Aktualija

Euro įvedimas siejamas su geresniu gyvenimu


Lietuvos banko valdybos pirmininkas Reinoldijus Šarkinas, nepaisant pesimistinių ekspertų prognozių, yra įsitikinęs, kad Lietuva įvykdys visus reikalavimus ir gaus leidimą nuo kitų metų pradžios Lietuvoje įvesti eurą. „Girdime dejonių, kad gal mūsų valstybei šiemet nepavyks atitikti visų Mastrichto kriterijų. Bet jei abejoji galimu rezultatu, kam reikėjo pradėti… O jeigu pradėjai, reikia dirbti iki pabaigos ir padaryti darbą gerai“, – įsitikinęs R. Šarkinas. Centrinio banko vadovas pažymėjo, kad euro įvedimas nėra tikslas – tai vertinama kaip priemonė, kuri pagerins ekonominę situaciją, paskatins ekonominį augimą ir padės pasiekti geresnį Lietuvos žmonių gyvenimą.


R. Šarkinas antradienį susitikime su rajonų laikraščių atstovais atsakė į žmones jaudinančius klausimus. Jis patarė gyventojams pinigus laikyti bankuose ir prašė spaudoje skelbti objektyvią informaciją, kad žmonės pasirengtų euro įvedimui be jokios panikos.


Skatins pajamų didėjimą


– Kokią naudą turės Lietuva įvedusi eurą?


– Lietuvos dalyvavimas Europos Sąjungos bendrosios valiutos euro zonoje padės mūsų valstybei plėsti prekybos ir finansinius ryšius su kitomis euro zonos šalimis, o tai skatins Lietuvos gyventojų pajamų didėjimą ir užimtumą.


Įvedę eurą neturėsime pinigų keitimo išlaidų – tai nauda keliaujantiems žmonėms ir su Europos valstybėmis prekiaujančioms įmonėms. 2004 m. už litų keitimą į eurus ir eurų – į litus Lietuvoje sumokėta apie 30 mln. litų, tačiau nauda dėl šių sąnaudų išnykimo bus gerokai didesnė, kadangi valiutos keitimo išlaidos yra nereikalinga kliūtis prekyboje. Europos komisijos vertinimu, valiutos keitimo išlaidų panaikinimas kasmet padidina Europos Sąjungos ūkio (bendrojo vidaus produkto) augimą nuo 0,25 iki 0,5 proc., Lietuvos atveju – tai 150-300 mln. litų kiekvienais buvimo euro zonoje metais.


Lietuvos dalyvavimas Europos Sąjungos bendrojoje rinkoje ir euro naudojimas užtikrins kainų stabilumą (mažą infliaciją), o tai naudinga visuomenei, nes sumažins vartotojų perkamosios galios svyravimus, sudarys geresnes planavimo galimybes įmonėms.


Euras skatins didesnę konkurenciją Europos Sąjungos bendrojoje rinkoje, tai taip pat naudinga vartotojams – jie galės pigiau įsigyti įvairių prekių ir paslaugų.


Dalyvavimas euro zonoje sudarys sąlygas mūsų gyventojams ir įmonėms skolintis mokant nedideles palūkanas, tai leis daugiau vartoti ir investuoti.


Besirengianti įvesti eurą ar jį naudojanti valstybė privalo laikytis Europos Sąjungoje nustatytos finansinės drausmės, tai padeda užkirsti kelią valstybės skolos didinimui, kitoms didelėms ekonominės politikos klaidoms, taip pat naudinga vartotojams.


– Kokiu kursu litai bus keičiami į eurus ir kas jį nustatys?


– Neatšaukiamai fiksuotą euro ir lito perskaičiavimo kursą nustatys Europos Sąjungos Ekonomikos ir finansų ministrų Taryba (Ecofinas). Tikimasi, kad kursas bus paskelbtas maždaug pusę metų iki euro įvedimo. Lietuvos banko ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės nuomone, nėra objektyvių veiksnių eurą įvesti kitokiu negu nustatytas dabartinis oficialus lito ir euro kursas, t.y. 3,4528 lito už 1 eurą.


Numatyta kainų priežiūra


– Ar euro įvedimas nepaskatins kainų kilimo Lietuvoje?


– Nėra pagrįstų priežasčių, dėl kurių įvedus eurą būtų galima tikėtis visuotinio kainų kilimo. Vienos valiutos pakeitimas kita iš esmės nesukuria prielaidų kainų šuoliui. Kainos eurais bus perskaičiuojamos vadovaujantis griežtomis apvalinimo taisyklėmis.


– Kokių priemonių numatoma imtis, kad verslininkai nekeltų kainų euro įvedimo metu?


– Viena iš veiksmingų priemonių, padėsianti vartotojams geriau suvokti kainas ir stabdysianti nesąžiningą kainų kėlimą euro įvedimo metu, dar prieš įvedant Europos Sąjungos bendrąją valiutą, pradėti kainas nurodyti ir litais, ir eurais.


Kad būtų apsaugotos vartotojų teisės, Konkurencijos tarnyba ir kitos valstybės institucijos atidžiai stebės, kaip perskaičiuojamos kainos euro įvedimo laikotarpiu ir kaip jos keisis. Vartotojų teisių apsaugos tikslais bus renkama informacija apie kainas, jų perskaičiavimą, nedelsiant viešai informuojama apie pažeidimus, nagrinėjami žmonių pranešimai ir teikiama informacija euro įvedimo klausimais. Šiuo laikotarpiu bus labai svarbus visų suinteresuotų valstybės institucijų, vartotojų teises saugančių organizacijų ir žiniasklaidos aktyvumas.


Litus keis neribotai


– Kiek laiko įvedus Lietuvoje eurą dar bus galima mokėti litais?


– Numatoma, kad įvedus eurą dar 15 dienų bus galima mokėti už prekes bei paslaugas ir litais. Siektina, kad šiuo dviejų valiutų apyvartos laikotarpiu pardavėjai grąžą klientams atiduotų tik eurais. Numatoma, kad nuo 2007 m. sausio 16 d. euras taps vienintele teisėta mokėjimo priemone Lietuvoje.


– Kiek laiko litus bus galima išsikeisti į eurus ir ar reikės už tai mokėti?


– Lietuvos bankas litus į eurus keis nemokamai, neribojamas sumas ir neribotą laiką. Numatoma, kad komerciniai bankai litus į eurus keis nemokamai 60 dienų nuo euro įvedimo dienos. Pasibaigus šiam laikotarpiui, už litų banknotų ir monetų keitimą į eurus komerciniai bankai galės imti pačių bankų nustatytą užmokestį. Šiuo metu svarstoma galimybė šalyje organizuoti mobilius litų keitimo į eurus punktus, kurie po naujųjų metų lankytųsi kaimo vietovėse ir sudarytų geresnes sąlygas gyventojams keisti pinigus. Patartina didesnį kiekį metalinių litų, centų išsikeisti jau dabar ir nelaikyti jų taupyklėse.


– Ar bus ribojama litų keitimo į eurus suma vienam fiziniam asmeniui?


– Nenumatyta riboti keičiamų pinigų sumų.


Apvalinama gavėjų naudai


– Kas atsitiks su paskolomis litais įvedus eurą?


– Nuo euro įvedimo dienos visos paskolos litais bus nemokamai perskaičiuotos į eurus pagal neatšaukiamai fiksuotą lito ir euro perskaičiavimo kursą, kurį nustatys Europos Sąjungos Ekonomikos ir finansų ministrų taryba (Ecofinas). Sutartyse fiksuotų sutarties šalių įsipareigojimų nebus galima vienašališkai keisti arba atšaukti vien dėl to, kad įvestas euras.


– Ar įvedant eurą nepasikeis fizinių asmenų indėlių banke vertė, ar nereikia iš anksto indėlių litais pakeisti eurais?


– Indėliai litais komercinių bankų sąskaitose bus nemokamai perskaičiuoti į eurus pagal neatšaukiamai fiksuotą lito ir euro perskaičiavimo kursą, kurį nustatys Europos Sąjungos Ekonomikos ir finansų ministrų taryba (Ecofinas). Įvedant eurą indėlių vertė nepasikeis. Banko sutartyse su klientais nustatytų šalių įsipareigojimų nebus galima vienašališkai keisti arba atšaukti vien dėl to, kad įvestas euras. Kokia valiuta laikyti indėlius, sprendžia kiekvienas asmuo, įvertinęs savo finansines galimybes ir indėlių laikymo komerciniuose bankuose sąlygas.


– Ar nenukentės žmonės perskaičiuojant darbo užmokestį ir kitas išmokas (pensijas, pašalpas ir kt.) litais į eurus?


– Darbdaviai darbo užmokestį iš litų į eurus privalės perskaičiuoti vadovaudamiesi griežtomis apvalinimo taisyklėmis. Numatoma, kad iš litų į eurus perskaičiuojant išmokų dydžius, kurie taikomi skaičiuojant darbo užmokestį, pensijas ir kitas išmokas (minimalusis valandinis atlygis, minimalioji mėnesinė alga, bazinis valandinis atlygis, bazinė pensija ir kt.) turės būti apvalinama gavėjo naudai.


Vilija BUTKUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių