Aktualija

Moterų galimybę įsidarbinti riboja nenoras palikti namus


Šiemet rajone iš užsiregistravusių bedarbių dauguma moterys. Joms sunkiau įsidarbinti ne tik dėl mažesnės moteriškų profesijų darbo vietų pasiūlos. Moterys nori įsidarbinti netoli namų, o tokių galimybių nėra. Lengviausia įsidarbinti statybinių profesijų darbininkams. Kadangi trūksta darbo jėgos, kai kuriose rajono įmonėse dirba užsieniečių.


Įdarbino užsieniečius


Per 8 mėnesius Klaipėdos (miesto, rajono) darbo biržoje užsiregistravo 1371 rajono gyventojas. Iš šių bedarbių 833 moterys, 223 jauni (iki 25 m.), vyresni nei 50 metų – 336.


Rugsėjo 1 d. bedarbių procentas nuo darbingo amžiaus gyventojų rajone buvo 2,3 proc., o šalyje – 2,8 proc.


Per 8 mėnesius rajone užregistruotos 392 laisvos darbo vietos. Bet, pasak Darbo biržos Klientų aptarnavimo skyriaus vedėjo pavaduotojos Daivos Kilčauskienės, rajono gyventojams daugiau galimybių įsidarbinti Klaipėdoje. Rugsėjo viduryje ten buvo užregistruotos 1159 laisvos darbo vietos 238 įmonėse.


Paklausiausios darbininkiškos statybų sektoriaus profesijos. Labiausiai trūksta statybininkų, stalių, stalių-dailidžių, suvirintojų, sargų, traktorininkų, krovikų, automobilių plovėjų, taip pat pardavėjų maisto prekių įmonėse, virėjų.


„Sunkiausia įsidarbinti agronomams“, – teigė D. Kilčauskienė.


Per 8 mėnesius 500 rajono gyventojų įdarbinta neterminuotam darbui, 65 pagal terminuotąją darbo sutartį, 177 pagal verslo liudijimą. Į aktyvias darbo rinkos priemones nukreipti 372 rajono gyventojai, iš kurių 118 – į profesinio mokymo kursus.


Didėjant darbo jėgos paklausai ir mažėjant pasiūlai Klaipėdos rajone per 8 mėnesius įdarbinta nemažai užsieniečių. UAB „Šertel servis“ dirba 17 termoizoliacijos specialistų iš Serbijos. Bendrovėje „Lekpas“ įsidarbino 12 vairuotojų iš Baltarusijos ir 2 iš Rusijos, UAB „Litana ir Ko“ laivų suvirintojais, vamzdininkais dirba 51 ukrainietis bei 3 baltarusiai. Bendrovėje „Lantana“ vairuotojais įsidarbinę Rusijos piliečiai.


Rudenį registruojasi daugiau


Darbo biržos Gargždų poskyryje registruojasi tie bedarbiai, kuriems patogiau. Specialistė Danutė Adomaitienė, į kurią pirmiausia kreipiasi norintys įsidarbinti vyrai ir moterys, pasakojo, kad rugsėjo mėnesį registravosi daugiau bedarbių nei anksčiau. Rugpjūtį užsiregistravo 98, iš kurių 61 moteris, 48 be kvalifikacijos, 18 jaunų (iki 25 m.).


„Ateina įvairaus amžiaus žmonių – jaunų ir tų, kuriems iki pensijos likę keleri metai“, – pasakojo D. Adomaitienė.


Apie 1 proc. apsilankiusiųjų turi darbą, bet norėtų jį pakeisti, o kiti registruojasi norėdami įsidarbinti. Tačiau sužinoję apie laisvas darbo vietas vyrai dažniausiai atsisako įsidarbinti, nes netenkina atlyginimas. Pasak D. Adomaitienės, vyras norėtų per mėnesį uždirbti ne mažiau kaip 2000 litų.


Darbo biržoje registruojasi ir nelegaliai dirbantys žmonės dėl socialinių garantijų. Specialistės teigimu, jie taip dirba prieš savo valią, nes darbdaviai netesi pažado įdarbinti legaliai.


Iš visų bedarbių rajone beveik du trečdaliai moterys. Pasak D. Adomaitienės, dauguma brandesnio amžiaus. Užsiregistravusios darbo biržos Gargždų poskyryje nori įsidarbinti savo seniūnijoje, netoli namų, kad galėtų rūpintis vaikais, savo ūkeliu.


Seniūnijoje bedarbių nesulaukė


Darbo biržos Gargždų poskyrio specialistė D. Adomaitienė kartu su Klientų aptarnavimo skyriaus vedėjo pavaduotoja D. Kilčauskiene kiekvieną mėnesį apsilanko visose rajono seniūnijose ir po porą valandų skiria susitikimams su gyventojais. Ten yra informaciniai stendai apie Darbo biržos naujienas ir kt.


Neseniai jos lankėsi Endriejavo, Veiviržėnų ir Judrėnų seniūnijose, tačiau nesulaukė nė vieno kaimo žmogaus. Prieš metus ateidavo į susitikimus žmonės, norintys rasti darbą. D. Adomaitienės manymu, dabar tie, kurie norėjo įsidarbinti, atvyko į Gargždų poskyrį ir užsiregistravo. „Manau, kad kaime yra bedarbių, tačiau jie nebepajėgia dirbti dėl girtavimo arba nenori įsidarbinti toli nuo namų“, – kalbėjo specialistė.


Darbdaviai, reaguodami į didėjančią darbo jėgos paklausą ir sumažėjusią pasiūlą darbininkus aprūpina gyvenamuoju plotu, organizuoja vežimą į darbą. Antai į Plikiuose įsikūrusią įmonę „Sakuona“ atsivežama darbininkų iš įvairių seniūnijų, taip pat į Klaipėdą, prekybos centrus ir kt.


Virginija LAPIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių