Aktualija

Gargždiškių kova nuėjo šuniui ant uodegos


Gargždiškiai aktyviai priešinosi, kai sužinojo, kad prieš jų langus, Kvietinių g. 9B, esančiose patalpose bus vykdoma žmogaus palaikų paruošimo šarvoti veikla. Klaipėdos rajono savivaldybės taryba nedrįso eiti prieš žmonių valią ir susilaikė nuo minėtą veiklą numatančio detaliojo plano patvirtinimo. Tačiau Vilniuje parašai buvo sudėti ir planas patvirtintas.


Šalia gyventi nejauku


Kai „Bangos“ korespondentė paskambino laidojimo paslaugų verslą plėtojančiam Sauliui Abarčiui, šis patikino, kad toks detalusis planas buvo patvirtintas Vilniuje esančioje Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje prie Aplinkos ministerijos. Detalųjį planą rengusios UAB „Almontus“ direktorius Visvaldas Petryla paaiškino, kad pagal patvirtintą planą dabar keičiamos sklypo ir patalpų naudojimo paskirtys. Sklypo – į komercinę, o patalpose numatoma žmogaus palaikų paruošimo šarvoti veikla, t. y. žmogaus palaikų nurengimas, nuprausimas ir paviršinė dezinfekcija, nuskutimas, akių ir burnos užvėrimas, šukavimas ir plaukų kirpimas, dažymas, aprengimas. Žmogaus palaikų šarvojimas šioje teritorijoje draudžiamas.


Gargždiškiai, gyvenantys priešais Kvietinių g. 9B, jau seniai sakė esantys prieš tokią veiklą. Anot gyventojų, nejauku gyventi šalia patalpų, kuriose tvarkomi velioniai, juk kieme laksto vaikai, jie mato, kaip kažką atveža, išveža. „Miesto centras – ne vieta tokiai veiklai“, – įsitikinę gargždiškiai. Jie neslėpė nusivylimo, kai sužinojo, kad verslininkų planai buvo palaiminti sostinėje. „Nujautėme, kad kovojame su vėjo malūnais. Tačiau stengėmės, prieš dvi savaites kreipėmės ir į Generalinę prokuratūrą, kol kas – jokio atsakymo“, – sakė gargždiškė Elvyra Pakalniškienė.


Ieškojo kompromiso


Kompromiso tarp gyventojų ir verslininkų ieškojo Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Česlovo Banevičiaus sudaryta darbo grupė. Norėta, kad verslininkai velionius įvežtų bent per kitą pusę, kur yra tik garažų kaimynystė. Dėl įvažiavimo iš kitos pusės reikėjo tik AB „Klaipėdos energija“ pritarimo, mat ten jų iš valstybės nuomojama žemė. „Savivaldybė tarpininkavo, ir buvome viską suderinę, tačiau detaliojo plano rengėjai nusprendė kreiptis tiesiai į Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją prie Aplinkos ministerijos“, – sakė Č. Banevičius. S. Abartis, paklaustas, ar dabar, kai detalusis planas jau patvirtintas, bus įrengtas kitas įvažiavimas, atsakė neigiamai. „Negavome AB „Klaipėdos energija“ leidimo“, – įvardijo priežastį pašnekovas. AB „Klaipėdos energija“ Gargždų šilumos tinklų rajono viršininkas Egidijus Preibys patikino, kad vyko daug diskusijų, tačiau sprendimas nebuvo priimtas.


Ketina išsikraustyti


Priešais Kvietinių g. 9B gyvenanti E. Pakalniškienė sakė pavargusi kovoti: „Keliu rankas aukštyn, praradau daug sveikatos, kuri man yra svarbiausia. O verslininkų užvestas traukinys rieda tolyn ir jo niekas nesustabdys. Verčiau jau pakeisiu gyvenamąją vietą, nes nejauku gyventi šalia tokių patalpų. Juk mirusiųjų dūšios dar kelias dienas klajoja…“


Gyventojai labiausiai nerimauja, kad ateityje čia bus ne tik ruošiami palaikai, bet atsiras laidojimo namai. „Kalbama, kad verslininkai statys antrą aukštą ir tada atsiras laidojimo namai“, – yra sakęs gargždiškis Rimantas Liutkus. Tačiau S. Abartis taip pat ne kartą akcentavo, jog tokių planų nėra. V. Petryla pridūrė, kad tam čia tiesiog per mažai vietos.


Anot S. Abarčio, detalusis planas yra patvirtintas pagal visus Lietuvoje galiojančius įstatymus.


Šiose patalpose (Kvietinių g. 9B) ruošiami žmonių palaikai. „Mašina prie patalpų privažiuoja taip, kad gyventojai gali stebėti tik priekinius automobilio langus ir nebent darbuotojų kojas“, – „Bangai“ yra sakęs S. Abartis.


Kartojasi kisiniškių likimas


Priminsime, kad analogiška situacija susiklostė kisiniškiams. Jie taip pat buvo šokiruoti, kai sužinojo, jog Vilniuje esanti Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos palaimino potvarkį, leidžiantį eksploatuoti karjerą jų kaime. Šį klausimą prieš tai buvo svarsčiusi Klaipėdos rajono savivaldybės taryba ir sprendimo nepriėmė, mat gyventojai teigė nesitaikstysią su triukšmu ir dulkėmis. Tada kisiniškiai iš posėdžių salės išėjo kaip nugalėtojai. Tačiau, kaip jau minėta, detalusis planas buvo patvirtintas sostinėje. Galimybė kreiptis tiesiai į Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją prie Aplinkos ministerijos yra numatyta teritorijų planavimo teisės aktuose. Ja galima pasinaudoti, kai Savivaldybės taryba arba Savivaldybės administracijos direktorius Savivaldybės tarybos pavedimu detaliojo plano per nustatytą terminą nepatvirtina. Kisinių kaimo gyventojai nenuleido rankų ir kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, taip pat teismą. „Generalinė prokuratūra atmetė mūsų prašymą, o teismas įvyks sausio 8 d.“, – informavo Kisinių kaimo bendruomenės pirmininkė Saulė Surplytė.


Agnė ADOMAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių