Aktualija

Užmojis branginti šiukšles šokdina savivaldybes


Klaipėdos regiono atliekų tvarkytojas KRATC verčia savivaldybes didinti šiukšlių išvežimo kainą. Esą vykdant Europos Sąjungos direktyvas sukurta pavyzdinė atliekų tvarkymo sistema. Tačiau kartu su ja atsiradę modernūs šiukšlių šalinimo būdai ir rūšiuoti skirti mechanizmai kainavo. Tad atėjo laikas už juos susimokėti. Klaipėdos rajono savivaldybei ir dar šešioms regiono savivaldybėms padidėję šiukšlių šalinimo kaštai atsirūgs per didinamą sąvartyno „vartų mokestį“.


Tačiau Klaipėdos rajonas neturi rezervo dengti išaugusioms KRATC`o išlaidoms. Todėl  jau nuo rugsėjo mėnesio gyventojams tektų ketvirtadaliu didinti vietinės rinkliavos už komunalines atliekas dydį.


Klaipėdos regionas – pirmūnas


Žinią, jog atėjo laikas perskaičiuoti vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų išvežimą dydžius 2013-iesiems metams, septynioms regioną vienijančioms savivaldybėms liepos pradžioje pranešė UAB Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras (KRATC). Klaipėdos, Palangos, Neringos miestų, Klaipėdos, Kretingos, Šilutės ir Skuodo rajonų savivaldybių bendra įmonė 2003 m. tam ir buvo įsteigta, kad būtų sukurta nauja, ES ekologijos standartus atitinkanti atliekų tvarkymo sistema Klaipėdos regione.


KRATC administracija „Bangą“ informavo, kad 2013 m. yra pirmieji, kai Lietuva turi atsiskaityti ES už naujos atliekų tvarkymo sistemos sukūrimą ir pirmųjų ekologinių užduočių įvykdymą. Europinius ir valstybinius įsipareigojimus vykdančios Klaipėdos regiono savivaldybės turi pasiekti, kad šiemet į sąvartyną patektų ne daugiau kaip 50 proc. visų savivaldybėse susidariusių komunalinių atliekų. Kitos atliekos privalo būti perdirbamos ar kitaip panaudojamos. Antra, sąvartynuose šalinamos tik apdorotos atliekos. Po rūšiavimo likusios netinkamos perdirbti ir turinčios energetinę vertę komunalinės atliekos turi būti naudojamos energijai gauti. Trečioji užduotis ta, kad sąvartyne laidojamos biologiškai skaidžios atliekos iki 2013 m. sudarytų ne daugiau kaip 50 procentų 2000 m. kiekio.


Bendrovės administracijos teigimu, KRATC vienintelė Lietuvoje įvykdė visas iškeltas užduotis: Dumpių regioniniame sąvartyne pradėjo atliekų rūšiavimą mechaniniame įrenginyje, visame regione stato didžiųjų atliekų ir kompostavimo aikšteles, o išrūšiuotas nebetinkamas perdirbti atliekas perduoda deginti į „Fortum Klaipėda“ termofikacinę jėgainę, kur iš atliekų gaminama elektros ir šilumos energija.


Deginimas nuostolingas


„Fortum Klaipėda“ teisę deginti Klaipėdos regione po rūšiavimo likusias atliekas gavo laimėjusi tarptautinį viešųjų pirkimų konkursą. Jame dalyvavo dvi įmonės.


Tačiau šiukšlių deginimo įkainis kirs per kišenę savivaldybėms. 1 tonos atliekų sudeginimas įkainotas 79 Lt be PVM, o apdorotų deginimo liekanų 1 tonos priėmimo ir šalinimo sąvartyne paslaugos kaina – 100 Lt be PVM. Tačiau šalinant tokias atliekas apie 20 proc. viso atliekų kiekio vėliau sudaro likę pelenai. Todėl bendrovė patiria 59 Lt papildomas sąnaudas už vienos tonos sudeginimą. KRATC išlaidas esą padidino ir tai, kad prireikė papildomų mechanizmų atliekoms sukrauti ir išvežti į „Fortum Klaipėda“ jėgainę.


Kaip teigiama savivaldybėms išplatintame rašte, KRATC patiriamus nuostolius dėl atliekų tvarkymo anksčiau dengė iš kitos veiklos pajamų. T. y. iš lėšų, gaunamų už nepavojingų pramonės ar kitų atliekų priėmimą iš Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimų turėtojų. Tačiau tokie ūkio ar pramonės subjektai nuo šiol savo atliekas tvarkymui gali perduoti tiesiai į kogeneracinę jėgainę „Fortum Klaipėda“ ir KRATC neteks dalies ankstesnio pajamų šaltinio.


Kils dukart


Šių metų birželį KRATC valdyba priėmė sprendimą nuostolį dengti didinant bazinį „vartų mokestį“ Klaipėdos regiono savivaldybėms. Šis nebuvo didintas nuo 2008 m. KRATC siūlo padidėjusį „vartų mokestį“ įskaičiuoti į vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą dydį. Esą savivaldybės apie didėsiančias išlaidas žinojo nuo 2010 m., kai buvo patvirtintas Klaipėdos regiono komunalinių atliekų tvarkymo planas 2010–2019 m. Tad joms tai neturėtų būti naujiena. Tačiau teigiama, kad vienintelė Klaipėdos miesto savivaldybė tokį pokytį įvertino ir šiemet rinkliavos gyventojams nekels. Vis dėlto savivaldybės stoja piestu prieš kylantį įkainį.


Klaipėdos rajono savivaldybės merą šiuo metu pavaduojantis vicemeras Kęstutis Cirtautas teigė, kad praėjusią savaitę paaiškėjo, jog „vartų mokestis“ kils dukart. „Šiuo metu Klaipėdos rajono savivaldybei taikomas 56,07 Lt mokestis už toną šiukšlių. KRATC valdyba priėmė sprendimą, kad mokestis kyla nuo šių metų rugsėjo pirmosios ir jis sieks jau 83,77 Lt už toną. Tačiau nuo 2014 m. mokestis dar kils ir jau sieks 135,41 Lt už toną. Vadinasi, galiausiai jis bus pakilęs 2,5 karto“, – teigė K. Cirtautas.


Baiminasi skandalo


Minėtas „vartų mokestis“ savivaldybėms neišvengiamas – jį savivaldybės moka KRATC`ui, kad šiukšlės būtų priimtos ir sutvarkytos. Tas pats „vartų mokestis“ jau įskaičiuotas į gyventojų mokamą vietinę rinkliavą. „Rinkliava skaičiuojama iš trijų kintamųjų. T. y. iš „vartų mokesčio“, rinkliavos administravimo ir vežėjo paslaugų. Tačiau jei „vartų mokestis“ kyla 2,5 karto, Savivaldybė neturi rezervo, iš kurio galėtų sumokėti KRATC`ui. Išlaidos tektų tiesiogiai biudžetui. Galima tik prognozuoti, kad turėtume didinti rinkliavą. Tai būtų tikras skandalas. Šią savaitę visų savivaldybių juristai rinksis ir ieškos išeičių, kaip tokį KRATC valdybos sprendimą panaikinti“, – informavo vicemeras.


Anot K. Cirtauto, KRATC didėjančio mokesčio priežastimi įvardija ir būsimas stambiagabaričių ir biodegraduojančių atliekų surinkimo aikšteles Vėžaičiuose ir Gargžduose, tačiau jos dar net neįrengtos. „KRATC dar net neįvykdė įsipareigojimų“, – stebėjosi mero pavaduotojas.


Pasak K. Cirtauto, nepagrįstos ir „Fortum Klaipėda“ tenkančios išlaidos. Esą degindama šiukšles jėgainė gamina energiją, tačiau neaišku, ar konkurso sąlygose įvertintas už pagamintą elektros ir šilumos energiją gaunamas pelnas.


Sąskaitos jau išsiųstos


Jei „vartų mokestis“ visgi kiltų, tai pridarytų nemalonumų rinkliavos administratorei „Gargždų švarai“. Mat gyventojams jau išsiųsti mokestiniai pranešimai už šių metų rinkliavą, kai kurie mokestį jau sumokėjo. Tuo tarpu rinkliavą tektų perskaičiuoti.


VšĮ „Gargždų švara“ direktorius Rimantas Martinkus patikslino, kad pakėlus „vartų mokestį“, nuo kitų metų 204 Lt už šiukšlių išvežimą mokantis miesto gyventojas mokėtų 252 Lt. Vadinasi, mokestis kiltų bemaž pusšimčiu litų. Proporcingai jis didėtų ir kitų turto objektų savininkams.


Klaipėdos rajono savivaldybės nuogąstavimus patvirtino ir Palangos savivaldybės meras Šarūnas Vaitkus. „Pas mus lygiai ta pati situacija. Mes tik liepos 15 d. gavome KRATC valdybos raštą, kad „vartų mokestis“ kyla nuo 54 iki 79 Lt. Pasiūliau šį valdybos sprendimą kuo greičiau apskųsti teismui, nes jis buvo priimtas be Stebėtojų tarybos, į kurią kiekviena savivaldybė yra delegavusi savo atstovus. Antra, nėra jokių įstatyminių svertų, kurie leistų mokestį pakelti per pusantro mėnesio. Tam reikėtų skubos tvarka sušaukti Savivaldybės tarybą. O ir ši vargu ar sutiktų staiga pakelti mokestį. Juolab kad rinkliavos administratoriai jau paskaičiavo ir išsiuntė sąskaitas, o apie 40 proc. rinkliavos mokėtojų jau yra susimokėję už 2013 m. Mūsų juristas ruošia ieškinį KRATC`ui, o jei sprendimas nebus panaikintas, kooperuosimės su kitomis savivaldybėmis ir ieškosime išeičių“, – kalbėjo Palangos savivaldybės meras Š. Vaitkus.


Jolanta VENSKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių