Aktualija

Laukdami socialinio būsto, išvyksta į užsienį arba miršta


Klaipėdos rajono savivaldybėje kai kurie asmenys, įrašyti eilėje socialiniam būstui gauti, jo nesulaukia porą dešimtmečių. Labai nusidėvėję parduodami nuomininkams, o naujų butų perkama mažai. Ne visi įsikūrusieji socialiniuose būstuose juos tausoja, moka nuomos mokestį. Skolininkus ruošiamasi iškeldinti per teismą.


Eilėje – porą dešimtmečių


Klaipėdos rajono savivaldybėje šiuo metu į sąrašus gauti socialinį būstą įrašyti 327 asmenys (arba šeimos). Iš jų 98 jaunos šeimos (sutuoktiniai ne vyresni kaip 35 metų, taip pat šeimos, kuriose ne vyresni kaip 35 metų motina arba tėvas vieni augina vieną ar daugiau vaikų arba įvaikių; 48 šeimos, auginančios 3 ar daugiau vaikų (įvaikių); 75 neįgalūs asmenys ir šeimos, kuriose yra neįgalių asmenų; 27 buvusieji našlaičiai arba be tėvų globos likę asmenys, o kiti, tai yra nepatenkantys į anuos keturis sąrašus, laukia bendroje eilėje. Šiuo metu joje pirmuoju numeriu įrašytas asmuo laukia nuo 1992 m.


Pasak rajono Savivaldybės administracijos Turto valdymo skyriaus vyriausiosios specialistės Inesos Vytienės, į eilę įrašomi pagal Savivaldybėje įregistruoto prašymo datą. Jos teigimu, keli asmenys socialinio būsto eilėje laukia nuo 1992 m. „Jie seniausiai pateikę dokumentus išsinuomoti, – sakė specialistė. – Laukiantieji eilėje gyvena pas tėvus, nuomojasi rinkos kaina arba išvyksta į užsienį.“


Pastaruoju metu rajone apgyvendinti 137 socialiniai būstai, o 9 neišnuomoti dėl netinkamos jų būklės. Šiemet išnuomoti 2 būstai ir dar 5 laukiantiesiems ruošiami dokumentai. Beje, šiuo metu perkami ir bus išnuomoti 3 socialiniai būstai Gargžduose (jie iš penkių, kuriuos ruošiamasi išnuomoti). Pernai įsigyti 2 Endriejave bei 2 Gargžduose.


Taigi nesunku apskaičiuoti, kada gali sulaukti išsinuomoti laukiantieji paskutinieji.


Pirmenybė – našlaičiams, daugiavaikėms šeimoms


I. Vytienė akcentavo, jog nuomojant būstą tenka atsižvelgti į šeimos sudėtį – vienam asmeniui turi tekti ne mažiau kaip 10–12 kv. m, turintiesiems judėjimo negalią – daugiau. „Įstatymiškai pirmenybė buvusiems našlaičiams ar be tėvų globos likusiems asmenims ir daugiavaikėms šeimoms, tačiau skiriami ir kitiems laukiantiesiems“, – kalbėjo specialistė.


Jos teigimu, kam skirti socialinį būstą, nutaria rajono Savivaldybės administracijos komisija socialinio būsto klausimams spręsti.


I. Vytienė pasakojo, jog kai kurie jo laukdami įsigyja savo, o kiti nesulaukę išvyksta į užsienį. „Apie tai mes sužinome atsiradus galimybei išnuomoti būstą – ieškodami laukiančiųjų eilėje išsiaiškiname, kad jų nėra Lietuvoje“, – kalbėjo specialistė.


O kai kas iškeliauja amžinybėn taip ir nesulaukęs socialinio būsto.


Daugiausia socialinių būstų Gargžduose – 41, Dovilų seniūnijoje – 29, Kretingalės – 25 (bet keli suniokoti gaisro), Priekulės – 13 (2 netinkami gyventi), Veiviržėnų – 15, Judrėnų – 6, Vėžaičių – 5, Sendvario – 5, Endriejavo – 4, Dauparų–Kvietinių – 3.


Skolininkams teks apleisti patalpas


Sudarius socialinio būsto nuomos sutartį, Savivaldybė jį išnuomoja terminuotam laikotarpiui – 3 metams. Beje, įkeisti, parduoti ar leisti naudotis kitam asmeniui draudžiama, nes gali būti nutraukta nuomos sutartis. Nuoma skaičiuojama pagal Vyriausybės patvirtintą nuompinigių skaičiavimą: mokėti reikia nuo 0,5 Lt iki 3 Lt už kv. metrą. Mokestį už šaltą, karštą vandenį, elektros energiją, dujas, šilumą bei kitas komunalines paslaugas nuomininkai moka pagal atskiras sutartis, sudarytas su paslaugų teikėjais. Jie ir išsiieško skolas.


„Nuomininkas privalo prižiūrėti patalpas, – akcentavo I. Vytienė. – Džiaugiuosi gargždiškiais nuomininkais, kurie gražiai susitvarkę socialinius būstus, tačiau yra nuomininkų, porą dešimtmečių besinuomojančių, tačiau net vinies neįkalusių. Kokių nugyventų būstų yra, kaip antai Vaiteliuose. Šie nuomininkai mums priekaištauja: atseit jūsų butas, o nieko nedarote. Bet kodėl už mokesčių mokėtojų pinigus turėtume remontuoti jų nugyventus butus?“


Pernai suremontuota nemažai socialinių būstų – išleista apie 180 tūkst. Lt. Tai lėšos, gautos už nuomą, taip pat pardavus daugiau nei 60 proc. nusidėvėjusius būstus. „Juos remontuoti Savivaldybei neekonomiška, – sakė specialistė. – Pernai pardavėme 14 tokių būstų, šiemet – 3.“


Taigi už šiuos pinigus buvo kapitališkai remontuojami būstai: daugiausia pakeista langų, suremontuota stogų, santechnikos įrengimų.


Per pastaruosius 7 metus gaisrai suniokojo ne vieną būstą – šiemet Vytaučių kaime, užpernai Judrėnuose. Po nelaimės jau nebeįmanoma juose gyventi, o atstatyti kainuoja brangiau nei nupirkti naują.


Specialistė kalbėjo, kad šiuo metu ruošiami dokumentai apie 10 nuomininkų, piktybiškai nemokančių nuomos – bus kreipiamasi į teismą, kad juos iškeldintų. Ji pastebėjo, kad iki šiol su skolininkais pavykdavo susitarti gražiuoju – išsikraustydavo patys.


Beje, kas treji metai socialinio būsto nuomininkai privalo pateikti šeimos pajamų ir turto deklaraciją, kad neviršytų Vyriausybės nustatytų dydžių. Pasak I. Vytienės, nepasitaikė atvejų, kad nuomos sutartis būtų nutraukta dėl įgyto turto ar pajamų viršijimo.


Savivaldybės socialinį būstą gali išsinuomoti turintys nuolatinę gyvenamąją vietą Lietuvoje bei civilinį veiksnumą įgiję asmenys ir šeimos tais atvejais, jei Gyventojų turto deklaravimo įstatymo nustatyta tvarka deklaruotas turimas turtas ir gautos pajamos už vienerius metus (12 paskutinių mėnesių) prieš prašymo suteikti valstybės paramą padavimo dieną neviršija Vyriausybės nustatytų dydžių:


asmens be šeimos pajamos – 13 200 Lt, turtas – 32 500 Lt, dviejų, trijų asmenų šeimos pajamos – 26 400 Lt, turtas – 58 500 Lt, keturių ir daugiau asmenų šeimos vienam asmeniui pajamos – 7 700 Lt, vienam asmeniui turtas – 26 tūkst. Lt.


Be to, šeima ar asmuo šiuo metu neturi nuosavybės teise priklausančių gyvenamųjų patalpų. Šeima ar asmuo turi nuosavybės teise priklausančias gyvenamąsias patalpas, kurių naudingas plotas, tenkantis vienam šeimos nariui, mažesnis kaip 10 kv. m ar mažesnis nei 14 kv. m, jei šeimoje yra neįgalus asmuo, kuriam nustatytas sunkus ar vidutinis neįgalumo lygis, jis netekęs 60–100 proc. darbingumo, yra sulaukęs senatvės pensijos amžiaus ir jam nustatyta specialiųjų poreikių reikmė.


Virginija LAPIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių