Aktualija

Europarlamentarė pažadėjo nepriklausomus ekspertus


Patekę į Klaipėdos miesto laisvąją ekonominę zoną buvę rajono Lypkių ir Švepelių kaimų gyventojai per keletą metų pasijuto apsupti chemijos ir kitokios pramonės gigantų. Žmonės nuodijami skleidžiama tarša, kenčia nuo triukšmo ir veltui beldžiasi į visas valdžios bei teisėsaugos instancijas prašydami galimybės persikelti į saugias gyvenimui teritorijas. Praėjusią savaitę į savo grėsmingomis chemijos įmonėmis apsuptą kaimą gyventojai pasikvietė Europos parlamento narę Margaritą Starkevičiūtę.


Turtas verčiamas nieku


Beveik 10 metų tęsiasi 37 Lypkiuose gyvenančių šeimų žygiai į įvairias valdžios institucijas. Įstatymas reikalauja, kad iš LEZ teritorijos gyventojai būtų iškeldinti, valstybė privalo išpirkti jų žemę ir pastatus arba pasiūlyti tolygias sąlygas kitoje, gyventojams patogioje vietoje. Per keletą metų šalia jų gyvenamųjų namų išaugo kelios pramonės įmonės, statoma ir daugiau, rengiamasi plėsti chemijos gamyklą, tačiau gyventojai tebelaukia. Pasak kaimui atstovaujančios Aldonos Toliušienės, 2005 m. gyventojams iškeldinti skirtas 1 mln. Lt, 2006 m. – 3,4 mln., 2007 m. – 1 mln., tačiau kur jie panaudoti, gyventojai sako nežiną. “Mūsų turtą komisijos ne kartą vertino, tačiau kainos krenta, o mes neturime teisės nei rekonstruoti savo pastatų, nei jų parduoti. Valstybės nustatytos kainos juokingos”, – aiškino A. Toliušienė.


Gyventojai pliki basi


G. Toliušio namą su dviejų arų sklypu turto vertinimo komisija įvertino 102 tūkst. Lt. A. Beniušienės 10 arų sklypas ir dviejų kambarių butas įvertinti 300 tūkst. Lt. “Ką už tokius pinigus įsigysime, kuo esame nusikaltę, kad privalome palikti savo namus ir dar pliki basi iš jų išeiti?” – klausia gyventojai. Klaipėdos pašonėje įsikūrę žmonės sako nenorį keltis į rajono pakraščius, kur gal ir nusipirktų kokią lūšnelę. Deja, jų rašomi skundai dūla valdininkų stalčiuose, viltimi nedvelkiantys atsakymai į juos nepildomi. Įvyko keli teismo posėdžiai, kuriuose konstatuota, kad gyventojų teisės pažeistos, tačiau tolesni sprendimai atsimuša į ne gyventojams palankius įstatymus. Pabėgimo iš nuodijamos teritorijos klausimai sprendžiami taip lėtai, kad nuodingu oru kvėpuojantys žmonės nebesitiki sulaukti geresnių laikų.


Jei Lietuva neprieštaraus


Visas minėtas nuoskaudas ir problemas jaukiame gražiai tvarkomos sodybos sodelyje gyventojai išdėstė juos aplankiusiai europarlamentarei Margaritai Starkevičiūtei, kurios viena iš prioritetinių veiklos sričių – aplinkosauga. Europarlamentarė patikino, jog verslo ir gyventojų interesų suderinimas yra vienas iš pagrindinių Europos Sąjungos tikslų aplinkosaugos srityje. Duobėtais keliais į miesto pakraštį atkeliavusi M. Starkevičiūtė klausėsi gyventojų skundų. “Rudenį kreipsiuosi į Europos Sąjungos institucijas ir prašysiu skirti nepriklausomus ekspertus įmonių skleidžiamai taršai ištirti. Jei bus nustatyta, kad tarša viršija leistinas normas, įmonėms bus nustatytas laikas susitvarkyti, o įpareigojimų neįvykdžius, jos gali būti uždarytos”, – kalbėjo europarlamentarė. Ji neslėpė, jog tokie tyrimai bus atliekami tik tuo atveju, jei Lietuvos valdžia neprieštaraus. Europarlamentarė priminė, kad atsiliepdama į Rimkų gyventojų skundus buvo pasiūliusi Lietuvos valdžiai ES pagalbą, tačiau ši nereagavo į pasiūlymą.


M. Starkevičiūtė paaiškino gyventojams jų teises skųstis. Atsakydama į skaudžiausius gyventojams klausimus dėl turto įkainavimo, M. Starkevičiūtė akcentavo, jog reikia laikytis įstatymų. “Gyventojai taip pat turėtų atsakingiau rinkti valdžią. Pykstate ant jos, bet turite tai, ką išsirinkote”, – papriekaištavo M. Starkevičiūtė, neslėpdama savo nepasitenkinimo kai kuriais valdžios atstovais ir priimtais įstatymais. “Jei įstatymu patvirtinti tokie įkainiai už išperkamą žemę, niekas negali jų keisti”, – paaiškino ji.


Keliaus į Briuselį


Tad lypkiškiai sulaukė dviejų europarlamentarės pažadų – kreiptis į ES institucijas dėl nepriklausomų ekspertų ir, jei Lietuvos valdžia neprieštaraus, iškviesti juos aplinkos taršai ištirti, taip pat nuvežti Lypkių gyventojus į Briuselį. Atrodo, kad pastarąjį pažadą parlamentarė tvirtai tikėjosi išpildyti. Tą pačią dieną M. Starkevičiūtė išvyko į Klaipėdos miesto savivaldybę aiškintis, kam naudojamos iškeldinti skirtos lėšos ir kada gyventojai bus iškeldinti.


Likę vieni lypkiškiai guodėsi, kad tik pardavę žemę ir pastatus privačiam verslininkui už suderėtą kainą galėtų įsikurti kitoje vietoje. Deja, įstatymai ir to neleidžia.


Jadvyga SURPLIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių