Aktualija

Kasos aparatai turgininkus verčia išparduoti prekes


Nuo šių metų gegužės 1 d. ne lauko sąlygomis prekiaujantys asmenys prekybą privalo vykdyti su kasos aparatais. Šio Vyriausybės nutarimo neužginčijo nei garsiai bėdojantys turgininkai, nei smulkiuosius verslininkus ginančios profsąjungos. Tačiau baigiantis gegužei Klaipėdos rajono turgavietėse prekybininkų gretos ėmė retėti. Išnykti gresia ir „ponių laimėms“. Gargždų turgaus angare kai kurios dėvėtais drabužiais prekiaujančios moterys tikina viską išparduosiančios ir užbaigsiančios veiklą. Keletas jų tokį ryžtingą žingsnį jau žengė. Mat Valstybinė mokesčių inspekcija nepatenkino kolektyvinio turgininkių prašymo šioje prekyvietėje kasos aparatų nediegti.


Gavo 36 prašymus, patenkino 2


Pagal Vyriausybės praėjusių metų spalio 27 d. priimtą nutarimą nuo gegužės 1 d. kasos aparatai privalomi visiems pagal individualios veiklos pažymėjimus dirbantiems gyventojams, kurie prekiauja ne tik maisto, bet ir kitomis prekėmis ne lauko sąlygomis – kioskuose, automobilinėse parduotuvėse, vagonėliuose, kilnojamuose nameliuose.


Klaipėdos AVMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Edita Cibienė informavo, kad Klaipėdos apskrityje iki gegužės 22 dienos iš viso buvo įregistruoti 846 elektroniniai kasos aparatai, iš jų Klaipėdos rajone – 72.


„Klaipėdos AVMI iš viso yra gavusi 36 prašymus (iš Klaipėdos rajono – 11) dėl elektroninių kasos aparatų nenaudojimo/naudojimo 61-oje prekybinėje vietoje. Su prašymais kreipiasi pavieniai gyventojai, vykdantys individualią veiklą, sulaukiama ir kolektyvinių prašymų. Dažniausiai motyvuojama sunkia materialine padėtimi, senyvu amžiumi arba prašoma leisti išsiparduoti prekių likučius nenaudojant kasos aparato, kitais atvejais – tiesiog įvertinti prekybos vietą. Šiuo metu iš viso yra išnagrinėti 26 gauti prašymai, tačiau iš jų tik dviem atvejais konstatuota, kad kasos aparatai gali būti nenaudojami, nes prekyba vyksta lauko sąlygomis. Visais kitais atvejais nebuvo objektyvių priežasčių, dėl kurių kasos aparatai negalėtų būti naudojami“, – teigė E. Cibienė.


Gargždų turgui išimčių netaikė


Anot Klaipėdos AVMI atstovės E. Cibienės, į Mokesčių inspekciją kolektyviniu prašymu kreipėsi ir Gargždų turgavietės prekeivės. „Prašyme prekeivės skundėsi blogomis darbo sąlygomis ir prašė jas įvertinti. Klaipėdos AVMI komisija, sudaryta tokiems prašymams nagrinėti, svarstydama Gargždų turgavietės prašymą, lankėsi minėtoje turgavietėje ir įvertinusi visas objektyvias aplinkybes konstatavo, kad nėra realaus pagrindo taikyti išimtis: prekyba vyksta paviljono tipo pastate, jame yra elektra. Sprendimas dėl kasos aparatų naudojimo šioje turgavietėje išsiųstas turgavietės administracijai“, – informavo E. Cibienė.


Penktadienį prekeivės „Bangai“ teigė ketinančios šį sprendimą skųsti teismui: „Pas mus apsiperka Savivaldybės darbuotojai, Seimo nariai, patys mokesčių inspektoriai. Žiemą patys mūsų gaili, neva kaip galite dirbti tokiomis sąlygomis. Dabar mūsų užstoti nėra kam“, – širdo prekybininkės dėvėtais drabužiais.


Prekeivės kraunasi daiktus


Gargždų turgavietės angare dėvėtais drabužiais pagal individualios veiklos pažymėjimus prekiauja 21 prekybininkė. Anot Gargždų turgaus direktorės Danutės Jonikaitės, antrajame pastato aukšte pastaruoju metu atsilaisvino 8–9 prekybos vietos. „Moterys išėjo sušnekus, jog nuo gegužės reikės kasos aparatų. Laisvų vietų paskutiniu metu čia tikrai padaugėjo. Pirmajame aukšte kelios moterys užsiminė, jog jei Mokesčių inspekcija nepaisys prašymo, apleis savo darbo vietą“, – teigė direktorė. Anot jos, tie, kurie norėjo, įsigijo kasos aparatus ir sėkmingai dirba.


Gargždų turguje veikia 9 kioskai, kuriuose prekiaujama dėvėtais ar kitokiais drabužiais. Iš jų keturiuose prekeivės įsigijo kasos aparatus. Anot direktorės, keletas kioskų bent jau per vasarą „apėjo“ įstatymą – kioskus pavertė sandėliais, o veiklą vysto greta lauke.


Pakalbintos dėvėtais drabužiais prekiaujančios moterys vienbalsiai tikino, kad kasos aparatai – smulkiųjų verslininkų žlugdymas. „Kreipėmės į Seimo narį Petrą Gražulį, jis mums padėjo kontaktuoti su Klaipėdos AVMI. Jeigu į prašymą mokesčių inspektoriai neatsižvelgs, nežinia, kaip bus. Kiekviena turėtume įsigyti po atskirą kasos aparatą, tačiau angare prastos sąlygos – žiemą dirbame esant –20 laipsnių temperatūrai, dėvime kumštines pirštines, pro stogą lyja, sninga. Tai būtų aparatų gadinimas, nespėtume jų remontuoti“, – širdo moterys ir teigė, kad absurdiška apskaityti visas prekes, kai kitos tevertos pusės lito. „Kaip galime naudoti kasos aparatus, jei neretai žmonės daiktus nešasi matuotis į namus, kartais grąžina praėjus savaitei? Čekiais tik atbaidysime pirkėjus“, – įsitikinusios prekeivės.


Dituvoje veikiantį turgų administruojančios UAB „Tilžės turgus“ vadovė Vitalija Avižienienė „Bangą“ informavo, kad dengtame paviljone prekiaujama tik maisto produktais. Juos parduodantys prekybininkai kasos aparatus yra įsigiję dar pernai. Nuo šių metų gegužės 1 d. kasos aparatai, anot vadovės, nėra privalomi nė vienam šiame turguje prekiaujančiam asmeniui.


Kontrolė – įprasta tvarka


Anot Klaipėdos AVMI atstovės E. Cibienės, gegužės mėnesį tiek turgavietėse, tiek kitose prekybos vietose mokesčių mokėtojai tikrinami įprasta tvarka – vykdoma kontrolė. Susidūrus su atvejais, kai padaromi pažeidimai, kuriuos galimai sąlygojo įgūdžių dirbti su kasos aparatais stoka ar žinių trūkumas, VMI teikia pagalbą ir konsultuoja smulkiuosius verslininkus. Tačiau nustačius, kad teisės aktai dėl reikalavimo naudoti kasos aparatus yra ignoruojami, tokie atvejai bus vertinami principingai: už prekybą be kasos aparato fiziniams asmenims numatyta piniginė bauda nuo 500 Lt iki 1000 Lt, už kasos aparato kvito neišdavimą – įspėjimas arba bauda nuo 100 Lt iki 200 Lt, o už gautų pajamų neapskaitymą – nuo 200 Lt iki 500 Lt.


VMI yra parengusi išsamią informaciją turgaus prekeiviams apie kasos aparatų naudojimo taisykles. Su ja susipažinti galima tinklalapyje www.vmi.lt.


Kol kas neaišku, ar kasos aparatus nuo gegužės 1 d. įsigiję prekybininkai pretenduos į išlaidų kompensacijas. LR Finansų ministerijos Viešųjų ryšių skyriaus vedėjas Vytautas Lenkutis „Bangą“ informavo, kad šiuo metu tikslinami duomenys dėl galimo kasos aparatų skaičiaus, tad kol kas apie kompensavimo tvarką ir tai, kokia išlaidų dalis būtų kompensuojama, ministerija negali atsakyti. Prieš metus dengtose turgavietėse maisto produktais prekiaujantiems ir kasos aparatus iki įvedimo termino įsigijusiems asmenims valstybė kompensavo 100 procentų išlaidų.


Ne lauko sąlygomis prekiaujantiems asmenims numatoma išimčių. Kasos aparatai neprivalomi, jeigu:


– Individualia veikla (IDV) užsiimantis asmuo prekiauja patalpose, kurių siena (-os) arba ją atitinkantys konstrukcijos elementai yra visiškai ar didžia dalimi atidaromi į lauką (šiam atvejui nepriskirtina, kai patalpos, kuriose prekiaujama, yra įrengtos kitose patalpose ir jų siena (-os) arba ją atitinkantys konstrukcijos elementai atsidaro ne į lauką, o į kitą patalpą, t. y., kai objektyviai kasos aparatų darbo negali lemti oro sąlygos);


– prekiaujama tik savos gamybos tautinio paveldo produktais;


– asmuo per paskutiniuosius 2 metus pirmą kartą įregistravo individualią prekybą IDV pagal pažymą arba įsigijo prekybos verslo liudijimą, arba keičia mokesčių sumokėjimo formą iš IDV su prekybos verslo liudijimu į prekybos individualią veiklą pagal pažymą. Tokiu atveju pirmuosius 6 veiklos vykdymo mėnesius, skaičiuojamus nuo veiklos įregistravimo ar verslo liudijimo įsigijimo, kasos aparatas neprivalomas.


– veikla pagal verslo liudijimą vykdoma tik 1 dieną per savaitę ir ji vykdoma didžiųjų šalies miestų (Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio, Šiaulių miestų) savivaldybių teritorijose arba neribojant veiklos teritorijos ir prekiauja Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio, Šiaulių miestų savivaldybių teritorijose, taip pat gyventojams, kurie prekiauja įsigiję prekybos verslo liudijimą, kuriame numatyta veiklą vykdyti ne daugiau kaip 2 dienas per savaitę kitų savivaldybių teritorijose;


– konkrečiais atvejais, kai VMI įvertina objektyvias priežastis ir priima individualius sprendimus dėl kasos aparatų naudojimo/nenaudojimo.


Jolanta VENSKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių