Aktualija

Klaipėdos rajone – gripo epidemijos šėlsmas


Per visą Lietuvą besiritanti gripo epidemija neaplenkė ir Klaipėdos rajono. Gargždų šeimos medicinos klinikoje jau nuo praėjusio savaitgalio pilni koridoriai pacientų. Miesto „Minijos“, „Kranto“ vidurinėse mokyklose bei „Vaivorykštės“ gimnazijoje iki antradienio paskelbtas karantinas. Vaistinėse driekiasi ilgiausios eilės, nuo lentynų šluojami net patys brangiausi vaistai. Vakar rajone oficialiai paskelbta gripo epidemija.


Ligonių skaičius staigiai šoktelėjo


Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Laima Kaveckienė informavo, kad lapkričio 16-18 d. rajone gripu ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis sergamumo rodiklis pasiekė epideminį lygį (120,4 atvejo 10 tūkst. gyventojų, sergamumas gripu – 50,1 proc.). Tad nedelsiant buvo paskelbta epidemija. Kiek iš visų ligonių serga vadinamuoju kiaulių gripu, neįmanoma įvardyti. Mat dabar niekas netiria kiekvieno atvejo. Anot L. Kaveckienės, sergančiųjų skaičius išaugo labai staigiai, dar praėjusią savaitę sergamumo rodiklis buvo 55 atvejai 10 tūkst. gyventojų. Priminsime, kad epidemija skelbiama, kai iš 10 tūkst. gyventojų gripu ar ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis serga 100 žmonių. L. Kaveckienė akcentavo, kad dabar svarbiausia saugoti vieniems kitus: „Susirgus nereikia niekur eiti – tai vienintelė priemonė, galinti apsaugoti kitus. Jei jau sergate sloga, čiaudite, tai neikite į darbą, nerizikuokite kitų sveikata.“


Daugiausia sergančiųjų – „Krante“


Pirmiausia ligos įsisuko į Gargždų mokyklas, kuriose kol kas iki antradienio paskelbtas karantinas. „Ketvirtadienį iš 737 mokinių nebuvo 295, t. y. 40 proc. Yra apie 10 klasių, kuriose sergamumas – 50 proc. Tikimės, kad paskelbus karantiną situacija pasikeis. Valytojos per tas dienas dezinfekuos visas patalpas“, – „Bangai“ sakė „Kranto“ vidurinės mokyklos direktorius Egidijus Žiedas. Sergamumo rodikliais „Krantą“ vejasi ir „Minija“, pastarojoje ketvirtadienį nebuvo 37 proc. mokinių. „Pavyzdžiui, vienoje dešimtokų klasėje iš 25 mokinių atėjo tik 5. Išleidome tuos mokinius namo, kurių klasėse susirinko mažiau nei 10. Ypač masiškai serga penktokai“, – informavo „Minijos“ vidurinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja Daiva Bušeckienė. Pasak jos, daugelis pedagogų savo vaikų, kurie sloguoja, kosi, neveda į mokyklą, nors temperatūros ir nėra. Paklausta, ar gripas nepuola pedagogų, ji atsakė: „Po truputį kristi pradeda, juk dirba susibūrimo vietose.“ „Vaivorykštės“ gimnazijos direktorė Irena Pintverytė sakė, kad jų mokykloje sergamumo rodiklis taip pat yra perkopęs 20 proc., tad pamokos nevyksta. „Per 4 dienas sergantieji turėtų pasveikti, o tie, kurie „ant ribos“, nesusirgti“, – svarstė pašnekovė. Daugelis teiraujasi, ar reikės atidirbti už šias dienas. Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjas Algirdas Petravičius paaiškino, kad šiuo atveju atidirbama nebus, tikrai nereikės mokytis Kalėdų atostogų sąskaita, tiesiog bus pakoreguotos mokymosi programos, kad vaikai išmoktų tai, ką praleido. Anot jo, pedagogams atlyginimai taip pat bus mokami.


Rodikliai keičiasi kasdien


Situacija kitose mokyklose šiek tiek geresnė. Tačiau, pasak Švietimo skyriaus vedėjo Algirdo Petravičiaus, sergamumo rodikliai dabar keičiasi kasdien, tad neįmanoma prognozuoti, kas bus rytoj. Dituvos pagrindinėje mokykloje praėjusią savaitę dar vyko pamokos, tačiau pirmadienį, antradienį ugdymo procesas čia nebus organizuojamas. Dar ketvirtadienį Veiviržėnų gimnazijos direktorius Stasys Rameika sakė, kad masiško sirgimo kol kas tikrai nėra. Pavyzdžiui, trečiadienį gimnazijoje iš 440 mokinių trūko 35 mokinių. Deja, Vėžaičių pagrindinėje mokykloje mokinių sergamumo rodiklis jau perkopė 20 proc. Anot direktorės Saulės Rudaitytės, kitą savaitę, jei sergamumas didės, neatmetama karantino galimybė.


Gargždų mokyklos-darželio „Saulutė“ direktorė Liuda Norvilienė informavo, jog ketvirtadienį nebuvo 18 proc. mokinių, o penktadienį – 19,3 proc. Į darželį vakar neatėjo 25 proc. mažylių. Gargždų vaikų ugdymo centro „Naminukas“ direktorės sekretorė Vilma Žviliuvienė sakė, kad iš 120 ketvirtadienį nebuvo tik 15 vaikučių. Anot jos, sunku spręsti, ar mažieji išties serga, ar tėvai paprasčiausiai nori juos apsaugoti.


Pacientai nepanikuoja


Gargždų šeimos medicinos klinikos Vaikų ligų skyriaus vedėja Žydrė Viliuvienė patvirtino, kad šią savaitę pajuto akivaizdų ligonių padaugėjimą. „Daugiausia serga moksleiviai. Kai kurie iš jų greitai pasveiksta, o kitiems nepavyksta išvengti komplikacijų“, – sakė Ž. Viliuvienė. Ji informavo, kad gripas yra gydomas Klaipėdos universitetinės ligoninės Infekcinių ligų departamente, o Gargžduose galima gydyti tik gripo komplikacijas. Anot jos, svarbiausia, kad dabar tėvai nevestų sergančių atžalų į darželius, mokyklas ir vengtų susibūrimo vietų.


Gargždų šeimos medicinos klinikos vedėja, šeimos gydytoja Irena Stankuvienė patvirtino, jog jaučia ligonių antplūdį. Tačiau, anot jos, jų tikrai nėra tiek daug kaip kituose Lietuvos miestuose. „Daugiausia serga vaikai, paaugliai. Džiaugiuosi, kad mūsų pacientai susikaupę, nepanikuoja. Tiesiog ramiai vykdo nurodymus“, – kalbėjo I. Stankuvienė. Anot jos, svarbiausia vartoti daug skysčių, vitamino C. Ne mažiau svarbu rūpintis higiena: dažnai plauti rankas, vėdinti patalpas.


Gargždų greitosios medicinos pagalbos skyriaus dispečerė Gileta Butkienė, paklausta, ar padaugėjo iškvietimų į namus, atsakė: „Nepasakyčiau. Dažniausiai žmonės iškart kreipiasi į šeimos gydytojus. Kad kviestų dėl gripo, buvo tik pavieniai atvejai.“


Vaistai graibstomi


Vaistinės šią savaitę buvo sausakimšos. Gargžduose, netoli turgaus, įsikūrusios UAB „Eurovaistinė“ farmacinės veiklos vadovė Ramunė Jušienė „Bangai“ sakė, kad žmonės perka pačius įvairiausius priešgripinius vaistus, dažnai antibiotikus su paracetamoliu. Į klausimą, ar turite receptinių vaistų „Tamiflu“ ir „Relenza“, kurie tikinama yra pagrindiniai medikamentai gintis nuo kiaulių gripo, pašnekovė atsakė: „Parduodame vaistus „Relenza“, pastarieji kainuoja apie 118 Lt. Tai milteliai, kuriuos reikia įkvėpti. Profilaktiškam vartojimui užtenka dviejų dėžučių. Žinoma, jei jau sergate, prireiks daugiau. Šių vaistų perkamumas yra didelis. Tačiau „Tamiflu“ neturime, nė vienas tiekėjas jų neturi. Lietuva tiesiog nepasirūpino reikiamu jų kiekiu. Manau, Gargžduose vaistinės jų negauna, o jei vis dėlto turi, tai tik dėl savo poreikių.“ Farmacinės veiklos vadovė R. Jušienė dar nesusirgusiesiems pataria įsigyti homeopatinių vaistų: „Influcid“ (vartoti po 1 tabletę tris kartus per dieną), „Oscillococcinum“ (po 1 dozę vieną kartą per dieną). Anot jos, tai didesnės dozės nei įprasta, tačiau tik taip įmanoma greitai sustiprinti imunitetą. Ji pridūrė, kad labai geri yra ir ežiuolių preparatai, pavyzdžiui, „Echinafit“, „Imunital“.


Gargždų šeimos medicinos klinikos vedėja Irena Stankuvienė ragina nesidrovėti ir užsidėti veido medicinines kaukes einant į parduotuvę, kitas susibūrimo vietas. Taip pavyks apsisaugoti nuo oro lašeliniu keliu plintančių ligų. „Nereikia bijoti, kad kas nors pasijuoks, šaipysis“, – sakė gydytoja.


Gargždų pirminės sveikatos priežiūros centro vyresnioji sveikatos statistikė Rymantina Lebednykienė informavo, kad lapkričio 16-18 d. Gargždų šeimos medicinos klinikoje buvo diagnozuota 312 gripo atvejų (288 – vaikai; 24 – suaugusieji); 112 viršutinių kvėpavimo takų ligų (82 – vaikai; 30 – suaugusiųjų).


Svarbu žinoti!


· Gripo A(H1N1)v virusas – tai naujas gripo viruso potipis, sukeliantis žmonių susirgimus. Jo sudėtyje yra kiaulių, paukščių ir žmonių gripo viruso genų segmentų. Tokios genetinės sudėties gripo virusas niekada anksčiau nebuvo nustatytas.


· Ekspertai sako, kad žmonės, ypač jaunuoliai, vaikai, nėščiosios, yra imliausi naujo tipo gripo virusui, nes su juo mūsų organizmai nebuvo susidūrę, jo neatpažįsta ir laiku nesuaktyvina kovos su liga mechanizmų.


· Pandeminio gripo simptomai panašūs į įprasto sezoninio gripo sukeliamus simptomus: karščiavimas, kvėpavimo takų infekcijos simptomai, pvz., kosulys ar sloga, gerklės skausmas, galimi kiti simptomai: raumenų ir galvos skausmai, šaltkrėtis, nuovargis, vėmimas ar viduriavimas (šie simptomai nėra įprasti sergant sezoniniu gripu, tačiau pasireiškia daliai sergančiųjų pandeminiu gripu).


· Pandeminiu gripu užsikrečiama taip pat kaip ir sezoniniu gripu. Jis perduodamas žmogaus žmogui: oro lašeliniu keliu, kai sergantis žmogus kosti ar čiaudi; netiesiogiai per aplinkos daiktus ar per nešvarias rankas, kai palietus sergančiojo kvėpavimo takų išskyromis užterštus daiktus, rankomis liečiama burna ar nosis.


· Ką daryti, kad sirgdami neplatintumėte viruso kitiems? Jeigu sergate, kaip įmanoma apribokite bendravimą su kitais žmonėmis. Neikite į darbą ar mokyklą 7 dienas arba tol, kol nepasveiksite (priklausomai nuo to, kuris laikotarpis yra ilgesnis). Kosėdami, čiaudėdami prisidenkite burną, nosį vienkartine servetėle; servetėles, kuriomis šluostėtės nosį, išmeskite į uždaras šiukšlių dėžes ir nusiplaukite rankas. Dažnai plaukite rankas muilu ir vandeniu, ypač nusikosėję ar nusičiaudėję. Rankų dezinfekavimo priemonės, kurių sudėtyje yra alkoholio, taip pat efektyvios.


Liaudies medicina


Jei kosite, ryte ir prieš miegą užlašinti ant liežuvio šaknies 3-5 lašus gryno aliejaus; sutrinti smulkiai keletą česnako skiltelių, prieš miegą košele ištepti kojų padus ir apsimauti vilnones kojines; keletą skiltelių česnako sumaišyti su medumi ir palaikyti tamsiole vietoje, gerti po 1 arbatinį šaukštelį 3 kartus per dieną, užsigeriant šiltu arba karštu pienu.


Jei sergate bronchitu, naudinga valgyti svogūnų laiškų salotas, paskanintas kiaušiniu ir grietine; bronchų spazmus malšina bulvių košė, sumaišyta su dideliu kiekiu pieno; rekomenduojama valgyti pistacijos riešutus ir iš jų pagamintą sviestą.


Jei jums gripas, naudinga sutarkuoti svogūno galvutę ir 10-15 min. kvėpuoti svogūno skleidžiamu aitriu kvapu; sumaišyti aviečių šakeles su liepžiedžiais (lygiomis dalimis), valgomąjį šaukštą mišinio užpilti 1 stikline verdančio vandens ir po 20 min. nukošti, gerti po stiklinę karšto nuoviro prieš naktį.


Esant paprastam ar stipriam peršalimui, reikėtų 3 dienas kasdien vartoti 1 valgomąjį šaukštą šilto medaus su ¼ arbatinio šaukštelio cinamono miltelių. Taip gydomas net pats chroniškiausias kosulys, peršalimas ir valomi sinusai.


Agnė ADOMAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių