Aktualija

Ministrų pajamos auga, bet Vyriausybė jų nedidina?


Premjero spaudos tarnyba pastarosiomis dienomis išplatino pareiškimą, paneigiantį visuomenėje platinamą žinią, esą ministrai dar nesibaigusios krizės akivaizdoje mėgaujasi didesnėmis algomis. Vyriausybė nepriiminėjo jokių palankių nutarimų, tačiau algos didėjančios dėl stažo valstybės tarnyboje.


Lėmė darbo stažas


Ministro Pirmininko tarnybos pranešime teigiama, kad nuo 2009 metų rugpjūčio mėnesio Vyriausybės narių darbo užmokesčio skaičiavimo tvarka nesikeitė. Nebuvo priimtas nė vienas Vyriausybės nutarimas ar Premjero potvarkis, kuriuo vadovaujantis būtų padidinta kurio nors ministro pareiginė alga. Esą viešojoje erdvėje vėl pasirodžiusi visuomenę klaidinanti informacija, kurioje kelių ministrų atlyginimo padidėjimas dėl suėjusio darbo stažo valstybės tarnyboje pateikiamas kaip tariama Vyriausybės ministrų algų didinimo politika.


Manipuliuojama skaičiais


Dabartinės Vyriausybės narių pareiginė alga yra 8 480 litų neatskaičius mokesčių („į rankas“ tai sudaro 6444,8 litų) ir ji nesikeitė nuo 2009 metų. Priedas už tarnybos Lietuvos valstybei stažą skaičiuojamas kiekvienam ministrui individualiai, priklausomai nuo išdirbtų metų valstybės tarnyboje. Premjero spaudos tarnyba praneša, kad informacijoje manipuliuojama skaičiais, kuomet nurodoma, kad antrąjį šių metų ketvirtį, palyginti su pirmuoju, išaugo socialinės apsaugos ir darbo, užsienio reikalų, ūkio bei energetikos ministrų atlyginimai, tačiau nesiteikiama paaiškinti, kad pagal šiuo metu galiojančius įstatymus šiems ministrams padidėjo stažas valstybės tarnyboje.


Užmokestį sumažino atostogos


Susisiekimo ministro faktinis atlyginimas, skirtingai nei teigiama žiniasklaidoje, nepadidėjo nė vienu litu. Viešojoje erdvėje minimas tariamas padidėjimas susidaro dėl aritmetinių priežasčių – I š. m. ketv. ministras buvo išėjęs savaitę nemokamų atostogų ir kasmetinių atostogų, tai formaliai sumažino jo darbo užmokestį I ketv., todėl lyginant ir susidaro įspūdis, kad II ketv. atlyginimas padidėjo, nors iš tiesų jis nekito.


Susitarimo laikomasi


Dar 2009 m. liepos mėnesį Vyriausybė inicijavo valstybės tarnautojų, pareigūnų, politikų, teisėjų atlyginimų mažinimą. Tai buvo sudėtinė nacionalinio sutarimo „Už saugią Lietuvos ateitį“ dalis ir jos iki šiol yra laikomasi. Taip pat už reprezentacines lėšas Vyriausybėje įvestas griežtas atsiskaitymas. Penkioliktoji Vyriausybė sumažino ministrų reprezentacinių fondų dydžius nuo buvusių 4 iki 1 vidutinio darbo užmokesčio. Vien per dvejus metus ministerijų ir MPT darbo užmokesčio fondas sumažėjo daugiau nei 63 milijonais litų arba 23 proc., o išlaidos reprezentacijai sumažintos 6 milijonais arba 66 proc.


Įstatymas dar nepakeistas


Viešojoje erdvėje jau ne kartą pasirodžius neteisingai interpretuojamai informacijai, Ministro Pirmininko tarnyba pareiškia, kad atlygio skaičiavimą reglamentuoja Valstybės tarnybos įstatymas ir kol jis nebus pakeistas, tol galios dabartinė tvarka. Todėl tikimasi, kad Seime bus pritarta naujoms Valstybės tarnybos gairėms, kuriomis siekiama nustatyti skaidrią atlygio sistemą, atsisakant priedų už stažą, kvalifikacinių klasių, priemokų, o atlygį susiejant su rezultatu.


Komentarai


Pasiteiravome Seimo narių, ką jie mano apie visuomenėje sklandančią nuomonę, esą sunkmečio sąlygomis didėja Vyriausybės narių algos.


Seimo narė Agnė BILOTAITĖ:


– Informacijoje apie ministrų ir viceministrų atlyginimus yra neteisinga manipuliacija skaičiais. 2009 m. rugpjūčio mėnesį buvo pakeista ydinga ir neskaidri Vyriausybės narių darbo užmokesčio mokėjimo tvarka ir nuo to laiko ministrų pareiginė alga nesikeitė. Gedimino Kirkilo vadovaujamos Vyriausybės ministrų pareiginė alga buvo 6860 litų, ir dar kas mėnesį neatsiskaitytinai buvo skiriama net po 9 280 litų lėšų reprezentacijai. Iš viso 16 140 litų. Dabartinės Vyriausybės ministrų pareiginė alga siekia 8 480 litų, tačiau Andriaus Kubiliaus Vyriausybė sumažino ministrų reprezentacinių fondų dydžius nuo buvusių 4 iki 1 vidutinio darbo užmokesčio ir įvedė griežtą atsiskaitomybę. Per dvejus metus ministerijų ir MPT darbo užmokesčio fondas sumažėjo daugiau nei 63 milijonais litų arba 23 proc., o išlaidos reprezentacijai sumažintos 6 milijonais arba 66 proc.


Paties premjero A. Kubiliaus gaunamas darbo užmokestis, lyginant su prieš jį buvusio premjero G. Kirkilo, yra mažesnis net 36 procentais. Ženkliai mažėjo ir kitų valstybės tarnautojų, pareigūnų, politikų, teisėjų atlyginimai.


Ministrų/viceministrų padidėjusį atlyginimą lemia priedas už tarnybos Lietuvos valstybei stažą, kuris skaičiuojamas kiekvienam individualiai, priklausomai nuo išdirbtų metų valstybės tarnyboje. Taip yra numatyta įstatyme, ir šios priemokos skyrimas visiškai nepriklauso nei nuo valstybės tarnautojo, nei nuo Vyriausybės.


Sutinku, sistemą reikia keisti. Rudenį Seime svarstysime Vyriausybės parengtą naują valstybės tarnybos koncepciją, kurioje apibrėžiama nauja atlyginimų sistema: siekiama atsisakyti priedų už stažą, kvalifikacinių klasių, priemokų, o atlygį susieti su rezultatu.


Seimo narys Petras GRAŽULIS:


– Koks skirtumas – ar per atlyginimus, ar per priedus, tačiau ministrų pajamos vis tiek auga. Šios finansinės išlaidos gula ant skurdžiausių visuomenės sluoksnių. Kodėl ministrams algos turėtų didėti pagal stažą, jei dėl krizės pensininkams, socialiai remtiniems asmenims buvo sumažintos pensijos bei išmokos? Turtingieji pas mus vėl sėkmingai turtėja, o skurstantieji vis labiau skursta. Dėl to Vyriausybė, o ypač socialinės apsaugos ir darbo ministras turėtų jausti moralinę atsakomybę, nes krizės padariniai gula būtent ant skurdžių pečių, o šie žmonės visiškai neatsakingi už tą krizę. Prieš kelerius metus buvau pasiūlęs įstatymo pataisą, kad atlyginimai, tarp jų ir prezidentės, ir premjero, ir kt. neviršytų 10 000 litų. Tačiau toks mano pasiūlymas nesulaukė atgarsio – išmestas į šiukšliadėžę. O žiūrėkit, kokius atlyginimus gauna bankininkai arba dabartinis atominės elektrinės vadovas – bene 26 000 litų!



Parengė Vilija BUTKUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių