Amatininkų gildija: „Duokit mums įsibėgėti“

Savaitgalį smagioje šventinėje mugėje Brožiuose, kur buvo kepamas ilgiausias rajone pyragas, dalyvavo vietos bendruomenė ir Vietos gamintojų gildijos nariai. Mantas Virbauskas (stovi antras iš kairės) sakė: „Kai surasime atsakingą žmogų už įrangą, bendruomenės galės naudotis priekabomis su šio darbuotojo pagalba ir priežiūra.“

 

Savaitgalį smagią šventinę mugę su ilgiausiu pyragu Brožiuose surengė vietos bendruomenė ir Vietos gamintojų gildijos nariai. Ši šventė – artėjančio gildijos vasaros sezono sėkmingas startas.

Tačiau prieš kurį laiką vykusiame vietos veiklos grupės „Pajūrio kraštas“ susirinkime gildijos adresu buvo paberta šiek tiek kritikos druskos. Gildijos dalininkai – tai Brožių bei Maciuičių–Kalniškės bendruomenės, bendrovė „Sulčių namai“ ir Manto Virbausko duonos kepyklėlė Endriejave. Apie ne rožėmis klotą veiklos pradžią ir kalbamės su VšĮ „Vietos gamintojų gildija“ valdybos pirmininku ir direktoriumi M. Virbausku.

Pradžia – projektas

– Kaip gimė „Vietos gamintojų gildija“?

– 2014 metais „Pajūrio kraštas“ vykdė projektą „ABC vietos gamintojams“ ir iš to projekto liepos 3 dieną gimė gildija. „Pajūrio kraštas“ kvietė daugiau gamintojų, amatininkų jungtis prie šio projekto ir gildijos, tačiau niekas daugiau neatsiliepė. Likome Brožių virėjai, sulčių spaudėjai ir duonos kepėjai. Maciuičių–Kalniškės bendruomenė sukūrė prekinį ženklą „Kuršių turtai“, gauta įranga spausdinti etiketėms ir mes, gildija, turime populiarinti šį ženklą. Tai labai graži idėja, nes šį ženklą suteiksime rajono gamintojams tik už kokybiškus gaminius, kaip šalyje yra suteikiami tautinio ar kulinarinio paveldo ženklai.

– Pernai spalio 7 dieną „Pajūrio kraštas“ gildijai perdavė įrangos už nemenką sumą – beveik 70 tūkst. eurų. Tai maistui gaminti, edukacinėms programoms pritaikytos mobilios priekabos, palapinės, stalai, suolai… Ar jau išbandėte šią įrangą?

– Dabar dar tik pati pradžia – stengiamės įsivažiuoti ir vykdyti įsipareigojimus „Pajūrio kraštui“. Šia veikla turėsime užsiimti penkerius metus. Priekabas išbandėme uostamiesčio kalėdinėje mugėje, Šviesų festivalyje, Užgavėnių šventėje buvo parodytos edukacinės duonos kepimo, sulčių spaudimo programos, žmonėms patinka natūralūs produktai, sulaukėme gerų atsiliepimų. Vienoje priekabų įrengtas grilis-rūkykla, galime vietoje ir kepti. Buvome nuvažiavę ir iki Kaziuko mugės sostinėje. Nėra ta įranga tobula, bet dirbti galima.

Įranga reikalauja žinių

– Kas jums šiuo metu sunkiausia?

– Esame įsipareigoję išlaikyti 8 darbo vietas. Iki šiol buvo leidžiama samdyti darbuotojus pagal individualios veiklos pažymėjimus. Todėl galėjome pasisamdyti juos laikinai, šventės metu, kepti blynus ar virti sriubą. Tokių darbuotojų, paslaugų teikėjų jau turime 10, jie apmokyti, dirbo ne viename renginyje. Dabar pagal naujus reikalavimus reikės įdarbinti nuolatiniam darbui, mokėti atlyginimą. Kas išmano verslą, turbūt supranta, kad mums, jaunai verslo organizacijai, tai yra didelė problema.

– Višta padėjo kiaušinį ir nebesusitvarko – taip susirinkime buvo apibūdinti „Pajūrio krašto“ ir gildijos santykiai. Priekaištauta, kad bendruomenėms nežinomi gildijos paslaugų įkainiai, jos nori naudotis priekabomis ir kita įranga, nori nuolaidų, o su jumis esą neina susikalbėti.

– Nenorėčiau sutikti su tais priekaištais. Mes dar tik pradedame veiklą, leiskite įsibėgėti… Gildijos dalininkų susirinkime jau apsvarstėme įrangos nuomos įkainius. Suprantu, bendruomenės nori gauti įrangą vos ne veltui, tačiau neatsižvelgiama į tai, kiek reikalavimų mes turime įvykdyti. Priekabų bet kam duoti negalime, nes įrangą galima greitai sugadinti, jei nemokėsi su ja elgtis. Net specialios mašinos reikia priekaboms tempti, nes viena sveria 3 tonas. Tokią mašiną turi „Sulčių namai“. Kai surasime atsakingą žmogų už įrangą, bendruomenės galės naudotis priekabomis su šio darbuotojo pagalba ir priežiūra.

Esame numatę keisti įstatus, kad daugiau dalininkų galėtų prisijungti prie gildijos. Teikiame ataskaitas ir planus „Pajūrio kraštui“. Jokių paslapčių neturime. Bet dar anksti iš mūsų reikalauti rezultatų, nes įranga skirta labiau vasaros sezonui, kuris mums bus dar pirmas. Jau esame įdėję labai daug savo laiko, sveikatos, asmeninių lėšų į šį projektą. Tikrai norime, kad jis gerai sektųsi. Esame įstatyti į tas roges ir turime jomis važiuoti.

– Kokius įdomius renginius planuojate vasarą?

– Planuojame kaimuose daryti turgelius. Prekiausime pagal išankstinį grafiką, kad miesto žmonės žinotų, kur ir kada atvažiuoti nusipirkti natūralių kaimiškų produktų iš pirmų rankų. Kviesime kitus gamintojus prisijungti prie mūsų, o jei patys negalės prekiauti, jų produkciją pardavinėti galėsime mes. Tokie turgeliai populiarūs Latvijoje, kitose Europos valstybėse. Taip pat ketiname aktyviai dalyvauti Gargždų miesto šventėje, ugniagesių, Joninių, įvairiose bendruomenių šventėse. Optimizmo neprarandu, tikiuosi, kad vasara išgelbės mus ir pasaulį (šypsosi – aut. pastaba).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių