Aktualija

Klaipėdos politikai sukėlė rajono tėvų paniką


Gyventojų pasipiktinimą sukėlė praėjusią savaitę priimtas Klaipėdos miesto politikų sprendimas nuo 2009–ųjų nebeteikti kitų savivaldybių vaikams ikimokyklinio ugdymo paslaugų už Klaipėdos miesto biudžeto lėšas. Kalbama, kad ateityje į uostamiesčio darželius rajono vaikai bus priimami tik tuo atveju, jei bus laisvų vietų. Mėnuo darželyje rajono vaikui atsieis apie 500 Lt. Kodėl tokia diskriminacija? Iš kur gauti tokius pinigus? – nuo šių klausimų gausos Klaipėdos rajono savivaldybės telefonas kaista iki šiol.


Deklaruoti gyvenamąją vietą


Klaipėdos miesto tarybos priimto sprendimo ištrauka skamba taip: „Kitos savivaldybės teritorijoje gyvenantis vaikas (pagal deklaruotą gyvenamąją vietą) priimamas tuo atveju, jei švietimo įstaigoje yra laisvų vietų ir savivaldybė yra sudariusi su kitomis savivaldybėmis abipusiu savivaldybių tarybų sutarimu sutartis dėl ikimokyklinio ugdymo paslaugų teikimo ir atsiskaitymo“. Jei tokios sutartys nebus sudarytos, rajone gyvenantiems tėvams, vedantiems savo atžalas į uostamiesčio darželius, už teikiamas paslaugas teks susimokėti patiems. Preliminariais duomenimis, – apie 500 Lt. Iki šiol jie mokėjo tik už vaikų maitinimą (143 Lt – už lopšelinukų; 162 Lt – už darželinukų) ir ugdymo priemones (po 10 Lt kas mėnesį).


Kaip išeitį rajono gyventojams Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos specialistai siūlo deklaruoti savo gyvenamąją vietą Klaipėdos mieste. Tokiu atveju problemos neliktų, ikimokyklinio ugdymo paslaugos kaip ir iki šiol būtų teikiamos už uostamiesčio biudžeto lėšas.


Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos duomenimis, šiuo metu uostamiesčio darželius lanko 493 vaikai, kurių tėvai dirba Klaipėdoje, bet savo gyvenamąją vietą yra deklaravę Klaipėdos rajono ar kitose savivaldybėse.


Klaipėdiškiai sprendimo nederino


Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotoja Rūta Cirtautaitė ir Administracijos Švietimo skyriaus vedėjas Algirdas Petravičius teigė buvę nemaloniai nustebinti tokio Klaipėdos miesto tarybos sprendimo. „Žinoma, taip buvo pasielgta ne iš gero gyvenimo. Tačiau galbūt reikėjo mus bent iš anksto informuoti, kad toks sprendimas yra ruošiamas? Tada gal ir aistrų būtų buvę gerokai mažiau, ir rajono gyventojams būtume galėję suteikti išsamesnę informaciją“, – sakė R. Cirtautaitė. „Kalbėjau su Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyriaus specialistais. Informacijos, kad kitos savivaldybės būtų priėmusios panašius sprendimus, Švietimo ir mokslo ministerija neturi. Klaipėda – pirmoji kregždė, atsisakanti iš savo biudžeto ugdyti kitose savivaldybėse gyvenamąją vietą deklaravusių tėvų vaikus“, – „Bangai“ sakė A. Petravičius. Anot jo, klaipėdiškių sprendimas turėtų įsigalioti nuo 2009 m. sausio 2 d. Per tokį trumpą laiką bus labai sudėtinga išanalizuoti susiklosčiusią situaciją, sudaryti savivaldybėms sutartis. Yra daug klaustukų. „Teigiama, kad uostamiesčio darželius lanko apie 500 kitose savivaldybėse gyvenamąją vietą deklaravusių tėvų vaikai. Šie duomenys yra šių metų sausio mėnesio, todėl jie nėra tikslūs. Gruodžio mėnesį, mūsų turimomis žiniomis, duomenis klaipėdiškiai rinks iš naujo. Be to, pavyzdžiui, šeimos gyvena Slengiuose, Mazūriškėse, kur daug namų nėra pripažinti tinkami naudoti, todėl oficialiai juose niekas negyvena. Tačiau tėvai prašymuose priimti jų atžalas į darželį galėjo įrašyti, kad gyvena Klaipėdos rajone“, – sakė pašnekovai. Anot jų, daug diskusijų kelia ir preliminari kaina – 500 Lt. Iš ko ji susidėtų, kokiais kriterijais ar normatyvais vadovaujantis ji bus apskaičiuota?


Patarimas – peržiūrėti sutartis


Panašūs klausimai kyla ir vaikų tėvams, nuo kurių skambučių rajono Savivaldybės telefonas kaiste kaista. Gyventojai klausinėja, kaip elgtis susiklosčius tokiai situacijai, galbūt jau reikia mokėti pinigus ar bent jau juos pradėti taupyti. „Pirmasis mūsų patarimas – nepanikuoti“, – akcentavo pašnekovai. Anot jų, tėvai, kurie veda savo atžalas į Klaipėdos ikimokyklinio ugdymo įstaigas, yra pasirašę sutartis konkrečios ugdymo programos laikotarpiui. Tėvams svarbu jas peržiūrėti, dar kartą atkreipti dėmesį, kokios yra švietimo įstaigos ir tėvų teisės bei pareigos. „Diskutuojant su Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėja Laima Prižgintiene dėl šio sprendimo įgyvendinimo, švietimo darbuotojų nuomone, jis turėtų galioti tik naujai priimamiems vaikams. Tikimasi, kad šią nuomonę patvirtins tiek Savivaldybių teisininkai, tiek Vyriausybės atstovas Klaipėdos apskrityje“, – sakė A. Petravičius. Abu pašnekovai patikino, kad rajono Savivaldybė ieškos galimybių tėvams kompensuoti vaikų ikimokyklinio ugdymo išlaidas. Tačiau tikrai ne visais atvejais. Pavyzdžiui, jei tėvai gyvena Priekulėje ir savo vaikus veža į uostamiesčio darželį, nors laisvų vietų yra ir Priekulės ikimokyklinio ugdymo įstaigoje, išlaidos neturėtų būti kompensuojamos. Galutinius sprendimus šiais klausimais turės priimti Klaipėdos miesto ir Klaipėdos rajono savivaldybių tarybos.


Agnė ADOMAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių