė Šalajeva atnešė iš tremties parsivežtus žaisliukus, kuriuos jai buvo atsiuntę iš Lietuvos.“ Iš viso sunešė 200 senų eglutės papuošalų. Ne tik soviet­metį, bet tarpukarį menančių. Kai kurie išblukę, apdaužyti, bet labai brangūs. Dauguma pakabinami, yra ir prisegamų. Eligija žaisliukus pakabino ant skirtingų spalvotų juostelių ne tik dėl to, kad atskirtų jų savininkus – šios pagyvino senus žaisliukus.

E. Žukauskienė pasidomėjo jų istorijomis. „Štai kukurūzas, – rodė ji. – Internete perskaičiau, jog partijos vadui Chruščiovui nurodžius tuometėje Tarybų Sąjungoje auginti kukurūzus, šis žaisliukas buvęs populiariausias. O šis, atrodo, kosmonautikos eros pradžiai skirtas – labai panašus į kosmonautą. Žaisliukas – laikrodis primena rusų filmą, kuriame aktorė Liudmila Gurčenko atliko dainą „5 minutės“, – pasakojo bibliotekininkė.

N. Ilginienė atnešė ne tik jos vaikystę menančių žaisliukų, bet ir mamos jaunystę. Stilizuotas stiklinis apdaužytas virdulys jai brangiausias ir gražiausias. „Visuomet kabindavau jį ant eglutės matomiausioje vietoje, – šypsojosi seniūnė. – Ir mano vaikystės žaisliukai labai brangūs. Keičiasi mados – ilgą laiką namuose puošėme dirbtinę eglę moderniais žaisliukais. Senuosius saugome – tai vaikystės, jaunystės relikvija.“

E. Žukauskienė parodė stiklinį išblukusį Senelį Šaltį – mylimiausią žaisliuką. „Aš savo neišsaugojau, bet gerai prisimenu, jog buvo pagražintas rožine spalva“, – šypsojosi Eligija. Ji kalbėjo, jog bibliotekoje apsilankantys skaitytojai fotografuoja mūsų istoriją atspindinčius žaisliukus. Egle žavėjosi ir rajono Savivaldybės darbuotojai. Išskirtinę žaliaskarę lankytojai dar gali pamatyti iki sausio 5 d.

Pasak E. Žukauskienės, per paskutiniuosius dešimtmečius daug kas pasikeitė: „Jaunoji karta užaugo su nuobodžiai papuoštomis dirbtinėmis eglėmis. Užsukę į biblioteką, dabar vaikai stebisi, kad eglė papuošta skirtingais žaisliukais.“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių