Aktualija

„Vengrų“ prekybininkams – šimtaprocentė savivalė


Gargžduose jau antrą savaitę siaučia įtartinos kilmės prekybininkai, siūlantys esą šimtaprocentės vilnos antklodes. Lietuviškai nekalbantys bei sunkiai rusiškus žodžius renkantys žmonės prisistato Vengrijos piliečiais, tačiau išsiaiškinti, ar chaotiška prekyba legali, nesiimama: turgininkai tik stebi, policija patikėjo žodiniu neiginiu, o Valstybinė mokesčių inspekcija apie atvejį sužinojo iš žiniasklaidos.


Turgininkai konkurentų nevijo


Greta turgavietės esanti prekybos centro „Maxima“ automobilių stovėjimo aikštelė jau kelintą dieną apgulta neaiškių prekybininkų. Jų, nešinų į polietileninius maišus supakuotų antklodžių, pastebėta prie IKI, J. Basanavičiaus gatvėje, taip pat ir miesto centre. Traukydami pečiais, ar tokia prekyba legali bei iš kur šie žmonės gavo prekes, gargždiškiai vienas po kito gundėsi įsigyti siūlomų antklodžių.


Paklausta, ar įtartinos išvaizdos prekeiviai kreipėsi leidimų prekybai, Gargždų turgaus direktorė Danutė Jonikaitė patikino, jog kreiptasi nebuvo. „Prekeiviai vis pasirodo jau antrą savaitę. Dažniausiai atvyksta apie pietus ir kelias valandas „pasiautėję“ automobilių stovėjimo aikštelėje išvyksta. Vienam turgaus prekeiviui šie prisistatė esantys iš Vengrijos. Tai paliudija ir jų mikroautobuso registracijos numeriai“, – sakė direktorė. Anot jos, gyventojai antklodes pirmosiomis dienomis pirko masiškai, o patys „vengrai“ dažniausiai jas bruko vyresnio amžiaus praeiviams. D. Jonikaitė sakė girdėjusi patenkintos pirkėjos repliką, esą ji 150 litų įkainotą antklodę įsigijo nusiderėjusi iki 50 litų. Dėvėtais drabužiais prekiaujanti moteris direktorei pasakojo, kad su vaiku po angarą vaikščiojusi „vengrė“ galimai ketino pasisavinti vaikiškų drabužių, tačiau neva nuėjusi atsinešti pinigų, taip ir negrįžo. Pati direktorė dėl neaiškių asmenų į policiją ar Valstybinę mokesčių inspekciją nebuvo kreipusis.


Trys antklodės – 3500 Lt


Manoma, kad tie patys prekeiviai prieš du mėnesius apvogė Vyturių gatvėje gyvenantį senolį. Gargždiškė Rita Labutienė pasakojo, kad tuokart į tėvo namus įsiprašę prekeiviai patikliam devyniasdešimtmečiui įsiūlė tris komplektus neva ėriuko vilnos antklodžių. Net pavaizdavo, kad vilna nedega, tad yra originali. Tačiau moteris mano, kad iš automobilio prekeiviai tėvui atnešė sintetinį padirbinį. Visas santaupas į kambarį atsinešęs žmogus prekeiviams už tris antklodes sumokėjo 3500 litų – atidavė visus pinigus. Tačiau į policiją artimieji nesikreipė manydami, kad surasti sukčius bus beviltiška.


Šią savaitę kieme išvydusi tas pačias antklodes siūlantį svetimšalį, R. Labutienė iškart puolė skambinti policijai, prašydama reaguoti į miestą užplūdusius prekeivius. Anot jos, tie patys „vengrai“ penktadienį jau siūlė savo prekes Kretingoje.


Tikrinimai – po žurnalistų prašymų


Klaipėdos rajono policijos komisariato viršininko pavaduotojas Virginijus Zubauskas informavo, kad policija šiais asmenimis domėjosi. Pareigūnai juos užkalbino prie IKI prekybos centro. „Patruliavę pareigūnai pastebėjo maišais su antklodėmis nešinus piliečius, kurie pasiteiravus prisistatė atvykę iš Vengrijos. Kadangi jie yra Europos Sąjungos piliečiai, atskiro leidimo būti Lietuvoje jiems nereikia. Pareigūnams „vengrai“ paaiškino niekuo neprekiaujantys ir po kurio laiko iš IKI teritorijos pasišalino, vėliau jie pastebėti prie „Maximos“. Fakto, kad piliečiai užsiimtų prekyba, neužfiksavome. Jei taip yra iš tiesų, jie turi turėti reikiamus dokumentus. Kol kas į policiją nesikreipė nei apgauti pirkėjai, nei turgaus administracija. Jei yra nukentėjusių nuo šių asmenų, prašome kreiptis į policiją ir kartu su Valstybine mokesčių inspekcija atliksime patikrinimą“, – paaiškino V. Zubauskas.


Klaipėdos apskrities VMI apie prekeivius Gargžduose sužinojo tik po „Bangos“ korespondentės kreipimosi. Penktadienį Kontrolės departamento direktorė Gražina Rimkienė žadėjo, kad galimai neregistruota prekyba bus patikrinta.


Klaipėdos AVMI atlikusi kontrolės veiksmus Klaipėdos apskrityje šiemet nustatė 116 asmenų, vykdžiusių neregistruotą veiklą arba veiklą neįsigijus verslo liudijimo. Asmenims, vykdantiems veiklą tinkamai jos neįregistravus arba neįsigijus verslo liudijimų, gresia administracinė atsakomybė (bauda nuo 500 Lt iki 1000 Lt, o jeigu pažeidimas nustatomas pakartotinai, bauda gali siekti iki 2000 Lt). Tarp asmenų, kuriems buvo taikytos administracinės nuobaudos, yra ir nenuolatinių Lietuvos piliečių, tačiau tokie atvejai yra reti.


Jolanta VENSKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių