Aktualija

Tvinstantis rajonas skaičiuoja nuostolius, sodininkai ruošiasi evakuotis


Žiemą pokštauti sugalvojusi Minija Klaipėdos rajono gyventojams pridarys rimtų materialinių nuostolių. Pastarosiomis dienomis Priekulės seniūnijoje keletas kaimų buvo įkalinti – keliams tapus neišvažiuojamiems, į parduotuvę žmonės plaukė valtimis. Gruodžio pabaigoje potvynius priekuliškiai prisimena buvus prieš 30 metų.


Pelkėje jau trečią savaitę gyvenantys „Gargždelės“ sodininkų bendrijos nariai nebe juokais svarsto galimybę evakuotis. Kaip spėjama, dėl kaimynų kaltės užsikišus drenažo linijai apsemti keletas namų, žmonės liko be vandens, baiminasi dėl šildymo sistemų, elektronikos gedimų. Savo jėgomis ir lėšomis pradėję gelbėtis sodininkai sako Savivaldybėje išvydę tik skėsčiojimą rankomis.


Priekulėje Minija rimsta


Praėjusį savaitgalį ties Priekule stipriai pakilus Minijos upės lygiui tyvuliuoti ėmė Stragnų, Liaunų, Šilininkų bei Voveriškių kaimai. Apsemtas ir miesto Vingio parkas, aplinkinės sodybos. Tokie nemalonumai gyventojus ištiko stipriai prisnigus Žemaitijoje, vėliau nepaliaujamai pliaupiant lietui.


Rajono Savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vyriausiasis specialistas Vladislovas Bernotas „Bangą“ informavo, kad antradienio ryte Priekulės seniūnijoje buvo apie 700 metrų apsemtų ir neišvažiuojamų kelių. Kelyje Šilutė–Klaipėda ties Priekule buvo apsemta apie 170 metrų atkarpa, ja išvažiuoti galėjo tik sunkiasvoriai automobiliai. Vis dar užpilti keliai į Rokus, Stragnų II kaimą, Šilininkus ir Liaunus. Pirmadienį kelias apsemtas buvo apie 30 cm, antradienį – apie 22 cm.


Minijos upės lygis ties Priekule antradienį siekė 5,54 metro ir jau nebesiekė stichinės ribos – 5,60 m. Minijos lygis ties Lankupiais buvo 7,77 metro, o stichinis lygis čia siektų 8,25 metro. Anot V. Bernoto, savaitgalį šiose vietovėse stichinis lygis buvo viršytas apie 1 cm.


Į parduotuvę – plaukte


Įprastai net pavasarį tokių potvynių nematanti Priekulės seniūnija viliasi palankesnių orų. Seniūnas Valerijus Velkas „Bangai“ sakė, jog antradienį potvynis ėmė slūgti, mat nurimo vėjas. „Gyventojai apsemtose vietovėse kol kas pagalbos neprašė, nes dauguma jau turi potvynių patirties ir pasiruošė iš anksto, įsigijo maisto. Lankupiuose yra likusi viena neišvažiuojama sodyba, Liaunuose – šešios sodybos. Žmonės iš čia į Biržininkuose esančią parduotuvę per Miniją plaukia valtimi“, – pasakojo seniūnas. Anot jo, senesni gyventojai prisimena, jog potvynis per Kalėdas paskutinį kartą šiose apylinkėse buvo prieš tris dešimtmečius. V. Velkas vylėsi, kad iki savaitgalio vandens lygis upėje dar labiau kris, ir eismo bei gyvenimo sąlygos normalizuosis.


Gyvena kaip studentai


„Priimam bet kokią pagalbą: guminius batus, valtį išplaukti, galingą vandens siurblį, geriamą vandenį. Štai kokie gyvenimo sode privalumai – pamąstykite prieš rinkdamiesi gyvenamąją vietą soduose“, – tokia patirtimi šiandien dalijasi Gargždų sodininkų bendrijos „Gargždelė“ gyventojai. Tokia bėda ištiko užsikimšus drenažo linijai ir spėjama, kad taip įvyko kažkuriam iš kaimynų ant linijos įsirengus „Traidenį“. Supratę, jog kaltų ieškoti nėra laiko, žmonės ėmė savo jėgomis ir lėšomis kasti naują drenažo liniją.


„Sodininkų gatvėje gyvename penkios šeimos. Kol kas dar išvažiuojame automobiliais, tačiau juos garantuotai teks vežti į autoservisą. Pro kitur į namus parvažiuoti negalime – gyvename akligatvyje“, – pasakojo trečią savaitę patvinusioje gatvėje gyvenanti Jurgita Macienė.


Rūsiuose vanduo semia laiptelius, todėl šeimos negali šildytis krosnimis, perka vandenį, negali išsivirti maisto, plauti indų. „Gyvename kaip studentai – valgome sumuštinius. Labiausiai bijome, kad vanduo ims semti elektros prietaisus“, – kalbėjo J. Macienė, civilizacijos privalumais šiuo metu besinaudojanti pas tėvus Gargžduose. Gyventojai rimtai svarsto, kad situacijai nesikeičiant teks kraustytis iš namų.


Tvarkosi patys


Apie 200 metrų atkarpoje sodininkai jau išsikasė šulinį, šiuo metu patys rengia naują drenažo liniją: samdo techniką, o griovyje dirba iki liemens įsibridę vandenyje. Patys neslepia, jog daugiau rizikuoja ne pinigine, bet sveikata. Tai jiems kainuos apie 6000 litų.


Pati bendrija prie darbų pridės… 300 litų. Pirmininkas Vaclovas Simutis pripažino, kad tai menka suma, tačiau didesnę skirti vargu ar galės – neabejoja sulauksiantis kitame bendrijos gale gyvenančiųjų priešinimosi.


Pirmininkas teigė esąs perpykęs ant valdžios institucijų. Esą nuėjusį į Savivaldybę jį siuntinėjo po skyrius, kol galiausiai išgirdo, jog šiuo metu visos pajėgos sutelktos į tvinstančią Priekulę ir greitos pagalbos sodininkai negaus. Juolab – finansinės.


„Prašymą nešiau Administracijos direktoriui, vėliau sekretorė nukreipė į Komunalinio ūkio ir aplinkosaugos bei Viešosios tvarkos skyrius. Kreipėmės ir į aplinkosaugininkus, kad patikrintų, ar keletas kaimynų tvarko nuotekas, nes turime įtarimų, jog dėl savavališko elgesio drenažas ir užsikimšo. Galėtų bent darbininkų skirti, technikos“, – širdo V. Simutis.


Paramos bijo žadėti


Savivaldybės Administracijos direktorius Česlovas Banevičius „Bangai“ teigė gyventojų prašymą padėti gavęs antradienį ir šią problemą spręsti patikėjęs savo pavaduotojui. Paklaustas, ar žmonės gali tikėtis finansinės pagalbos, direktorius apgailestavo, jog šiemet Savivaldybė nenumatė lėšų paramos programai sodininkų bendrijoms. Pernai tokiai programai buvo skirta 20 000 litų. „Galbūt būtų galima skirti pinigų iš rezervo, tačiau žinote, kad biudžetas renkamas sunkiai. Dabar jau metų pabaiga, lėšų skyrėme Savivaldybei priklausantiems pastatams lopyti, tad sunku pasakyti, ar bus iš kur finansuoti sodininkų bėdą“, – negalėjo pažadėti Č. Banevičius.


Direktoriaus pavaduotojas Vidmantas Buivydas patikino, kad „Gargždelės“ problemai spręsti skubos tvarka bus sudaryta komisija iš Savivaldybės specialistų. Klaipėdos rajono aplinkos apsaugos agentūros vyresnioji specialistė Donata Venckutė sakė, jog bendrijos atstovai prašė patikrinti, ar gyventojai tvarko nuotekas, tad agentūros atstovai taip pat apsilankys bendrijoje.


Jolanta VENSKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių